Umírající město, hrad v jeskyni i sídlo hipíků. Dechberoucí snímky skalních měst

Umírající město, hrad v jeskyni i sídlo hipíků. Dechberoucí snímky skalních měst
Španělské město Guadix se nachází na předhůří Sierry Nevada ve výšce 913 metrů nad mořem.
Hrad Predjama na jihozápadě Slovinska stavitelé vsadili do jeskyně ve 123 metrů vysoké skále.
Jeho poznávacím znamením jsou homolovité útvary z navátého rozdrobeného tufu, který postupně ztvrdl, a tak si do něj místní vytesali obydlí.
Populární turistická oblast Cinque Terre se rozkládá na pobřeží Ligurského moře a tvoří ji hned pět vesnic. Na snímku je Manarola, druhá nejmenší z nich.
Foto: Shutterstock
Magazín Dan Poláček Magazín, Dan Poláček
Aktualizováno 25. 4. 2021 8:49
Populární turistická oblast Cinque Terre na pobřeží Ligurského moře, španělská Andalusie i srílanský prales. Tam všude se nacházejí skalní města, která svědčí o tom, že stavitelům v minulosti rozhodně nechyběla odvaha. Místním obyvatelům totiž skály často skoro padají na hlavu, nebo se musí bát, aby se jim domy neotřásly v základech. Podívejte se na snímky, které úchvatnou architekturu zachycují.
 

Právě se děje

před 55 minutami

V Praze bude sídlit středoevropský projekt na výzkum dezinformací

V Praze bude sídlit středoevropský projekt, který se zaměřuje na výzkum dezinformací. Vybrala ho Evropská komise a bude jedním z osmi stejně orientovaných středisek v Evropské unii, sdělila mluvčí Českého vysokého učení technického (ČVUT) Andrea Vondráková. Odborníci z ČVUT a Univerzity Karlovy podle ní program povedou.

Středisko bude součástí evropského projektu, který bojuje s dezinformacemi. Regionální centra mají hledat způsoby odhalování a šíření dezinformací, jejich vliv na populaci a vytvářet metodiku i pro veřejné instituce. Chtějí k tomu spojit společensko-vědní a technický výzkum. Cílem je například zjišťování zkreslených informací pomocí umělé inteligence či posilování digitální a mediální gramotnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy