Fotky: Estelle, George či Leonor. Královské děti, které jednou usednou na trůn

Podívejte se na potomky světových panovníků, kteří jednou usednou na trůn.
Monackého knížete Alberta II. jednoho dne vystřídá jeho syn Jakub Monacký, kterého má s někdejší olympijskou plavkyní Charlene Wittstockovou. Čtyřletý chlapec má ještě sestru dvojče, monacký trůn se však dědí po mužské linii.
Také na norský trůn by se jednoho dne mohla dostat žena. Princezna Ingrid Alexandra, které je 15 let, je druhá v pořadí nástupnictví na trůn po svém otci Haakonovi Magnusovi. Na snímku je princezna se svým bratrem Sverrem Magnusem.
Princezna Leonor již vloni absolvovala svůj první projev na veřejnosti, kdy po boku otce četla první článek španělské ústavy.
To v Nizozemsku budou po současném králi Vilémovi Alexandrovi vládnout ženy.
Nejstarší Catharine-Amalii (na fotce vpravo), princezně oranžské, je 15 let, jejím sestrám Alexii čtrnáct (vlevo) a Arianě dvanáct (uprostřed).
Foto: Reuters / Profimedia / koláž Aktuálně.cz
Magazín Magazín
19. 7. 2019 8:47
Na světě zbývá už jen pár států, kterým vládne monarchie. V Evropě je to kromě Velké Británie také například Nizozemsko, Švédsko či Lucembursko. Známé tváře uznávaných monarchů jednoho dne vystřídají jejich potomci. Podívejte se, kteří to jsou.
 

Právě se děje

před 53 minutami

Zaveďme jeden volební obvod pro volby do sněmovny, navrhuje Hamáček. Chce posílit autoritu předsedů

Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček by chtěl změnit systém voleb do Poslanecké sněmovny. Místo 14 volebních obvodů by byl jediný stejně jako u voleb do Evropského parlamentu. Hamáček do řekl v rozhovoru pro sobotní vydání Lidových novin. Podle něj by takový systém posílil autoritu předsedů politických stran.

"Při jednom obvodu bychom měli jednoho lídra dvěstěčlenné kandidátky. Odpadly by debaty o potřebném množství hlasů ke zvolení," řekl vicepremiér s odkazem na fakt, že počet hlasů nutných ke zvolení poslance se nyní kraj od kraje liší. Změna by měla dopad i dovnitř stran, v nichž by oslabili regionální bossové.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Armáda hlásí nárůst počtu vojáků, loni jich přibylo téměř osm set

Na ministerstvu obrany sloužilo a pracovalo na začátku roku o 874 zaměstnanců více než před rokem. Celkem měl resort 33 958 zaměstnanců. Nejvíce přibylo profesionálních vojáků, zvýšil se i počet občanských zaměstnanců. Přibylo také příslušníků aktivní zálohy. Letošní náborový cíl profesionálních vojáků je podle mluvčí generálního štábu Magdaleny Dvořákové stanoven na 2000 mužů a žen. Každoročně zároveň několik set vojáků odchází.

Na ministerstvu obrany k letošnímu 1. lednu pracovalo 25 899 vojáků z povolání, 6896 občanských zaměstnanců a 1163 státních zaměstnanců. Počet vojáků z povolání se tak za poslední rok zvýšil o 794 a počet občanských zaměstnanců o 100. Naopak státních zaměstnanců o 20 ubylo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy