Letecké eso Rudý baron. Gentlemanský zabiják z I. světové války sestřelil 80 pilotů

Magazín Dan Poláček Magazín, Dan Poláček
21. 4. 2023 13:18
Stíhací pilot německého letectva měl za první války řadu přezdívek. Říkali mu Rudý baron nebo Eso všech es. Historici mu připisují 80 sestřelů a patřil mezi nejlepší piloty své doby, čehož náležitě využila tehdejší německá propaganda. Manfred von Richthofen zemřel před 105 lety, kdy jeho letadlo Fokker Dr.I. sestřelili.
Stíhací eso německého letectva Manfred von Richthofen alias Red baron na kolorizované fotografii z éry první světové války.
Stíhací eso německého letectva Manfred von Richthofen alias Red baron na kolorizované fotografii z éry první světové války. | Foto: Aktuálně.cz / Zdrojové obarvené foto: Olga Širninová / Klimbin (aka) / Flickr.com / Profimedia, Koláž: Dan Poláček

Richthofen byl svobodný pán, což je šlechtický titul, který se často překládá jako baron. Nejedná se o jméno ani o dědičný titul, protože na něj měli nárok všichni mužští členové rodu. Richthofen natíral svá letadla červenou barvou, což v kombinaci s jeho titulem vedlo k tomu, že se mu v Německu i mimo něj říkalo Rudý baron.

 

Právě se děje

Další zprávy