Foto: Největší akce občanské vědy u nás. Lidé mohou o víkendu sčítat ptáky

Foto: Největší akce občanské vědy u nás. Lidé mohou o víkendu sčítat ptáky
Druhý lednový víkend probíhá po celém Česku takzvaná Ptačí hodinka. Lidé mohou u svých krmítek (ale i kdekoliv jinde) po jednu hodinu sčítat všechny ptáky, které uvidí, a výsledky pak odeslat České ornitologické společnosti.
"Chceme zjistit víc o zimujících ptácích u nás," říká Lucie Hošková, zástupkyně ředitele ptačí organizace.
S identifikací jednotlivých druhů mohou pozorovatelům pomoci archy, které lze stáhnout na webu České ornitologické společnosti. Na jejich internetové stránky také výsledky následně lidé nahrávají.
"Říkáme tomu sčítání na krmítko," říká Hošková s tím, že lidé obvykle přes okno sčítají ptáky na svých budkách. Není to ale podmínka. "Stačí hodina a jakékoliv místo, kam létají ptáci," upřesňuje.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
8. 1. 2022 11:45
Létají vám na krmítko ptáci? Tento víkend je můžete spočítat, a pomoci tak české vědě přijít na to, kolik a jakých ptáků v Česku zimuje. "Chceme zjistit více o zimujících ptácích u nás," říká Lucie Hošková z České ornitologické společnosti. K tomu účelu ornitologové už počtvrté spustili Ptačí hodinku - akci, při níž kdokoliv může sečíst během hodiny všechny ptáky na krmítku a data odeslat vědcům.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Policie dopadla muže, který v Chomutově ukradl auto i s ročním dítětem

Policie dopadla muže, který ve středu 12. ledna v Chomutově ukradl nastartované auto i s ročním dítětem. Šestačtyřicetiletého muže z Teplicka zadrželi v pátek večer, k činu se přiznal. Obviněn byl ze spáchání tří trestných činů - neoprávněného užívání cizí věci, krádeže a maření výkonu úředního rozhodnutí, řekla krajská policejní mluvčí Alena Bartošová. Vyšetřovatel podal zároveň státnímu zástupci návrh na vzetí obviněného do vazby, rozhodnout by se mělo podle mluvčí v pondělí.

Řidička vozu nechala ve středu své auto nastartované a odvedla starší dítě do školky. "Obviněný muž si dle svého vyjádření všiml u chomutovské školky nastartovaného vozu, chvilku prý vyčkával a poté vůz odcizil. Údajně se chtěl s autem jenom někam odvézt. Dítěte v autě si měl všimnout až po chvíli. Z tohoto důvodu vůz okamžitě odstavil a z místa odešel," doplnila Bartošová.

Policie po oznámení krádeže zorganizovala rozsáhlou pátrací akci. O několik desítek minut později si náhodní svědci nedaleko místa krádeže všimli odstaveného auta s rozsvícenými světly, ve kterém bylo malé dítě, a ihned zavolali policii.

S pátráním po neznámém zloději pomohly kamerové záznamy. Muže podezřelého z krádeže se pak podle Bartošové podařilo zadržet díky výzvě zveřejněné v médiích. "Tento případ, naštěstí bez vážného následku, je zároveň varováním pro řidiče, kteří nechávají svá auta s klíči v zapalování nebo dokonce nastartovaná. Případnému pachateli stačí jen pár sekund k tomu, aby se vozidla zmocnil," dodala policejní mluvčí.

Další zprávy