Sbohem, královský živote. Harry a Meghan si splnili poslední povinnost jako vévodové

Harry a Meghan se koncem března přesunou do Severní Ameriky a přestanou být aktivními členy britské monarchie.
Společnost jim dělal nejmladší syn královny Alžběty II. a prince Philipa, princ Edward a jeho žena Sophie, hraběnka z Wessexu.
Vévodové ze Sussexu přijeli do Velké Británie začátkem března, aby zde splnili své poslední závazky jako sloužící členové britské královské rodiny.
Jako poslední obsadila své místo královna Alžběta II. Mše v opatství se údajně zúčastnilo přes dva tisíce hostů.
Po skončení mše rodina společně opustila katedrálu.
Foto: Reuters
Magazín Reuters Magazín, Reuters
10. 3. 2020 11:10
Vévodové ze Sussexu, princ Harry a jeho žena Meghan, se po několika týdnech objevili ve Velké Británii, aby splnili poslední závazky vyplývající z jejich aktivní role členů britské královské rodiny. Kromě udílení cen válečných veteránů či návštěvy hudebního festivalu se zúčastnili také mše na Den Commonwealthu. Jejich oficiální role skončí na konci března, jak svolila královna Alžběta II.

Princ Harry a vévodkyně Meghan se vrátili z Kanady do Velké Británie na začátku března, aby si zde splnili poslední povinnosti v britské královské rodině. Od konce března však již budou pouze řadovými členy bez větších povinností i práv. 

Kromě setkání s královnou, účasti na předávání cen válečným veteránům či hudebním festivalu v Royal Albert Hall se připojili k ostatním členům rodiny na pondělní mši v Den Commonwealthu (Společenství národů). Ten se slaví každé druhé pondělí v březnu již od 70. let minulého století. 

Pondělní mše byla vůbec prvním veřejným rodinným setkáním od oznámení vévodů ze Sussexu, že se hodlají stáhnout do ústraní od povinností vyplývajících z jejich rodinného statusu.

Vévodové ze Sussexu na Instagramu, jehož vlastní účet budou muset kvůli nařízení královny brzy přejmenovat, zdůraznili, že Společenství národů se snaží o spolupráci v oblasti ekonomiky, ekologie i sociální spravedlnosti.

A přestože již nebudou zcela aktivními lídry, zůstane jim jejich charitativní poslání a podle britských médií také předsednictví Královského fondu Společenství, který podporuje mladé globální lídry. 

 

Právě se děje

Další zprávy