Foto: Toto je nejvyšší hora Dánska. Měří 170 metrů a najdete ji v areálu kravína

Foto: Toto je nejvyšší hora Dánska. Měří 170 metrů a najdete ji  v areálu kravína
Dánové to nemají s nejvyšší horou svého království vůbec jednoduché. Až do roku 1847 za ni považovali Himmelbjerget neboli Nebeskou horu ve výšce 147 m.n.m. Způsoby měření se však zdokonalovaly a oni zjistili, že vrcholek Ejer Bavnehøj měří dokonce přes 170 metrů. Tehdy mu dokonce přisuzovali 170,95 metrů.
Byla z toho veliká sláva a z vršku, jehož název zní "Hora pro signální ohně", se stalo poutní místo. V roce 1924 tu dokonce postavili třináctimetrovou věž.
Tento monument oslavuje, jak hlásá nápis, znovupřipojení Severního Šlesvicka k vlasti. K němu došlo v důsledku prohry Německa v první světové válce.
Dánové si dále toto své význačné místo zušlechťovali, pak ale přišla rána. Nová měření v roce 1941 ukázala, že tři kilometry vzdálené pohřebiště z doby bronzové Yding Skovhøj měří 172,56 metrů! Obrovské zklamání vystřídaly vášnivé diskuse, neboť pohřebiště bylo částečně zbudováno lidskou rukou. Země dokonce ustavila panel odborníků, kteří měli oba vršky rozsoudit.
Foto: Zuzana Hronová
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
7. 7. 2020 9:14
Dánové dlouho považovali za svou nejvyšší horu Ejer Bavnehøj (170 m n. m.). Vznikl zde obří národní monument, pamětní obelisk, rozhledna s dánskou vlajkou. Jenže pak geodeti začali pošilhávat po nedalekém pahorku v nedalekém areálu kravína.

 V roce 1953 přišel dánský Geodetický institut s teorií, že farma Ejer Møllegaard s kravínem a původně i s větrným mlýnem, kterou je dobře vidět ze sousedního národního monumentu, by měla být vyšší než posvátný dánský vrcholek - Ejer Bavnehøj.

Následovaly více jak padesát let dlouhé a na Dány celkem vášnivé diskuse. V 90. letech proběhla nová měření, která zjistila, že Ejer Bavnehøj měří jen 170,35 metrů, zatímco nejvyšší bod v areálu kravína o 51 centimetrů více. Geodeti dokonce podnikli průzkumné vrty do vrcholku farmy, aby si ověřili, že se skutečně jedná o přirozenou výšku, nikoli třeba o navezenou zeminu. V roce 2005 bylo vršku na farmě přisouzeno prvenství a dostal název Møllehøj, doslova tedy "Mlýnský vrch".

Zatímco na posvátné národní místo dál směřují proudy Dánů, na skutečně nejvyšší vrchol království se pastvinami směrem ke kravínu vydá málokdo. Dánové zkrátka odmítli rozhodnutí geodetů a dál směřují na nedaleký vršek s národním památníkem, i když je o půl metru menší.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Test motoru nové rakety pro lety na Měsíc skončil v USA předčasně

Důležitý test motorů nové rakety SLS (Space Launch System), která má v dalších letech dopravit astronauty na Měsíc, skončil v americkém testovacím středisku v Mississippi předčasně. Podle Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) běžely čtyři motory jen něco přes minutu, zatímco původně měli inženýři v plánu zážeh ukončit až po osmi minutách, aby mohli nasimulovat let rakety na oběžnou dráhu Země. Napsal o tom server BBC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy