Foto: Toto je nejvyšší hora Dánska. Měří 170 metrů a najdete ji uprostřed kravína

Foto: Toto je nejvyšší hora Dánska. Měří 170 metrů a najdete ji uprostřed kravína
Dánové to nemají s nejvyšší horou svého království vůbec jednoduché. Až do roku 1847 za ni považovali Himmelbjerget neboli Nebeskou horu ve výšce 147 m.n.m. Způsoby měření se však zdokonalovaly a oni zjistili, že vrcholek Ejer Bavnehøj měří dokonce přes 170 metrů. Tehdy mu dokonce přisuzovali 170,95 metrů.
Byla z toho veliká sláva a z vršku, jehož název zní "Hora pro signální ohně", se stalo poutní místo. V roce 1924 tu dokonce postavili třináctimetrovou věž.
Tento monument oslavuje, jak hlásá nápis, znovupřipojení Severního Šlesvicka k vlasti. K němu došlo v důsledku prohry Německa v první světové válce.
Dánové si dále toto své význačné místo zušlechťovali, pak ale přišla rána. Nová měření v roce 1941 ukázala, že tři kilometry vzdálené pohřebiště z doby bronzové Yding Skovhøj měří 172,56 metrů! Obrovské zklamání vystřídaly vášnivé diskuse, neboť pohřebiště bylo částečně zbudováno lidskou rukou. Země dokonce ustavila panel odborníků, kteří měli oba vršky rozsoudit.
Foto: Zuzana Hronová
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
28. 7. 2018 11:05
Dánové dlouho považovali za svou nejvyšší horu Ejer Bavnehøj (170 m n. m.). Vznikl zde obří národní monument, pamětní obelisk, rozhledna s dánskou vlajkou. Jenže pak geodeti začali pošilhávat po nedalekém pahorku ve zdejším kravíně. Dlouze ho zkoumali, zda nejde o nějakou umělou navážku zeminy. Po padesáti letech, v roce 2005, byl konečně Mollehøj uznán za nejvyšší dánský vrchol. Zatímco na posvátné národní místo dál směřují proudy Dánů, na skutečně nejvyšší vrchol království se pastvinami směrem ke kravínu vydá málokdo.
 

Právě se děje

Další zprávy