Foto: Toto jsou nejkrásnější aleje v Česku za rok 2013

Foto: Toto jsou nejkrásnější aleje v Česku za rok 2013
2. místo: Priessnitzova lázeňská kolonáda (Jeseník, Olomoucký kraj), 1175 hlasů (16,6 %). "Priessnitzova lázeňská kolonáda je klenotem, který je radno opatrovat. Každá procházka v ní z Vás dělá lepšího člověka s o něco lehčí a čistší duší, i plícemi. Majestátnost lip člověku připomene to dobré, co v českém národu, jeho historii a tradicích je - dodá mu přiměřenou dávku sebedůvěry a hrdosti na to, že je tím, kým je. Mohutné stromořadí klenoucí se nad cestou nabízí ochrannou náruč, která mu dá zapomenout na starosti všedního života a ponořit se do konejšivé meditace. Šeptající listoví hladí po duši a mezery mezi ním propouští paprsky symbolizující naději nejen na světlo na konci cesty."
3. místo: Alej Na valech (Polička, Pardubický kraj), 426 hlasů (6 %). Alej lemuje přístupovou cestu do městského naučného parku v Poličce ze západní a východní strany. Vede podél severního břehu Synského rybníku souběžně s vnější stranou jižní částí hradebního pásu středověkého opevnění historické části města. Alej je součástí městské památkové zóny a je vyhlášena významným krajinným prvkem. V letech 2008−2009 byla alej ošetřena v rámci projektu financovaného městem Polička s podporou Státního fondu životního prostředí ČR.
4. místo: Alej u obce Králíky (Králíky, Pardubický kraj), 248 hlasů (3,5 %). "Bydlím v Králíkách několik let a toto je jejich krásné místo, v létě, v zimě, v létě, ve dne, v noci," píše autorka snímku. 
5. místo: Osová alej ve Veltrusech (Středočeský kraj), 213 hlasů,
3 %. V celoročně volně přístupném parku ve Veltrusech se nachází hnedněkolik alejí, které stojí za návštěvu. Procházku pěší i na kolech těmito alejemi vám zpestří kromě samotného barokního zámku i řada empírových a romantických staveb. Aleje jsou různého stáří, vysazují se i nové, protože ne všechny stromy vydržely zničující povodeň v roce 2002. A bohužel i letošní červnová povodeň zasáhla tohle krásné místo. V parném létě vám koruny stromů poskytnou blahodárný chladivý stín, ale nejkrásnější je centrální alej vedoucí od zámku k mostku se sfingou asi na podzim, kdy se stromy zbarví a vy jdete po zlatem sypaném koberci.
Foto: Jiří Židů, Alej roku 2013
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
13. 12. 2013 12:00

"Krajina bez alejí by byla jako obraz bez rámu. Českou a moravskou krajinu utvářejí aleje po staletí. V posledních desítkách let jsme svědky kácení stromů rostoucích podél silnic i břehů řek. Aleje rychle mizí. Podaří se nám je zachovat pro potěšení příštích generací?" píše se na webu soutěže Alej roku 2013, kterou pořádalo sdružení Arnika. K zachování stromořadí má pomoci i anketa o nejhezčí alej. Jak v roce 2013 dopadlo hlasování veřejnosti? Podívejte se do galerie.

 

Právě se děje

Další zprávy