Foto: Legendární život královny Viktorie. Byla babičkou Evropy i zastánkyní pokroku

Královna Viktorie ve stáří.
Viktorie, jejíž rodnou řečí byla němčina, byla dcerou prince Edwarda, vévody z Kentu (čtvrtého syna krále Jiřího III.), a princezny Viktorie Sasko-Kobursko-Saalfeldské. Již za jejího života se ovšem vynořily spekulace o Viktoriině nemanželském původu. Otec zemřel, když jí bylo pouhých osm měsíců, a smutky z neúplné rodiny si léčila psaním povídek.
Královna se stejně jako její vrstevnice, španělská královna Isabela, toužila bavit a užívat si života. Teprve po boku zkušeného manžela tak vyzrála ve zkušenou královnu a moudrou panovnici, myslí si Rodan.
"Je také její zásluhou, že na konci 19. století zaujímalo britské impérium téměř čtvrtinu zemského povrchu a díky průmyslovému rozvoji, silnému námořnictvu a vzrůstajícímu počtu obyvatel se stala Británie ve viktoriánském období světovou velmocí. Díky obratné politice premiéra Disraeliho se jí podařilo získat i titul indické císařovny," vyjmenovává Rodan. Na snímku je představitelka seriálové Viktorie Jenna Colemanová.
Pro svého zesnulého manžela nechala v Londýně postavit Albertův památník (Prince Albert Memorial), jenž byl odhalen v roce 1872. A v Londýně stojí také Královská Albertova hala umění a vědy (Royal Albert Hall), kde se koná řada kulturních akcí. Princ zvažoval výstavbu staveb pro různorodé veřejné akce již od roku 1851, otevření haly se však nedočkal.
Foto: ČTK
Magazín Magazín
24. 5. 2019 12:55
Britská královna Viktorie usedla na britský trůn jako osmnáctiletá. Její vláda pak trvala více než 63 let, čímž se až do doby vlády Alžběty II. stala nejdéle vládnoucím britským panovníkem. Druhá polovina 19. století v britském království tak dostala přízvisko viktoriánská, a to zejména pro rozsáhlý průmyslový, politický, vědecký a vojenský rozvoj britských území. Měla celkem devět dětí, které provdala (a oženila) za různé šlechtice z celé Evropy, pro což se jí přezdívalo babička Evropy. V pátek uplyne 200 let od jejího narození, podívejte se na fotografie z jejího života.
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 5 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy