Foto: Legendární život královny Viktorie. Byla babičkou Evropy i zastánkyní pokroku

Královna Viktorie ve stáří.
Viktorie, jejíž rodnou řečí byla němčina, byla dcerou prince Edwarda, vévody z Kentu (čtvrtého syna krále Jiřího III.), a princezny Viktorie Sasko-Kobursko-Saalfeldské. Již za jejího života se ovšem vynořily spekulace o Viktoriině nemanželském původu. Otec zemřel, když jí bylo pouhých osm měsíců, a smutky z neúplné rodiny si léčila psaním povídek.
Královna se stejně jako její vrstevnice, španělská královna Isabela, toužila bavit a užívat si života. Teprve po boku zkušeného manžela tak vyzrála ve zkušenou královnu a moudrou panovnici, myslí si Rodan.
"Je také její zásluhou, že na konci 19. století zaujímalo britské impérium téměř čtvrtinu zemského povrchu a díky průmyslovému rozvoji, silnému námořnictvu a vzrůstajícímu počtu obyvatel se stala Británie ve viktoriánském období světovou velmocí. Díky obratné politice premiéra Disraeliho se jí podařilo získat i titul indické císařovny," vyjmenovává Rodan. Na snímku je představitelka seriálové Viktorie Jenna Colemanová.
Pro svého zesnulého manžela nechala v Londýně postavit Albertův památník (Prince Albert Memorial), jenž byl odhalen v roce 1872. A v Londýně stojí také Královská Albertova hala umění a vědy (Royal Albert Hall), kde se koná řada kulturních akcí. Princ zvažoval výstavbu staveb pro různorodé veřejné akce již od roku 1851, otevření haly se však nedočkal.
Foto: ČTK
Magazín Magazín
24. 5. 2019 12:55
Britská královna Viktorie usedla na britský trůn jako osmnáctiletá. Její vláda pak trvala více než 63 let, čímž se až do doby vlády Alžběty II. stala nejdéle vládnoucím britským panovníkem. Druhá polovina 19. století v britském království tak dostala přízvisko viktoriánská, a to zejména pro rozsáhlý průmyslový, politický, vědecký a vojenský rozvoj britských území. Měla celkem devět dětí, které provdala (a oženila) za různé šlechtice z celé Evropy, pro což se jí přezdívalo babička Evropy. V pátek uplyne 200 let od jejího narození, podívejte se na fotografie z jejího života.
 

Právě se děje

Další zprávy