Krásky v kostýmech dotančily. Tradiční karneval v Riu po 109 letech neproběhne

Krásky v kostýmech dotančily. Tradiční karneval v Riu po 109 letech neproběhne
Porota hodnotí nejen kostýmy, ale také výpravu, produkci, výkony tanečníků i hudební doprovod.
Kvůli šíření koronaviru se letos neuskuteční slavný karneval v Riu de Janeiro.
Škola Mangueira si zvolila velmi kontroverzní téma a zaměřila se na vzestup pravicově radikální politiky a policejní násilí. Její výjev zobrazoval Ježíše ubitého policií.
Tanečníci tak upozorňovali na policejní razie ve slumech v Riu a jejich vzestup za vlády prezidenta Jaira Bolsonara.
Foto: Reuters
Reuters dap mdan Reuters, dap, mdan
16. 2. 2021 6:00
Kvůli šíření koronaviru se letos neuskuteční slavný karneval v Riu de Janeiro. Karneval se tradičně koná v únoru nebo březnu, už loni na podzim jej ale radnice odložila na neurčito. Na akci se tradičně představují nejlepší školy samby ve městě. Akce na Sambadromu Marquês de Sapucaí každým rokem přilákala zhruba 90 tisíc lidí, včetně turistů a celebrit.

"Nikdy jsem neskrýval svou vášeň pro karneval a vím, jak je tato kulturní událost hospodářsky důležitá pro naše město," uvedl starosta města Eduardo Paes. Podle něj by ale bylo "nerozumné" myslet si, že bude možné v červenci karneval uspořádat.

"V roce 2022 budeme moci (všichni řádně naočkovaní) oslavit život a naši kulturu se vší silou, jakou si to zaslouží," uvedl Paes, který do funkce starosty druhého největšího brazilského města nastoupil 1. ledna. Naposledy byl karneval v Riu zrušen v roce 1912 kvůli úmrtí ministra zahraničí.

Připomeňte si, jak se v ulicích Ria tančilo před rokem.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ozbrojenci propustili unesené studenty z nigerijské školy

Ozbrojenci v sobotu propustili 42 lidí, včetně 27 studentů, které unesli minulý týden z internátní školy v nigerijském státě Niger. Oznámil to podle agentury Reuters guvernér státu v severní centrální části nejlidnatější africké země.

Propuštěno bylo 27 školáků, tři zaměstnanci státní střední školy a jejich příbuzní. Ozbrojený gang minulý týden vtrhl do školy v okrese Kagara a přemohl ostrahu. Při útoku byl zabit jeden chlapec.

Unesení studenti, personál a příbuzní Vládní vědecké střední školy v Kagaře jsou opět na svobodě a v péči vlády státu Niger, oznámil na guvernér Abubakar Sani Bello.

Únosy ozbrojenými skupinami s požadavky výkupného jsou v mnoha severních státech Nigérie běžné, poznamenala agentura Reuters. Mnozí únosci bývají ozbrojeni a přijíždějí na motocyklech. Dříve za únosy v Nigérii stáli především bojovníci teroristické organizace Boko Haram, nyní ale stále častěji tuto taktiku využívají i jiné ozbrojené skupiny.

Ještě rozsáhlejší únos než ten z minulého týdne se odehrál v noci ze čtvrtka na pátek, kdy neznámí ozbrojenci v noci na dnešek z dívčí školy v obci Jangebe ve státě Zamfara na severozápadě Nigérie unesli 317 studentek. K okamžitému a nepodmíněnému propuštění dívek vyzval i generální tajemník OSN António Guterres.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
Další zprávy