Krásky v kostýmech dotančily. Tradiční karneval v Riu po 109 letech neproběhne

Krásky v kostýmech dotančily. Tradiční karneval v Riu po 109 letech neproběhne
Porota hodnotí nejen kostýmy, ale také výpravu, produkci, výkony tanečníků i hudební doprovod.
Kvůli šíření koronaviru se letos neuskuteční slavný karneval v Riu de Janeiro.
Škola Mangueira si zvolila velmi kontroverzní téma a zaměřila se na vzestup pravicově radikální politiky a policejní násilí. Její výjev zobrazoval Ježíše ubitého policií.
Tanečníci tak upozorňovali na policejní razie ve slumech v Riu a jejich vzestup za vlády prezidenta Jaira Bolsonara.
Foto: Reuters
Reuters dap mdan Reuters, dap, mdan
16. 2. 2021 6:00
Kvůli šíření koronaviru se letos neuskuteční slavný karneval v Riu de Janeiro. Karneval se tradičně koná v únoru nebo březnu, už loni na podzim jej ale radnice odložila na neurčito. Na akci se tradičně představují nejlepší školy samby ve městě. Akce na Sambadromu Marquês de Sapucaí každým rokem přilákala zhruba 90 tisíc lidí, včetně turistů a celebrit.

"Nikdy jsem neskrýval svou vášeň pro karneval a vím, jak je tato kulturní událost hospodářsky důležitá pro naše město," uvedl starosta města Eduardo Paes. Podle něj by ale bylo "nerozumné" myslet si, že bude možné v červenci karneval uspořádat.

"V roce 2022 budeme moci (všichni řádně naočkovaní) oslavit život a naši kulturu se vší silou, jakou si to zaslouží," uvedl Paes, který do funkce starosty druhého největšího brazilského města nastoupil 1. ledna. Naposledy byl karneval v Riu zrušen v roce 1912 kvůli úmrtí ministra zahraničí.

Připomeňte si, jak se v ulicích Ria tančilo před rokem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Soud EU: Polsko má platit denní pokutu půl milionu eur za pokračování těžby v Turówu

Soudní dvůr Evropské unie vyměřil Polsku pokutu ve výši půl milionu eur (12,7 milionu korun) denně za to, že nezastavilo těžbu v hnědouhelném dole Turów poblíž české hranice. Finanční sankci má Varšava platit do chvíle, než uposlechne jarního příkazu soudu a práce v dole ukončí. Nejvyšší orgán unijní justice to oznámil v tiskové zprávě.

Soud předběžné rozhodnutí o zastavení těžby vydal v květnu po české žalobě, podle níž důl mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Polsko však příkaz dodržet odmítlo a požádalo soud o jeho zrušení s tím, že náhlé zastavení těžby by mohlo způsobit ekologickou katastrofu a pro zemi mělo značné ekonomické následky.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Tenista Veselý nevyužil dva setboly a vypadl v Nur-Sultanu s Munarem

Nejlepší český tenista Jiří Veselý vypadl na turnaji v Nur-Sultanu v prvním kole. Se Španělem Jaumem Munarem osmadvacetiletý příbramský rodák prohrál v hlavním městě Kazachstánu za hodinu a tři čtvrtě 3:6 a 6:7.

Veselý, jemuž patří v žebříčku 88. místo, měl v tie-breaku druhé sady dobrou příležitost dotáhnout zápas do třetího setu. Za stavu 6:4 měl dva setboly, ale ani jeden neproměnil. Naopak dvojchybou dal 71. hráči světa Munarovi možnost utkání ukončit a Španěl nezaváhal.

Na ATP Tour prohrál Veselý po vyřazení v 2. kole v Kitzbühelu a 1. kole US Open třetí zápas za sebou.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Film Zátopek už vidělo přes čtvrt milionu lidí

Žebříček víkendové návštěvnosti kin nadále vede Zátopek režiséra Davida Ondříčka. Za čtyři týdny ho vidělo téměř 273 tisíc diváků. Druhý je akční Shang-Chi a legenda o deseti prstenech z komiksového světa Marvel, kterou za tři týdny zhlédlo přes 92 tisíc lidí. Dalších 17,5 tisíce lidí uplynulý víkend přišlo na komedii Prvok, Šampón, Tečka a Karel od Patrika Hartla, jejíž celková návštěvnost již přesáhla hranici 530 tisíc.

Z českých filmů skončila ještě na devátém místě komedie Jedině Tereza, na desátém Deníček moderního fotra a na 11. rodinný snímek Gump - Pes, který naučil lidi žít, vyplývá z údajů Unie filmových distributorů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy