Rusko šokoval příběh narkomanů, kteří vychovávají dítě

jaz
2. 4. 2014 7:40
Ruská fotografka zachytila každodenní život drogově závislých rodičů vychovávajících v otřesných podmínkách svou dceru.
Lila a Anfisa
Lila a Anfisa | Foto: irinapopova.net

Petrohrad – Fotografka Irina Popova jistě netušila, že zveřejněním svého projektu s názvem Another Family pobouří širokou veřejnost v Rusku. Zachytila totiž život dvou narkomanů vychovávajících společně malou dceru Anfisu.

V roce 2008 potkala Irina v nočních hodinách na ulici v Petrohradu notně opilou Lilu, která táhla v kočárku svou dceru. Požádala, zda by ji nemohla nějakou dobu fotografovat, a poté co Lila souhlasila, nastěhovala se k ní a její rodině domů.

Lila a Pasha, rodiče dívenky
Lila a Pasha, rodiče dívenky | Foto: irinapopova.net

Přestože byla svědkem domácnosti plné drog, večírků a mnohdy i násilného chování, coby fotografka jen pořizovala obrázky a do chodu rodiny nikterak nezasahovala.

Po uveřejnění fotografií, kdy malá dívenka balancuje na římse okna, hraje si s cigaretami své matky nebo hledí na genitálie nahého spícího otce, se zvedla vlna negativních reakcí, volajících po okamžitém odebrání dívenky z rodiny. Kromě toho se opět začalo diskutovat, zda fotograf může být pouze v roli nestranného pozorovatele, nebo má i povinnost, ať už mravní, či občanskou, v dané situaci zakročit.

I přes záchrannou síť v okně z fotografie mrazí
I přes záchrannou síť v okně z fotografie mrazí | Foto: irinapopova.net

"Možná se to zdá podivné, ale mým záměrem bylo hovořit o možnostech lásky na okraji společnosti a doufala jsem ve větší pochopení. Chtěla jsem postavit most mezi lidmi a zvýšit povědomí, že vychovávat dítě není snadný úkol," řekla Daily Mail fotografka, která vydala i soubornou knihu fotografií.

Po zveřejnění fotografií se o případ začala zajímat i policie. Sama autorka ale nehodlá rodinu v žádném případě odsuzovat a tvrdí, že jejím záměrem bylo zachytit čistou lásku, která dokáže být mezi lidmi i v takových podmínkách.

V bytě se konaly nonstop alkoholové večírky
V bytě se konaly nonstop alkoholové večírky | Foto: irinapopova.net

Anfisa přesto nebyla svým rodičům odebrána z péče. Její matka Lila v roce 2012 odešla od rodiny, léčila se z drogové závislosti a dnes pracuje v petrohradském obchodě s oblečením. Její otec Pasha má práci na částečný úvazek jako elektrikář a společně s novou přítelkyní se stará o dceru, která teď chodí do školy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Microsoft koupí za 19,7 miliardy dolarů firmu Nuance. Ta pomáhala vyrobit asistentku Siri pro Apple

Americký softwarový gigant Microsoft dnes potvrdil, že koupí společnost Nuance Communications, která se zabývá mimo jiné vývojem umělé inteligence a rozpoznávání řeči. Microsoft se snaží svou strategii přechodu ke cloudovým službám posílit i o odvětví zdravotnictví. Do hodnoty transakce 19,7 miliardy dolarů (430,3 miliardy korun) je zahrnut i čistý dluh.

Nuance asistovala společnosti Apple při spuštění osobního asistenta Siri a produkuje software, který se používá například v automobilovém průmyslu. Nuance i Microsoft nyní těží z rozmachu medicíny na dálku, neboť během pandemie covidu-19 se část styku s lékaři přesunula na internet. Produkty Nuance používá přes 55 procent amerických lékařů a 77 procent amerických nemocnic. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stát zatím kompenzaci regionální dopravy nechystá, počká na stanovisko Evropské komise

Stát zatím kompenzace pro kraje za ztráty v regionální dopravě nechystá. Pro případná jednání s kraji o podpoře bude klíčový výsledek současných jednání s Evropskou komisí o kompenzacích pro železniční dopravce, pro které stát připravuje kompenzace až za 1,5 miliardy korun.

Pokud komise dotace pro dopravce schválí, bude stát jednat s kraji. To se podle ministerstva dopravy dá očekávat na konci května. Sdělil to dnes řekl mluvčí ministerstva František Jemelka. Kraje v minulých dnech oznámily, že loni na jízdném z veřejné dopravy ztratily 3,7 miliardy korun, žádají proto o pomoc stát.

Zdroj: ČTK
Další zprávy