Nejstarší organismy světa: Třesoucí se obři a strom, pod nímž Buddha dosáhl osvícení

Nejstarší organismy světa: Třesoucí se obři a strom, pod nímž Buddha dosáhl osvícení
Mezi nejstarší žijící organismy na Zemi se řadí také stromy borovice osinaté, které rostou v chráněné krajinné oblasti pohoří White Mountains na východě Kalifornie.
Když se nejdéle žijící želva v historii narodila, královna Viktorie byla ještě puberťačka. Zatímco britská vladařka zemřela už před 120 lety ve věku 81 let, Jonathan stále chodí po světě a srší energií. Protože mu v jeho věku už neslouží zrak ani čich, musí ho krmit ošetřovatelé. Jeho sluch ovšem navzdory stáří zůstává vynikající.
Houba se vyskytuje v průlivu McMurdo kolem jižního pólu a její bílé kuličky připomínají pivní barely nebo malé sopky.
Buddhův posvátný strom, tisíciletá růže či želva, která pamatuje královnu Viktorii. Podívejte se v této galerii na nejstarší živá stvoření světa. Tohle je samička albatrosa laysanského jménem Wisdom (Moudrost). Ornitologové ji okroužkovali už v roce 1956, což z ní dělá nejstaršího divokého ptáka na světě. Wisdom se každý rok vrací do přírodní rezervace na Midwayských ostrovech, kde žije největší kolonie tohoto druhu ptactva, aby tam snesla vejce a vyseděla z nich mláďata.
Foto: Shutterstock
Dan Poláček Magazín Dan Poláček, Magazín
5. 4. 2022 5:59
Želva, která pamatuje britskou královnu Viktorii. Keř šípkové růže, která přežila i bombardování Německa za druhé světové války. Nebo strom, pod kterým Buddha dosáhl osvícení. Nejstarší žijící organismy na Zemi vypadají výjimečně zachovale, přestože jim přírodovědci odhadují tisíce let. Díky fotografiím se o tom můžete sami přesvědčit.
 

Právě se děje

Další zprávy