Foto: Jak se zdobil a tajně rozsvítil vánoční strom na Staroměstském náměstí

Foto: Jak se zdobil a tajně rozsvítil vánoční strom na Staroměstském náměstí
Právě se věšely poslední ozdobné vánoční koule.
Protože je strom přes 17 metrů vysoký, zdobení by se bez plošin neobešlo.
Tradiční velká akce slavnostního rozsvěcení se kvůli koronaviru nekonala. Strom bude na náměstí stát do Tří králů.
... a vedení města se rozhodlo už jej nezhasínat.
Foto: Tomáš Vocelka
Tomáš Vocelka ČTK Tomáš Vocelka, ČTK
1. 12. 2020 9:50
Obvykle je to velká sláva, ale letos bylo rozsvěcení vánočního stromu na pražském Staroměstském náměstí jiné. V pátek v podvečer kolem stromu tančily vysokozdvižné plošiny, ze kterých na něj rozvěšovali ozdoby. Potom, za soumraku, se strom rozsvítil. Jen tak, bez davů diváků, na téměř prázdném náměstí bez obvyklých adventních trhů. Byli jsme u toho - jak to vypadalo, se můžete podívat v galerii.

Původní plán byl takový, že se ozdoby na smrku natrvalo rozzáří až o víkendu. Při páteční zkoušce se však vedení města rozhodlo už je nezhasínat. Tradiční velká akce slavnostního rozsvěcení se kvůli koronaviru nekonala. Strom bude na náměstí stát do Tří králů.

Podobu nasvícení magistrát zvolil na základě ankety na sociálních sítích, ozdoby v národních barvách mají připomenout i letošní 100. výročí vzniku státních symbolů. Smrk o výšce 17,5 metru zdobí šest kilometrů světelných řetězů, několik set vánočních koulí v modré, bílé a červené barvě a čtyřicet světelných hvězd. Na vrcholu je třímetrová špice.

Vánoční strom byl letos přivezen na Staroměstské náměstí v noci z pondělka 23. listopadu na úterý. Od úterka až do pátku ho pracovníci městské firmy zdobili. 

Oslavy Vánoc a adventu jsou letos s ohledem na epidemii koronaviru v metropoli omezené. Jak uvedla ČT, kromě zrušení slavnostního rozsvěcení stromu a dalšího programu letos magistrát neplánuje ani vánoční trhy, které se tradičně konají na Staroměstském a Václavském náměstí a náměstí Republiky. Pokud by to situace umožnila, Praha podle vyjádření magistrátu zajistí alespoň umístění několika stánků s občerstvením. 

 

Právě se děje

před 41 minutami

Guterres si zajistil druhé funkční období v pozici generálního tajemníka OSN

Valné shromáždění OSN zvolilo Antónia Guterrese generálním tajemníkem na další pětileté funkční období. Portugalský politik byl jediným kandidátem a svůj post nakonec obhájil, aniž museli vyslanci 193 členských zemí jednotlivě odevzdávat hlasy. Informují o tom zahraniční tiskové agentury.

Guterres stojí v čele OSN od 1. ledna 2017 a jeho stávající mandát vyprší na konci letošního roku. Ve funkci generálního tajemníka by nyní mohl zůstat do konce roku 2026, kdy mu bude 77 let.

Rodáka z Lisabonu před vyvrcholením volby doporučila na druhý mandát 15členná Rada bezpečnosti OSN a Guterres už v pátek složil přísahu pro další funkční období. V březnovém dopise o své vizi na další roky jmenoval jako nejnaléhavější výzvy současnosti pandemii covidu-19, klimatické změny, znečištění ovzduší i oceánů, složité a zdánlivě nekonečné války i "prudce rostoucí nerovnosti".

Zdroj: ČTK
Další zprávy