Foto: Jak se zdobil a tajně rozsvítil vánoční strom na Staroměstském náměstí

Foto: Jak se zdobil a tajně rozsvítil vánoční strom na Staroměstském náměstí
Právě se věšely poslední ozdobné vánoční koule.
Protože je strom přes 17 metrů vysoký, zdobení by se bez plošin neobešlo.
Tradiční velká akce slavnostního rozsvěcení se kvůli koronaviru nekonala. Strom bude na náměstí stát do Tří králů.
... a vedení města se rozhodlo už jej nezhasínat.
Foto: Tomáš Vocelka
Tomáš Vocelka ČTK Tomáš Vocelka, ČTK
1. 12. 2020 9:50
Obvykle je to velká sláva, ale letos bylo rozsvěcení vánočního stromu na pražském Staroměstském náměstí jiné. V pátek v podvečer kolem stromu tančily vysokozdvižné plošiny, ze kterých na něj rozvěšovali ozdoby. Potom, za soumraku, se strom rozsvítil. Jen tak, bez davů diváků, na téměř prázdném náměstí bez obvyklých adventních trhů. Byli jsme u toho - jak to vypadalo, se můžete podívat v galerii.

Původní plán byl takový, že se ozdoby na smrku natrvalo rozzáří až o víkendu. Při páteční zkoušce se však vedení města rozhodlo už je nezhasínat. Tradiční velká akce slavnostního rozsvěcení se kvůli koronaviru nekonala. Strom bude na náměstí stát do Tří králů.

Podobu nasvícení magistrát zvolil na základě ankety na sociálních sítích, ozdoby v národních barvách mají připomenout i letošní 100. výročí vzniku státních symbolů. Smrk o výšce 17,5 metru zdobí šest kilometrů světelných řetězů, několik set vánočních koulí v modré, bílé a červené barvě a čtyřicet světelných hvězd. Na vrcholu je třímetrová špice.

Vánoční strom byl letos přivezen na Staroměstské náměstí v noci z pondělka 23. listopadu na úterý. Od úterka až do pátku ho pracovníci městské firmy zdobili. 

Oslavy Vánoc a adventu jsou letos s ohledem na epidemii koronaviru v metropoli omezené. Jak uvedla ČT, kromě zrušení slavnostního rozsvěcení stromu a dalšího programu letos magistrát neplánuje ani vánoční trhy, které se tradičně konají na Staroměstském a Václavském náměstí a náměstí Republiky. Pokud by to situace umožnila, Praha podle vyjádření magistrátu zajistí alespoň umístění několika stánků s občerstvením. 

 

Právě se děje

před 5 minutami

Soud EU pozastavil českou žalobu kvůli neproplacené dotaci pro Agrofert, píše server

Žaloba, kterou Česko podalo na Evropskou komisi kvůli zablokované dotaci pro holding Agrofert se zatím odkládá. Napsal to server iRozhlas s odkazem na ministerstvo zahraničí. "Soudní řízení bude přerušeno až do okamžiku, kdy Evropská komise definitivně rozhodne, zda projekt, kterého se napadené rozhodnutí o pozastavení plateb týká, vyloučí z unijního financování, či nikoliv," sdělila serveru mluvčí resortu Zuzana Štíchová.

Zhruba 800 tisíc korun Brusel zatím odmítá proplatit kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). 

Zdroj: Domácí
před 44 minutami

V Kábulu byly zastřeleny dvě soudkyně nejvyššího soudu

V Kábulu byly dnes ráno zastřeleny dvě soudkyně, které pracovaly u afghánského nejvyššího soudu. Informovala o tom agentura AFP. Podobné cílené útoky otřásají afghánským hlavním městem už několik měsíců.

"Dnes ráno ozbrojení muži zaútočili na vůz zaměstnankyň nejvyššího soudu," uvedl mluvčí soudu Ahmad Fahím Kauím. Upřesnil, že ženy byly zavražděny při cestě do práce.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Indonésii vystoupila na 56

Zemětřesení, které v pátek zasáhlo indonéský ostrov Sulawesi, si vyžádalo nejméně 56 mrtvých a 820 zraněných. Aktualizovanou bilanci obětí zveřejnil indonéský úřad pro řešení následků přírodních katastrof.

Zhruba 15 tisíc lidí zemětřesení o síle 6,2 stupně přimělo opustit své domovy. Někteří z nich se uchýlili do hor, zatímco jiní do přeplněných evakuačních center.

Šéfka indonéské meteorologické, klimatologické a geofyzikální agentury Dwikorita Karnawatiová uvedla, že další zemětřesení v regionu by mohlo vyvolat vlnu cunami. Doplnila, že podle předpovědí pro nadcházející týdny se Indonésie bude dál potýkat s extrémním počasím.

Zdroj: ČTK
Další zprávy