Foto: Výstava jako hřiště. Vedle řádění a střílení gólů má i učit o historii fotbalu

Foto: Výstava jako hřiště. Vedle řádění a střílení gólů má i učit o historii fotbalu
Interaktivní výstava GÓÓÓL v plzeňském kulturním prostoru DEPO2015 právě startuje.
Na pěti stech metrech čtverečních je připraveno několik stanovišť a panelů, které představují historii tohoto světového fenoménu a jeho - zejména české - hrdiny.
Výstava vychází z knihy Ondřeje Fuczika Hrdinové - Největší příběhy české kopané. "Zakládali jsme si na tom, že se nejedná pouze o nějaké hřiště, kam by si děti přišly zakopat. Důležité je tam i zdůraznění charakterových vlastností, které by měl fotbalista mít - umění fair play a týmové spolupráce, role trenéra a jeho autority a podobně," řekla kurátorka DEPO2015 Kristýna Jirátová.
Pavel Nedvěd, Jan Berger anebo třeba nejlepší střelec světové historie Josef Bican, ti všichni zde mají své panely s komiksem představujícím jejich životy.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
22. 1. 2020 14:09
Střelbu do branky, spolupráci anebo malý fotbálek s kulisami velkého stadionu si můžete vyzkoušet na interaktivní výstavě kombinující praktická stanoviště s panely o historii fotbalu a jeho hrdiny, kterou otevřelo plzeňské DEPO2015. GÓÓÓL, jak se expozice jmenuje, se do nových prostor v lehce pozměněné podobě stěhuje ze Sladovny Písek, kde ji navštívilo přes třicet tisíc lidí.
 

Právě se děje

před 23 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy