Foto: Renesance deskových her. Lákají stále více lidí, český tvůrce obdržel "deskoherního Oscara"

Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
24. 9. 2016 18:38
"Lidi postupně objevují, že je to inteligentní společenská zábava," říká nejúspěšnější tvůrce stolních her u nás, Vladimír "Vlaada" Chvátil. Ten před nedávnem vyhrál nejprestižnější světovou cenu Hra roku (Spiel des Jahres) za svůj nový kus Krycí jména, obecně pak jeho hry patří mezi ty nejpopulárnější na světě. Na celosvětově rostoucí odvětví zábavy se ale u nás stále pohlíží jako na cosi dětského. "Karty jako mariáš lidi považují za dospělou zábavu, zatímco u stolních her chybí informace, že se primárně už nedělají pro děti," vypráví Chvátil na festivalu deskových her Deskofobie Live, kam zavítal spolu s 250 dalšími fanoušky i tvůrci her.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Tenisté Evropy vedou v Laver Cupu po prvním dnu nad světem 3:1

Tenisté Evropy vedou po úvodním dnu Laver Cupu nad výběrem světa 3:1. Body výběru kapitána Björna Borga získali ve dvouhrách v Ženevě Dominic Thiem a Stefanos Tsitsipas, v týmu Johna McEnroea uspěl Jack Sock. Čtyřhru na závěr dnešního programu vyhrál domácí favorit Roger Federer s Alexandrem Zverevem nad Denisem Shapovalovem se Sockem 6:3, 7:5.

Rakušan Thiem v úvodním duelu třetího ročníku Laver Cupu odvrátil v duelu se Shapovalovem tři mečboly a nakonec Kanaďana porazil 6:4, 5:7 a 13:11. Američan Sock pak vyrovnal výhrou 6:1, 7:6 nad Italem Fabiem Fogninim a Evropu pak dostal znovu do vedení Tsitsipas, který v duelu debutantů přehrál dalšího Američana Taylora Fritze 6:2, 1:6, 10:7.

Úvodní ročník, který v roce 2017 hostila Praha, vyhrál tým Evropy a vloni v Chicagu trofej obhájil. V Ženevě bude vítěz znám v neděli.

Tenisový Laver Cup v Ženevě:

Evropa - Výběr světa 3:1 po prvním dnu

Thiem - Shapovalov 6:4, 5:7, 13:11, Fognini - Sock 1:6, 6:7 (3:7), Tsitsipas - Fritz 6:2, 1:6, 10:7, Federer, A. Zverev - Shapovalov, Sock 6:3, 7:5.

Další zprávy