Foto: Renesance deskových her. Lákají stále více lidí, český tvůrce obdržel "deskoherního Oscara"

Foto: Renesance deskových her. Lákají stále více lidí, český tvůrce obdržel "deskoherního Oscara"
Naopak, tyto v jistém slova smyslu nezapomenutelné hry jsou už dávno o míle překonané. "Před nějakými dvaceti, pětadvaceti lety bylo v obchodě jen pár her. Dneska je ten výběr obrovský," říká Vladimír "Vlaada" Chvátil, nejuznávanější český tvůrce her.
Jeho hra Krycí jména, jejíž zvětšeninu drží na fotografii, nedávno vyhrála nejprestižnější cenu ve světě stolních her, německou Spiel des Jahres (Hra roku). Té se pro její prestiž přezdívá Oscar deskoherního světa.
Nenápadný úspěch, jenž prakticky prošel bez povšimnutí českými médii, je mezi zasvěcenými senzací. Chvátil je prvním Čechem a vlastně i prvním člověkem na východ od Berlína, který cenu získal. "Krycí jména jsem dělal pro lidi kolem mě. A když jsem je dodělal, tak jsem si říkal, kdo ví, jak se to bude líbit normálním lidem," usmívá se Chvátil.
A evidentně líbí. Hra se prodává s celosvětovým úspěchem, lidé ji hrají doma, po hospodách, klubech nebo třeba i na festivalech, jako je tento, nazvaný Deskofobie Live, pořádaný letos v malém městečku Počátky na Vysočině.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
24. 9. 2016 18:38
"Lidi postupně objevují, že je to inteligentní společenská zábava," říká nejúspěšnější tvůrce stolních her u nás, Vladimír "Vlaada" Chvátil. Ten před nedávnem vyhrál nejprestižnější světovou cenu Hra roku (Spiel des Jahres) za svůj nový kus Krycí jména, obecně pak jeho hry patří mezi ty nejpopulárnější na světě. Na celosvětově rostoucí odvětví zábavy se ale u nás stále pohlíží jako na cosi dětského. "Karty jako mariáš lidi považují za dospělou zábavu, zatímco u stolních her chybí informace, že se primárně už nedělají pro děti," vypráví Chvátil na festivalu deskových her Deskofobie Live, kam zavítal spolu s 250 dalšími fanoušky i tvůrci her.
 

Právě se děje

před 16 minutami

Místopředsedkyně Senátu Horská navrhuje 24. červen jako den památky vyhlazených obcí

Mezi významné dny v českém kalendáři by se měl nově zařadit 24. červen jako Den památky obcí a sídel vyhlazených během nacistické okupace. V novele zákona o státních svátcích to navrhla místopředsedkyně Senátu Miluše Horská (KDU-ČSL). Na navržené datum připadá výročí vypálení obce Ležáky na Chrudimsku, kterou vyhladili nacisté v roce 1942 v souvislosti s atentátem na Reinharda Heydricha. Návrhem novely by se měl Senát v prvním čtení zabývat příští čtvrtek.

Podle Horské zůstává ve stínu lidických událostí nejen obec Ležáky, ale i další místa, která se stala obětí nacistické brutality na sklonku druhé světové války. Horská připomíná například vypálení moravské osady Ploština 19. dubna 1945, jejíž obyvatelé podporovali partyzány z 1. československé partyzánské brigády Jana Žižky. Při akci bylo zastřeleno nebo zaživa upáleno 27 civilistů. 

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

USA neprosadily v Radě bezpečnosti OSN prodloužení zbrojního embarga vůči Íránu

Spojeným státům se nepodařilo v Radě bezpečnosti OSN prosadit prodloužení zbrojního embarga proti Íránu. Z 15 členů se pro prodloužení kromě USA vyslovila ještě Dominikánská republika. Proti byly Rusko a Čína a zbývající země, včetně Francie, Británie a Německa, se zdržely, napsala agentura Reuters. Embargo, které je zakotveno v jaderné dohodě Íránu se světovými mocnostmi z roku 2015, má vypršet v říjnu.

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa prodloužení zbrojního embarga OSN vůči Íránu prosazuje již delší dobu. Míní totiž, že jeho zrušení islámské republice umožní získat zbraně, které mohou přispět k eskalaci konfliktů na Blízkém východě. Washington pohrozil, že pokud RB OSN embargo neprodlouží, spustí skrze jadernou dohodu proces k reaktivaci všech sankcí OSN vůči Íránu, včetně zbrojního embarga.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump nařídil čínské firmě ByteDance, aby do 90 dní prodala TikTok v USA

Americký prezident Donald Trump nařídil čínské společnosti ByteDance, aby prodala americké operace své aplikace pro sdílení videa TikTok do 90 dní. Oznámila to agentura Reuters.

"Existují přesvědčivé důkazy, které mě vedou k přesvědčení, že ByteDance by mohla podniknout kroky, které by mohly ohrozit národní bezpečnost Spojených států," uvedl Trump v nařízení. ByteDance by se měla odpojit od všech dat od uživatelů v USA a nebude smět vlastnit v USA žádný majetek, který se používá k provozu TikToku.

Americká společnosti Microsoft na počátku měsíce uvedla, že jedná s čínskou ByteDance o koupi aktivit TikToku v USA, Kanadě, Austrálii a na Novém Zélandě. Dohodu chtějí obě strany uzavřít do 15. září.

Zdroj: ČTK
Další zprávy