Foto: Renesance deskových her. Lákají stále více lidí, český tvůrce obdržel "deskoherního Oscara"

Foto: Renesance deskových her. Lákají stále více lidí, český tvůrce obdržel "deskoherního Oscara"
Naopak, tyto v jistém slova smyslu nezapomenutelné hry jsou už dávno o míle překonané. "Před nějakými dvaceti, pětadvaceti lety bylo v obchodě jen pár her. Dneska je ten výběr obrovský," říká Vladimír "Vlaada" Chvátil, nejuznávanější český tvůrce her.
Jeho hra Krycí jména, jejíž zvětšeninu drží na fotografii, nedávno vyhrála nejprestižnější cenu ve světě stolních her, německou Spiel des Jahres (Hra roku). Té se pro její prestiž přezdívá Oscar deskoherního světa.
Nenápadný úspěch, jenž prakticky prošel bez povšimnutí českými médii, je mezi zasvěcenými senzací. Chvátil je prvním Čechem a vlastně i prvním člověkem na východ od Berlína, který cenu získal. "Krycí jména jsem dělal pro lidi kolem mě. A když jsem je dodělal, tak jsem si říkal, kdo ví, jak se to bude líbit normálním lidem," usmívá se Chvátil.
A evidentně líbí. Hra se prodává s celosvětovým úspěchem, lidé ji hrají doma, po hospodách, klubech nebo třeba i na festivalech, jako je tento, nazvaný Deskofobie Live, pořádaný letos v malém městečku Počátky na Vysočině.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
24. 9. 2016 18:38
"Lidi postupně objevují, že je to inteligentní společenská zábava," říká nejúspěšnější tvůrce stolních her u nás, Vladimír "Vlaada" Chvátil. Ten před nedávnem vyhrál nejprestižnější světovou cenu Hra roku (Spiel des Jahres) za svůj nový kus Krycí jména, obecně pak jeho hry patří mezi ty nejpopulárnější na světě. Na celosvětově rostoucí odvětví zábavy se ale u nás stále pohlíží jako na cosi dětského. "Karty jako mariáš lidi považují za dospělou zábavu, zatímco u stolních her chybí informace, že se primárně už nedělají pro děti," vypráví Chvátil na festivalu deskových her Deskofobie Live, kam zavítal spolu s 250 dalšími fanoušky i tvůrci her.
 

Právě se děje

před 46 minutami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy