Hráči zůstali stát jako opaření. Demolice elektrárny při fotbalovém zápasu baví sítě

pru pru
9. 6. 2021 9:06
Netradiční podívanou zažili britští fotbalisté a jejich fanoušci při nedělním okresním zápasu v anglickém městě Rugeley. Místo běžného písknutí rozhodčího utkání přerušila plánovaná demolice čtyř chladicích věží nedaleké uhelné elektrárny. Uprostřed zápasu hráči zůstali jen nevěřícně stát a sledovali, jak mohutné věže spadly k zemi za několik vteřin. Jeden z fanoušků svůj nevšední zážitek natočil.
Fotbalový zápas okresní anglické soutěže přerušila demolice uhelné elektrárny. Mohutné chladicí věže zmizely za pět vteřin. | Video: Reuters

Řízenou demolici již nefunkční elektrárny Rugeley v hrabství Staffordshire na středozápadu Anglie naplánovali její majitelé na nedělní dopoledne. V tu chvíli probíhal na hřišti vzdáleném jen několik stovek metrů od elektrárny zápas okresní anglické soutěže.

Záběry z demolice nejprve zveřejnil jeden z fotbalových fanoušků na svém Twitteru. Po tom, co video na sociální síti získalo za necelých 24 hodin přes půl milionu zhlédnutí, si ho všimla i světová média.

Každá ze čtyř chladicích věží uhelné elektrárny Rugeley byla vysoká přes 120 metrů. Řízenou demolicí byly mohutné objekty strhnuté k zemi za pouhých pět vteřin. Hned poté se do okolí začala šířit oblaka kouře a dýmu. Někteří obyvatelé se zájmem plánovanou demolici v ulicích městečka sledovali.

Elektrárna Rugeley zaměstnávala v době svého největšího výkonu v 80. letech přes 850 pracovníků a dodávala energii více než půl milionu domácností. V roce 2016 byla po více než padesátiletém provozu uzavřena. Nynější majitelé plánují pozemek po zbourané elektrárně využít k výstavbě více než dvou tisíců nízkoenergetických domů.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Průměrný obrat regionálních obchodních center loni klesl o 25,5 procenta

Průměrný roční obrat regionálních obchodních center (OC), vyjma Prahy, loni po šesti letech růstu podle analýzy společnosti CBRE meziročně klesl o 25,5 procenta. Nejvíce byly v centrech zasažené gastronomické provozy, u kterých propad proti roku 2019 činil 36 procent. Návštěvnost regionálních OC se v uplynulém roce meziročně snížila o 29 procent, lidé ale v centrech více utráceli. Hodnota průměrného nákupního koše vzrostla o 5,7 procenta na 233 korun za jednu návštěvu. Vyplývá to z analýzy Shopping Centre Index, kterou letos podeváté připravila společnost CBRE.

Gastronomie byla v nákupních centrech podle CBRE nejdynamičtějším odvětvím posledních tří let, jež v minulosti zaznamenávalo dvouciferný růst. Prostor pro stravovací provozy se v centrech rozšiřoval. Podle vedoucího maloobchodního sektoru a oddělení správy OC v CBRE Tomáše Míčka byla gastronomie v minulém roce v důsledku protiepidemických opatření uzavřená zhruba 130 dní.

"Vloni sehrál rozhodující roli podíl, jaký měly na celkové ploše obchodních center ty obchody a služby, které mohly být i přes vládní omezení v provozu. Právě tito nájemci nakonec ovlivňovali celkovou návštěvnost centra i jeho ekonomické výsledky," řekl Míček.

Móda, která je na nákupní ploše typického regionálního centra (bez započítání Prahy) zastoupená nejvíce, když zaujímá 37 procent plochy, loni zaznamenala propad obratu o 34 procent, hned za ní byly doplňky s poklesem zhruba 32 procent. U těchto kategorií podle CBRE sehrála roli sezonnost. Prodejci kvůli zásobám neprodaných kolekcí neměli dostatek peněz na nákup nového zboží.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na japonském ostrově Suwanose vybuchla sopka Mt. Otake

Sopka Mt. Otake ležící na ostrově Suwanose na jihozápadě Japonska ve středu vybuchla. Velké kameny vymrštěné z kráteru dopadaly téměř kilometr daleko. Místní úřady zvýšily stupeň varování a omezily přístup obyvatel do okolí sopky, informovala agentura Kjódó.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Phoenix zvládl závěr a získal v semifinále NBA proti Clippers druhou výhru

Basketbalisté Phoenixu pojedou do Kalifornie na třetí a čtvrté semifinále NBA proti Los Angeles Clippers za stavu 2:0 na zápasy. Vítězství 104:103 zajistil druhému týmu Západní konference košem 0,7 sekundy před koncem Deandre Ayton, autor 24 bodů a 14 doskoků. Nejlepším střelcem Suns byl s 29 body Cameron Payne. Clippers táhl s 26 body Paul George, ale osm vteřin před koncem minul dva trestné hody.

Další zprávy