Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Formuje se líheň tvůrců, kteří chtějí vydávat krásné autorské publikace

23. 12. 2020 10:37
Vzniká kolem konference Book in Progress, nové platformy pro nadšence originálních knih.
Book in Progress
Book in Progress | Foto: Komerční sdělení

Před pár týdny se udála konference o tvorbě a vydávání knih Book in Progress a s ní spojená soutěž o papír a tisk. Sdružila kolem sebe laiky i odborníky z různých odvětví s touhou vydat knihu s neotřelým grafickým zpracováním nebo tématem, a to jak v podobě katalogů, odborných publikací, komiksových příběhů, nebo fotografických či dětských knížek. 

Konference Book in Progress
Konference Book in Progress | Foto: Komerční sdělení

Konference a soutěž se snaží motivovat autory - namátkou grafiky, architekty či umělce, aby otevřeli své šuplíky a přivedli své autorské projekty a nápady na světlo světa. Jak říká Kateřina Šlaufová, porotkyně prvního ročníku, "soutěž umožňuje vydat osobité knižní projekty, které sice nemají ambici stát se mainstreamovým bestsellerem, ale mají obrovský potenciál oslovit svou upřímností, originalitou a nadšením." Kromě význačné finanční odměny v podobě papíru a tisku zdarma pak konference autorům otevírá možnosti nové spolupráce.

Zuzana Lednická
Zuzana Lednická | Foto: Komerční sdělení

Letošní druhý ročník soutěže a konference Book in Progress probíhal jinak, než si pořadatelé ze studia DIPOZITIV představovali a přáli. Kvůli celosvětové situaci přišli o důležitý aspekt konference, setkávání a networking, ale vysokou úroveň prvního ročníků se jim podařilo udržet i v online prostředí. Navíc je díky tomu konferenci možné shlédnout i zpětně. Pořadatelé se letos více zaměřili na celý proces vzniku knihy a jeho jednotlivé kroky. Účastníkům  konference nabídli řečníky z různorodých odvětví. Barbora Baronová promluvila o svých zkušenostech se selfpublishingem, Zuzana Lednická ze studia Najbrt pak o svých knižních projektech a jak může grafik ovlivnit celou knihu, včetně jejího obsahu. Jiří Brynda dále představil novou platformu pro tisk publikací Bookla.cz, čerpající z výhod digitálního tisku.

1. místo - Jindřich Janíček
1. místo - Jindřich Janíček | Foto: Komerční sdělení

Osobně, v PechaKucha stylu, se představilo také deset finalistů soutěže. Šestičlenná odborná porota z nich následně vybrala tři vítěze, kteří získají papír Pergraphica® papírny Mondi a tisk od tiskárny QUATRO PRINT, celkově v hodnotě 300 000 Kč: ilustrátora a vydavatele Jindřicha Janíčka s komiksem B jako Běžec, seskupení Architektura489 s publikací mapující kulturní domy v ČR a galerii Berlínskej model a jejich pohled na českou progresivní výtvarnou scénu v uplynulých deseti letech. Speciální ocenění a možnost konzultovat se všemi porotci - namátkou s Vladimirem 518, Filipem Blažkem, Zuzanou Lednickou nebo s Jakubem Sedláčkem, šéfredaktorem nakladatelství Paseka, pak získala kniha ZOO Index Reader Terezie Štindlové.

Starý lev a mladá opice - Veronika Opatrná
Starý lev a mladá opice - Veronika Opatrná | Foto: Komerční sdělení

Výhra může vybraným autorům pomoci realizovat jejich sen a vnést na český knižní trh svěží závan. To se ostatně povedlo grafičce Veronice Opatrné oceněné loni. Pod názvem Starý lev a mladá opice právě vydala básně svého dědečka, uznávaného profesora Zdeňka Opatrného, a grafickým pojetím podtrhla jejich upřímnost a něhu. Jak dokazuje Book in Progress, touhy a energie po originálních knižních projektech je v České republice a jejím okolí více než dost.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy