Foto: Skuteční Hoši od Bobří řeky. 100 let Pražské Dvojky

Foto: Skuteční Hoši od Bobří řeky. 100 let Pražské Dvojky
Hned v  roce vzniku uspořádal oddíl první tábor u Pelíškova mostu na Sázavě. Mimo jiné zde Dvojka vyzkoušela dnes běžně používané stanové podsady. Heslo Jaroslava Jestřába Foglara vždy bylo, že tábor Dvojky je podnik pro celé muže.
Pražská Dvojka tábořila v průběhu své existence např. v Posázaví, na Podkarpatské Rusi, v Tatrách a v Novohradských horách.
Po prázdninách roku 1914 a vypuknutí světové války se oddíl zapojil do prací v Červeném kříži a pořádal propagační ukázky skautského táboření na Císařském ostrově, ve Stromovce, na Klamovce i v Čáslavi. (Na snímku pravidelná součást táborů Dvojky - olympiáda).
Oddíl pořádal i dobročinná divadelní představení a také převzal administrativní práce na vznikajícím časopisu Junák. Úspěšně se účastnil i různých sportovních klání.
Foto: Archiv Pražské Dvojky / Výstava Stoleté album
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
19. 12. 2013 15:30

Stoletou historii nejslavnějšího českého skautského oddílu Pražská Dvojka, veřejnosti známému díky knihám Jaroslava Foglara Hoši od Bobří řeky a dalším, přibližuje výstava fotografií "Stoleté album", která je od 11. prosince do 13. ledna přístupna v pražském Café Lajka.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

SpaceX dopravila na oběžnou dráhu dalších 60 satelitů Starlink, první stupeň rakety pak úspěšně přistál na plující plošině

Americká společnost SpaceX ve čtvrtek ráno úspěšně dopravila na oběžnou dráhu už osmou sérii 60 satelitů sítě Starlink, která má umožnit globální připojení k internetu. Kolem Země těchto družic nyní krouží kolem 480. První stupeň rakety Falcon 9 po vynesení satelitů opět úspěšně přistál na plovoucí plošině v Atlantském oceánu.

Falcon 9, jehož první stupeň byl využit rekordně popáté, zamířil do vesmíru z floridského kosmodromu na mysu Canaveral. Přibližně po 15 minutách letu se satelity po úspěšném vynesení na předběžnou orbitu oddělily od druhého stupně rakety. Nyní je čeká rozvinutí solárních panelů. Pak se od sebe vzdálí, aby s pomocí vlastního pohonu vystoupaly výš a začlenily se do konstelace družic sítě Starlink asi 550 kilometrů nad Zemí.

Čtvrteční start se SpaceX podařil něco málo přes čtyři dny poté, co jiná raketa Falcon 9 zdárně vynesla k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) pilotovanou loď této soukromé společnosti Crew Dragon s dvoučlennou posádkou. Byl to první let amerických astronautů americkou lodí z území Spojených států. Historický byl přitom právě tím, že přepravu členů posádky na ISS vůbec poprvé zajistil soukromý dopravce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy