Florencie jakožto jedno velké muzeum renesance

Adam Pešek
19. 6. 2011 15:30
Kolébka renesance ve Florencii je dnes největším muzeem tohoto uměleckého slohu
Florencie, Itálie
Florencie, Itálie | Foto: Isifa/Thinkstock

Už pohled na výčet slavných rodáků jasně značí, s jakým uměleckým slohem a historickou epochou se Florencie pojí. Leonardo da Vinci, Donatello, Michelangelo Buonarotti, Sandro Botticelli nebo Dante Alighieri a řada dalších mají na svědomí fakt, že toskánské město je suverénně největší pokladnicí středověku a renesance na světě. Památkami, uměním a kulturou kdysi hlavní město celé Itálie doslova přetéká a stihnout všechny zajímavosti v rámci jednoho, byť třeba čtrnáctidenního, pobytu není v lidských silách.

Pamětihodnostem pochopitelně vévodí církevní stavby. Monumentální gotická katedrála Santa Maria del Fiore se řadí mezi největší evropské kostely, stavba její mohutné renesanční kupole navíc proběhla kompletně bez lešení a odborníci ji tak považují za architektonický zázrak. Návštěvníci pak jistě na kupoli ocení úžasný výhled a vstup zdarma.

galerie Uffizi ve Florencii, Itálie
galerie Uffizi ve Florencii, Itálie | Foto: Isifa/Thinkstock

Před Santa Maria del Fiore jako hlavní svatostánek sloužilo baptisterium svatého Jana s možná těmi vůbec nejkrásnějšími dveřmi na světě.. Práce na nich trvala neuvěřitelných 27 let, sám Michelangelo je označil za vstup do Ráje a název Rajská brána jim zůstal dodnes. Dlouhý stavební proces provázel i 84 metrů vysokou Giottovu zvonici, jejíž projekt vypracoval malíř Giotto di Bondone.

bazilika svatého Kříže ve Florencii, Itálie
bazilika svatého Kříže ve Florencii, Itálie | Foto: Isifa/Thinkstock

Svou velikostí ohromuje i bazilika San Lorenzo, v níž mimo všechny vůdčí členy rodu Medici odpočívá i slavný sochař Donatello. Osobnosti jako Michelangelo, Niccoló Machiavelli nebo Galileo Galilei nalezli místo svého posledního odpočinku v bazilice svatého Kříže.

Jako radnice stále slouží středověký opevněný palác Palazzo Vecchio, dvě galerie a muzeum v současnosti ve svých útrobách skýtá palác Pitti. Přičemž galerie Palatine v prvním patře schraňuje kolem tisícovky maleb kapacit jako Rubens, Botticelli nebo Tizian.

Ještě větší věhlas pak náleží světoznámé galerii Uffizi, která patří k těm vůbec nejnavštěvovanějším. Pouze seznam těch doopravdy věhlasných autorů by byl velmi obsáhlý, dlouhý palác ve tvaru písmene U se totiž pyšní výtvarnou tvorbou pokrývající období od starověkého Říma až po baroko. Nelze se tedy divit často i několikahodinovým frontám u vstupu.

most Ponte Vecchio ve Florencii, Itálie
most Ponte Vecchio ve Florencii, Itálie | Foto: Isifa/Thinkstock

Říká se, že každý návštěvník by se měl projít po mostě Ponte Vecchio. Ten kdysi sloužil jako prodejní místo ryb, kvůli zápachu je však už dávno nahradili zlatníci a klenotníci, jejichž šperky okouzlují turisty až do dnešních dnů. Hřích by bylo i opomenutí některého z mnoha muzeí, za všechny jmenujme například katedrální Museo dell´Opera del Duomo či Národní archeologické muzeum. Povinností pak je zhlédnutí věhlasné Michelangelovy mramorové sochy Davida.

Bohužel, nízkonákladové letecké společnosti přímo do historické Florencie nemíří a při letu z Prahy počítejte s mezipřistáním. Letecké zájezdy díky tomu začínají na částkách kolem deseti tisíc, s autobusovým se cena smrskne na polovinu. K částce za dopravu pak pro dovolenou počítejte s určitým obnosem vyhrazeným na vstupné, jež zaplatíte ve většině florentských pamětihodnostech.

 

Právě se děje

Další zprávy