Pocta, ale i nepovedený vtip. Lidé reagují na biologa Flegra v kultovním seriálu

bb mk bb, mk
13. 5. 2021 12:10
Český evoluční biolog Jaroslav Flegr se objevil ve slavném animovaném seriálu Family Guy (Griffinovi). V 19. díle s názvem Family Cat v aktuálně poslední devatenácté sérii je představen jako chlápek, který objevil, jak se kvůli toxoplazmě mění chování lidí. Na internetu se reakce na "účast" biologa v seriálu různí. On sám k tématu zatím mlčí.
Český evoluční biolog Jaroslav Flegr se objevil ve slavném animovaném seriálu Family Guy (Griffinovi). V díle s názvem Family Cat. | Video: Fox Network

Flegr, který se často mediálně vyjadřoval i k současné pandemii, je opravdu známý hlavně výzkumem parazita Toxoplasma gondii a souvisejícího onemocnění toxoplazmóza. Flegrův tým od roku 1993 zkoumá psychiku a chování lidí, kteří toxoplazmou byli nakaženi. Parazitického prvoka přenášejí kočkovité šelmy a paradoxně jednu má i Flegr, který se často chlubí svým kocourem Micíkem.

Flegrův výzkum zaujal i tvůrce seriálu, který v díle Family Cat řeší, jak si mohou kočky zotročit člověka. Griffinovi je americký animovaný seriál o rodině z fiktivního města Quahog na Rhode Islandu. Vytvořil ho Seth MacFarlane pro Fox Broadcasting Company v roce 1999. Celá show je o příbězích Petera Griffina, jeho rodiny a jeho přátel. 

Zatímco samotný Flegr se k účasti v seriálu nevyjádřil (nereagoval ani na dotaz Aktuálně.cz), několik uživatelů sociální sítě Twitter jeho účast řeší.

Např. Flegrův kolega z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Tomáš Zelenka ocenil samotnou účast. Nepochopil ale, v čem měl být vtip.

Podle uživatele, který na Twitteru vystupuje jako Datová oliheň, jde o mimořádnou poctu.

Fotograf Michal Novotný pak upozornil na pozadí vzniku fotky, kterou tvůrci použili s popiskem "To je skutečně on".

 

Právě se děje

před 30 minutami

Krupobití a bouřky zasáhly Jihomoravský kraj. Dálnice D2 je neprůjezdná kvůli pádu vedení

Bouřky a krupobití zasáhly večer Jihomoravský kraj, především Břeclavsko. Kvůli spadlým drátům elektrického vedení je v obou směrech neprůjezdná dálnice D2 v okolí Břeclavi. O neprůjezdné dálnici informoval mluvčí policie David Chaloupka. Hasiči zatím mají 30 výjezdů, řeší utržené střechy i spadlé stromy. Řekl to mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Chaloupka zatím nemá informace, že by fungoval na dálnici odklon nebo jak velká je kolona. "Stalo se to před chvílí," poznamenal mluvčí. Podle něj má policie nahlášených v souvislosti s počasím více událostí, mezi které patří dům bez střechy, spadený strom na auto, ale taky plechová garáž, která uletěla.

Případy řeší i hasiči. "Máme tam ulítlou střechu, spadenou stěnu v kuchyni, spadené dráty elektrického vedení, ale také okna rozbitá kroupami," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Britský operátor EE znovu zavede roamingový poplatek za volání v Evropě

Britský mobilní operátor EE od příštího roku znovu zavede roamingový příplatek za telefonování v jiných evropských zemích. Firma vlastněná britskou telekomunikační společností BT to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. Dříve přitom stejně jako ostatní britští operátoři tvrdila, že se po brexitu k takovému kroku nechystá, připomněla agentura AP. Zrušení roamingu v červnu 2017 ušetřilo britským turistům a jiným cestovatelům miliony liber na poplatcích za používání chytrých telefonů v evropském zahraničí.

EE uvedla, že poplatek budou muset od ledna 2022 platit zákazníci, kteří se zaregistrují po 7. červenci. Za volání, posílání textových zpráv a využívaní dat ve 47 evropských zemích s výjimkou Irska jim firma bude denně účtovat dvě libry (necelých 60 Kč). Svůj záměr společnost odůvodnila tím, že tak chce "podpořit investice" v Británii.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Biden se dohodl se senátory, investice do infrastruktury dosáhnou 600 miliard dolarů

Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek po mnoha týdnech jednání mezi Bílým domem a Kongresem ohlásil dosažení dohody ohledně investic do infrastruktury. Podle deníku The New York Times a agentury AP se zřejmě přiklonil k plánu od skupiny složené z demokratických i republikánských senátorů, který počítá s novými výdaji ve výši skoro 600 miliard dolarů (skoro 13 bilionů Kč).

"Máme dohodu," prohlásil prezident při netradičním vystoupení na příjezdové cestě Bílého domu v doprovodu několika senátorů, s nimiž předtím jednal. Mnoho detailů zatím není k dispozici. Na twitteru Biden uvedl, že nový infrastrukturní plán "vytvoří miliony amerických pracovních míst". Ohlášený balíček je zřejmě výrazně menší oproti plánu s investicemi a daňovými úlevami v celkovém objemu 2,3 bilionu dolarů, s nímž Biden přišel na konci března.

Zdroj: ČTK
Další zprávy