Fjord chráněný UNESCO v ohrožení. Zplavila ho ropa

ČTK ČTK, čtk
12. 7. 2009 19:14
Zatím není jasné, kolik ropy do moře uniklo

Oslo - Velké množství ropy dnes vyteklo z bahamské lodi do norského fjordu Geirangerfjord, který je od roku 2005 na seznamu chráněných památek UNESCO. Oznámila to agentura AP.

Policejní mluvčí sdělil, že úřadům se podařilo zabránit ropné skvrně, aby se rozlévala dál, a pokusí se ji z moře odčerpat. Zatím není jasné, kolik ropy do moře uniklo, ale jde podle něj o "velké množství jasně viditelné z pevniny".

Ropa vytekla z lodi Spirit of Adventure plující pod bahamskou vlajkou. Příčinu úniku policie vyšetřuje.

Geirangerfjord v jihozápadním Norsku je jedním z nejoblíbenějších turistických míst v zemi. Na seznam chráněných památek UNESCO byl zařazen spolu se sousedním fjordem Naeroyfjord coby nejdelší a nejhlubší na světě.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Německá CDU/CSU vybírá kancléřského kandidáta, průlom se zatím nečeká

Vedení poslanecké frakce vládní konzervativní unie CDU/CSU bude v neděli jednat o společném kandidátovi na kancléře pro nadcházející zářijové parlamentní volby. Přítomni budou předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) a premiér Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a bavorský ministerský předseda a šéf Křesťanskosociální unie (CSU) Markus Söder, mezi kterými se podle všeho výběr nástupce dosluhující kancléřky Angely Merkelové rozhodne. Konečný verdikt se v neděli ale nečeká.

Rozpravy se zúčastní i Merkelová, která po čtyřech kancléřských mandátech a 16 letech ve vedení Německa odchází z politiky. Jejím nástupcem by se rád stal Laschet, který se veřejně nijak netají svým zájmem unii CDU/CSU do voleb vést. Nikdo ale nepochybuje o tom, že kancléřské ambice má i Söder, který prozatím vystupuje zdrženlivě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy