Zlatou palmu získal v Cannes Audiardův film Dheepan

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 5. 2015 21:39
68. ročník prestižního filmového festivalu tentokrát neměl jednoznačného favorita. Porota vybírala ze 17 soutěžních snímků.
Francouzský režisér Jacques Audiard získal v Cannes Zlatou palmu za snímek Dheepan.
Francouzský režisér Jacques Audiard získal v Cannes Zlatou palmu za snímek Dheepan. | Foto: Reuters

Cannes - Zlatou palmu, hlavní ocenění pro nejlepší film, získalo na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes filmové drama o přistěhovalcích ze Srí Lanky Dheepan od francouzského režiséra Jacquese Audiarda. Udílením cen v neděli vyvrcholil 68. ročník prestižního festivalu.

Hlavním hrdinou vítězného filmu je tamilský bojovník Dheepan, který pod cizí identitou uprchne před občanskou válkou i s jednou ženou a její dcerou, které vydává za svou manželku a dceru. Útěk do Francie nepřinese vysněnou svobodu a klid. Ocitne se v sociálně vyloučené lokalitě na předměstí Paříže uprostřed války mezi znesvářenými drogovými gangy.

O přidělení ocenění společenskokritickému dramatu o srílanském přistěhovalci rozhodla v Cannes porota v čele s americkou filmařskou dvojicí, bratry Joelem a Ethanem Coenovými. Vybírala ze 17 soutěžních snímků, z nichž žádný nebyl jednoznačným favoritem.

"Jsem velmi dojatý. Dostat cenu od bratří Coenů je něčím výjimečným," řekl při přejímání Zlaté palmy režisér, který už v roce 2009 v Cannes získal Velkou cenu poroty.

Kritik filmového magazínu The Hollywood Reporter poznamenal, že Dheepan možná není Audiardův nejlepší film, ale zabývá se aktuálním tématem. Zlatá palma podle něj oceňuje režiséra a zároveň vysílá "politické poselství".

Velká cena jde do Maďarska

Druhé nejvýznamnější ocenění, Velkou cenu, obdrželo maďarské drama z vyhlazovacího tábora v Osvětimi Saul fia (Saulův syn) režiséra László Nemese. Cenu poroty pak dostalo sci-fi The Lobster řeckého režiséra Jorgose Lanthimose.

Cenu za nejlepší režii obdržel tchajwanský filmař Chou Siao-sien, který se na francouzské Riviéře uvedl středověkým dramatem Nie yin niang (Vražedkyně).

Cenu za nejlepší mužský herecký výkon si z francouzského letoviska odveze francouzský herec Vincent Lindon, který se zaskvěl v roli nezaměstnaného dělníka ve filmu režiséra Stéphanea Brizého La Loi du Marché (Zákon trhu).

"Je to poprvé v životě, co jsem vyhrál cenu," konstatoval Lindon v děkovné řeči. "Tuto cenu věnuji všem lidem, kteří nemohou žít, jak by si zasloužili, a kteří jsou poněkud opomenutými občany," řekl herec.

Ocenění pro nejlepší herečku letos získaly hned dvě ženy, Američanka Rooney Maraová z lesbické romance Carol a Emmanuelle Bercotová za výkon v romantickém dramatu Mon roi (Můj král).

Loni na canneském festivalu Zlatou palmu vyhrál turecký film Zimní spánek režiséra Nuriho Bilgeho Ceylana.

 

Právě se děje

Další zprávy