Souložící muži ve filmu na Akropoli pohoršili Řeky. Je to politický akt, tvrdí filmař

ČTK ČTK
13. 1. 2022 9:39
Autoři označili šestatřicetiminutový snímek se scénami s homosexuálním stykem za politický akt a Akropoli za symbol řeckého nacionalismu. Natáčelo se zřejmě během běžné otevírací doby antické památky. Část Řeků tvůrce ostře kritizuje a ministerstvo kultury rozhodlo, že zahájí ve věci vyšetřování.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

"Archeologický okrsek Akropole se nepropůjčuje aktivismu ani žádné jiné aktivitě, která nectí a uráží památky," prohlásilo řecké ministerstvo kultury. Jeho vedení nařídilo prošetřit okolnosti natáčení snímku.

Tvůrci filmu uvedli, že jejich dílo je politickým aktem. Podle nich je Akropole symbolem řeckého nacionalismu, patriarchátu a kultu antiky. Poukázali, že někteří lidé stále čelí na veřejnosti kvůli své sexualitě útokům.

"Jako Řek se za to stydím," uvedl na adresu krátkého filmu předseda sdružení řeckých herců Spyros Bibilas. Počínání tvůrců kritizoval také odborový svaz muzejních kustodů. Podle agentury AFP tak učinil ve snaze předejít kritice ze strany veřejnosti, že zaměstnanci nedostatečně hlídají archeologické památky. "Stále existuje problém se stavem personálu v muzeích a v archeologických parcích, což je způsobeno tím, že ministerstvo financí téměř nikdy neschválí nábor dalšího personálu," uvedli odboráři.

Krátký snímek se poprvé promítal v polovině prosince na univerzitě v Soluni. Pozornost médií a veřejnosti ale vzbudil až poté, co byl na začátku ledna zveřejněn na internetu. Na záběru je vidět soulož dvou mužů, kolem kterých stojí skupina lidí, která je kryje. V pozadí jsou vidět i běžní návštěvníci Akropole, informovala řecká média.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy