Český film Narušitel klame diváka. Je plný nepřesností a nesmyslů

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
29. 1. 2019 6:29
Letci i letečtí publicisté se shodují, že nový český film Narušitel je i nehledě na chatrný děj velký "průšvih" a tak trochu podvod na divákovi. V propagačních materiálech filmaři tvrdí, že vznikl na motivy skutečného příběhu armádního pilota Vladislava Baldy, který natočil jeho vnuk David Balda. Ten Aktuálně.cz řekl, že je snímek z "devadesáti procent reálný". Jenže to podle oslovených letců, leteckých publicistů a historiků není pravda. Podívejte se na jejich nejčastější výtky a připomínky.
Foto: Actoress Production

Co o pravdivosti filmu tvrdí hlavní tvůrce

Pojďme si nejprve shrnout děj filmu, jak ho popisují propagační materiály: "Čtveřice kamarádů a jejich letecký mentor spolu létají a slouží v armádě dvacet let. Pak se ale po dlouhé době začne rozmotávat smrt bývalého pilota RAF při pokusu o přelet na Západ a hlavní hrdina nemá jiné východisko než se ho pokusit napodobit. 'Jste narušitel, následujte mě,' jsou slova, která sám často hlásí do vysílačky, když nutí k přistání ty, kdo se na Západ za svobodou vydávají vzduchem v letadlech. Teď se o stejně zoufalý útěk musí pokusit i on."

Film podle autorů vznikl na motivy skutečného příběhu armádního pilota Vladislava Baldy, který natočil jeho vlastní vnuk David Balda.

Redakci Aktuálně.cz zajímalo, do jaké míry je film realita a do jaké umělecká licence. "Devadesát procent filmu je reálná. Padesát procent je děda, něco je z jiného pilota, kterého děda znal," odpovídá David Balda, osmnáctiletý spoluautor scénáře, režisér, kameraman a producent. (Na snímku vlevo vedle spoluautora scénáře Petra Kulta.)

 

Právě se děje

Další zprávy