Filipíny: Země pevné tradice a kohoutích zápasů!

Ilona Víchová
13. 8. 2012 11:16
Dovolená na Filipínách znamená klid a relaxaci
Foto: Aktuálně.cz

Na exotickou dovolenou lákají Filipíny nejen turisty, ale i romantické duše. Užijte si turistické výpravy za aktivními vulkány nebo se pokochejte nádhernými vodopády a národními parky. Vychutnejte si romantickou atmosféru v luxusní laguně Coco Beach nebo si odpočiňte na plážích ostrova Mactan. Filipíny, to je příchuť místní tradice a jedinečný pohled na korálové moře.

Pro milovníky potápění je Pacifik přímo rájem a úchvatný podmořský svět na ostrově Palawan vám vyrazí dech. Dovolená v ráji? Stačí pár chvil na Filipínách a doslova vás pohltí atmosféra tradice, která jde ruku v ruce s nedotčenou přírodou.

Vítejte na Filipínách

Oficiálně nazývaná Filipínská republika je ostrovním státem v jihovýchodní Asii. Neuvěřitelných 7107 ostrovů, které leží v Tichém oceánu tvoří jedinečný ráj na zemi. Dřívější španělská kolonie je dvanáctou nejlidnatější zemí na světě. Kromě téměř 95 milionů obyvatel, žije na celém světe asi 11 milionů Filipínců. Ostrovy obývají černá etnika a kultury. V náboženství se setkáte s islámem, buddhismem i hinduismem.

Foto: Aktuálně.cz

Horké a vlhké tropické pásmo pomáhá k životu překrásným rostlinám a živočichům. Na své dovolené počítejte s údajem průměrné roční teploty okolo 26, 5 stupni Celsia. Během roku se střídají tři roční období, Tag-init, Tag-ulan a Tag-laming. První z nich patří k nejteplejším období od března do května. Druhý název, Tag-ulan patří období dešťů od června do listopadu a poslední období je nejchladnější od prosince do února. Celé podnebí ovlivňují východoasijské monzunové proudy.

Dovolená na Filipínách

Pokud se zadíváte na vlajku Filipín, nápadně vám připomene tu naší. Ostrovy patří k oblíbené destinaci a je třeba se připravit tak trochu na bláznivou dovolenou, kde vás zaskočí oblastní chudoba. Filipíny slibují překrásně pláže a místní památky. Na ostrovech se budete cítit jako doma. Obyvatelé patří k těm nejpřátelštějším a je jim ctí, že se dorozumí anglicky. Pokud si zvolíte Filipíny za svou dovolenou snů, čeká vás dlouhých 15 hodin v letadle. Vyberte si z několika tisíců ostrovů, které nesou název po španělském králi Filipovi II.

Největší zábavou na ostrovech? Potápění a prostituce. Že nejde o vtip se snadno přesvědčíte ve městě Angeles, které je zaměřené pouze na prostituci. První zmiňovanou zábavu, potápění, umožňuje krásné azurové moře, které je obehnané korálovými útesy. Pestrý podmořský život je stejně tak rušný a chaotický jako v hlavním městě Manila.

Luzon - největší ostrov

Nejdůležitějším ostrovem je Luzon. Sílu politiky a ekonomiky pocítíte ve městech Metro Manila, Baguio nebo Batangas. Ostrov je obehnaný celou řadou zálivů a v jižní části je omýván Suluským mořem. Rozloha ostrova je okolo 105 tisíc kilometrů čtverečních. Díky úrodné půdě je hlavní plodinou ostrova rýže. Právě na tomto ostrově lze pozorovat velké rýžové terasy, které berou dech. Zvláštností ostrova je sopka Mayon u města Legazpi na východě. Je malinká a ve skutečnosti jde o kráter dřívější obrovské sopky, která už vybuchla. Na ostrově se nachází hned několik činných sopek, jako je Banaho, Bulusan nebo Pinatubo.

Foto: Aktuálně.cz

Hlavní město Manila

Dřívější malá osada je dnes velkoměstem téměř na úrovni moře. Město, kde při jedné procházce potkáte nejen bohatství, ale také chudobu. Vedle sebe žije křesťanství, buddhismus i hinduismus a mnoho dalších náboženství. Manila se stala důležitým přístavem, kde zůstala atmosféra z dob kolonizace. Na ulicích na vás dýchne městský filipínský chaos a lidskost místních obyvatel.

Město je rozdělené na severní a jižní část řekou Pasig. Části spojují překrásné kamenné mosty: Ayala, Del Pan, Johns, Makartur a Quezon. V centru města najdete čtvrť Intramuros, kterou obklopují hradby bývalé pevnosti. Právě na tomto místě najdete památky jako univerzitu Santo Tomas, římskokatolickou katedrálu, pomníky mořeplavců a pevnost Santiago. Na břehu řeky v oblasti San Miguel se pyšní svou velikostí palác Malacanian, sídlo prezidenta.

Borocay - když milujete slunce

Ostrov Borocay se svými devíti kilometry na délku a jedním kilometrem na šířku patří k těm menším ale útulnějším ostrovům. Leží na severozápad od ostrova Panay. Právě zde najdete to nejprůzračnější moře na světě. Celý prožitek doplňují sněhově bílé pláže, které jsou olemované palmami. Šnorchlování a potápění je v tak překrásném moři doslova nutností. Ostrov dokáže konkurovat dokonce i Karibiku.

Foto: Aktuálně.cz

K nejproslulejší části patří Bílá pláž, která se zařadila mezi deset nejkrásnějších pláží světa. Turisté si vychutnají restaurace s čerstvými rybami, romantické ubytování na pláži, zábavu nebo potápěčské kurzy či školy. Ke klidnější pláži patří Bulabog na východním pobřeží, která je ideální pro plachtění a windsurfing nebo pláže Manoc Manoc či Diniwid.

Cestovní kanceláře nabízí dovolenou na Filipínách v rozmezí od 30 do 70 tisíc korun. Záleží, který ostrov a jaký luxus si k vašemu zájezdu vyberete. Nechte se zhýčkat a vydejte se poznat Filipíny a jejich tradiční zábavu v podobě kohoutích zápasů nebo dobrovolného ukřižování.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy