Figurky Lego v barvách duhy a s nejasným pohlavím. Firma podpořila sexuální menšiny

Magazín Magazín
24. 5. 2021 11:59
Firma Lego představila sérii 11 figurek, které dohromady tvoří barevnou paletu duhy. Kolekcí s názvem Everyone Is Awesome (Každý je úžasný) chce dánský výrobce hraček podpořit hnutí LGBTQIA+, a přispět tak ke společenské inkluzi sexuálních menšin.
Dánský výrobce stavebnic představil sérii 11 figurek v barvách, které odpovídají duhové vlajce LGBTQIA+ komunity. Chce tak přispět k inkluzi menšin.
Dánský výrobce stavebnic představil sérii 11 figurek v barvách, které odpovídají duhové vlajce LGBTQIA+ komunity. Chce tak přispět k inkluzi menšin. | Foto: Lego

Odstíny jednotlivých figurek designéři firmy Lego vybrali tak, aby odpovídaly barvám na duhové vlajce LGBTQIA+ komunity. Fanoušci populárních dánských stavebnic si tak budou moci hrát například se světle modrými, bílými a růžovými panáčky, kteří zastupují trans lidi. Informoval o tom britský deník The Guardian.

Jen jedné z 11 figurek navíc návrháři připsali konkrétní pohlaví, aby majitelé série mohli jejich prostřednictvím svobodně vyjádřit svou jedinečnost a nejednoznačnou genderovou identitu. Jedinou výjimku tvoří fialový panáček, jenž reprezentuje takzvané drag queens, tedy muže, kteří se stylizují do role žen.

Za nápadem stojí designér Matthew Ashton, který se sám hlásí k homosexuální orientaci, a tak chtěl duhový set původně vytvořit jen pro další členy LGBTQIA+ komunity v rámci firmy Lego. Když se o něm ale příznivci stavebnice dověděli, začali se rychle zajímat o to, jestli by si ho mohli také pořídit. Ashtona pozitivní ohlasy potěšily, a tak se začátkem června duhoví panáčci objeví na pultech obchodů.

"Vzpomínám, jak mi v době mého dospívání všichni říkali, s čím si mám hrát, jak se mám chovat, jak mluvit a co nosit na sobě. Když jsem nesplňoval jejich představy, připadalo mi, že je se mnou něco špatně. Snaha být někým jiným, než jsem, mě vyčerpávala. Přál jsem si podívat se na svět a vědět, že je tady místo i pro lidi jako já, a teď se takový svět konečně rodí," vyzdvihl Ashton.

Dodal, že chce prostřednictvím stavebnice předat vzkaz, že každý člověk je úžasný, ať už je jeho sexuální orientace a genderová identita jakákoli. Má proto radost, že může pracovat ve firmě, která otevřenost vůči společenským menšinám považuje za důležitý problém a chce tohle téma otevírat. Podobně to vidí i jeho kolegyně z Lega Jane Burkittová, která pracuje v oddělení zásobování.

"Pracuji pro Lego už šest let a nikdy jsem tady neměla obavy, že bych nemohla být sama sebou. Takové štěstí v každé firmě nemáte. Když mě společnost zaměstnala, nebyla jsem si jistá, jestli tu jako člověk z LGBTQIA+ komunity budu vítaná, jestli se budu moci svobodně projevit. Ukázalo se, že ano, a díky nové stavebnici o tom budou všichni vědět," řekla Burkittová.

Mohlo by vás zajímat: Manželství je svatý grál. Gay aktivisté nechtějí jen práva, chtějí všechno, říká Kovářová

Aktivisté tvrdí, že trpí duševní újmou, vyžadují toleranci, ale sami tolerantní nejsou, míní šéfka Unie rodinných právníků Daniela Kovářová. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Nash je viceprezidentkou cyklistické unie UCI

Kateřina Nash se stala jedním ze čtyř viceprezidentů Mezinárodní cyklistické unie (UCI). Třiačtyřicetiletá cyklokrosařka a bikerka byla zvolena do funkce během mistrovství světa v silniční cyklistice v Belgii.

Stále ještě aktivní cyklistka Nash působí v UCI od roku 2017, kdy byla zvolena za cyklokros do komise sportovců. Následně se prachatická rodačka žijící dlouhodobě v zámoří stala prezidentkou komise a automaticky se tak začlenila do řídícího výboru UCI.

Tomu šéfuje prezident David Lappartient, jehož kongres minulý týden znovu zvolil do funkce na další čtyři roky. Stejný mandát, který vyprší během silničního mistrovství světa v roce 2025 ve Rwandě, dostali také čtyři viceprezidenti včetně Nash. Jejími kolegy na této pozici jsou šéfové kontinentálních federací Afriky, Asie a Evropy.

Nash, která pod rodným jménem Hanušová reprezentovala v běhu na lyžích, plánuje ještě minimálně jednu cyklokrosovou sezonu. Na horských kolech se představila před týdnem v závodě Světového poháru ve Snowshoe a dojela šestnáctá.

Dlouholetá česká jednička má ve sbírce dva bronzy z cyklokrosového mistrovství světa, na horských kolech získala bronz na mistrovství Evropy a vyhrála jeden závod Světového poháru. Zúčastnila se pěti olympijských her, dvou zimních a tří letních.

Zdroj: ČTK
Další zprávy