Figuríny v obchodech jsou nerealistické. Ženské jsou podvyživené, mužské moc svalnaté, tvrdí vědci

Magazín Magazín
6. 5. 2017 10:52
Ženské figuríny v obchodech s oblečením jsou příliš hubené a mužské vypadají naopak příliš svalnaté. Tak by se dala shrnout zjištění výzkumníků z univerzity v Liverpoolu. Na základě zkušenosti jednoho z nich totiž zjišťovali, zda modely, které nesou oblečení, odpovídají lidskému tělu s průměrně zdravými proporcemi.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Figuríny v obchodech s oblečením mají nerealistické proporce. Kdyby se jim lidé podobali, byli by považováni z lékařského hlediska za nezdravé, vyplývá ze studie výzkumníků z univerzity v Liverpoolu. Článek byl zveřejněn v Journal of Eating Disorders (časopis o poruchách příjmu potravy).

"Existují jasné důkazy o tom, že ideál ultra štíhlosti přispívá k rozvoji problémů s duševním zdravím a poruchám příjmu potravy," cituje autora textu Erica Robinsona britská BBC.

Do studie figurín v obchodech se pustil po jedné z nákupních výprav. Podle svých slov byl z proporcí vyveden z míry natolik, že se tímto problémem rozhodl dále zabývat.

Ačkoliv původní plán výzkumníka bylo měřit figuríny přímo v obchodech, ani jedna módní značka mu to nedovolila, proto se musel spolehnout pouze na vizuální odhad. Po prozkoumání několika obchodů s módou ve dvou britských městech došel k závěru, že ani jedna ženská figurína neměla normální proporce těla.

Mužské figuríny jsou příliš svalnaté

Propagace ultra štíhlých těl je odborníky dlouhodobě kritizována. Někteří prodejci sice v uplynulých letech prohlásili, že začnou používat větší figuríny s realističtějšími proporcemi, ale v době výzkumu (v roce 2015) ani jeden takovýto model nebyl zaznamenán.

Akademici z liverpoolské univerzity zkoumali také mužské figuríny. U těch se ukázalo, že podváhu by měla méně než jedna z deseti. Vykazovaly zase příliš svalů.

"Mužské figuríny byly méně štíhlé než ty ženské, a proto lépe reprezentují to, co nazýváme normální mužskou tělesnou hmotností. Při sběru dat se ale zjistilo, že řada mužských figurín byla nerealisticky svalnatá," uvádí studie.

Autor tak vyzývá k dalšímu prozkoumání modelů mužských těl, zda také nepodporují zobrazování nerealistických proporcí.

Tělesné proporce figurín nebyly diskutovány poprvé. Robinson poukázal na studii z roku 1992, jež se zaměřila na figuríny od 30. do 60. let 20. století. Výzkumníci tehdy dospěli k závěru, že "skutečné ženy s podobnými proporcemi těla by byly tak slabé, že by nebyly schopny menstruovat."

 

Právě se děje

před 26 minutami

Armáda hlásí nárůst počtu vojáků, loni jich přibylo téměř osm set

Na ministerstvu obrany sloužilo a pracovalo na začátku roku o 874 zaměstnanců více než před rokem. Celkem měl resort 33 958 zaměstnanců. Nejvíce přibylo profesionálních vojáků, zvýšil se i počet občanských zaměstnanců. Přibylo také příslušníků aktivní zálohy. Letošní náborový cíl profesionálních vojáků je podle mluvčí generálního štábu Magdaleny Dvořákové stanoven na 2000 mužů a žen. Každoročně zároveň několik set vojáků odchází.

Na ministerstvu obrany k letošnímu 1. lednu pracovalo 25 899 vojáků z povolání, 6896 občanských zaměstnanců a 1163 státních zaměstnanců. Počet vojáků z povolání se tak za poslední rok zvýšil o 794 a počet občanských zaměstnanců o 100. Naopak státních zaměstnanců o 20 ubylo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy