Videohra FIFA 17 je opět bez české ligy. Trpí tím nejen hráči, ale celý tuzemský fotbal

Vychází sportovní videohra FIFA 17 a znovu bude u tuzemských hráčů přetrvávat pachuť z chybějící české ligy i komentáře. Absence ePojištění.cz ligy je škoda nejen pro hráče, ale pro celý český fotbal, připouští ředitel komunikace profesionálních soutěží Daniel Hajný. Přiznal, že se zástupci českého fotbalu snaží dostat domácí ligu do hry každý rok. "Samozřejmě vnímáme, že by to pro nás bylo marketingově obrovsky cenné, ale nevidím tu možnost příliš reálně ani do další sezony,” uvedl.
Oficiální trailer ke hře FIFA 17. | Video:

Opět po roce si hráči videoher zahrají nový díl fotbalové simulace FIFA. Stejně jako v minulých letech budou ti čeští zklamáni, ve hře se totiž neobjeví domácí liga. A druhým rokem se budou muset obejít i bez českého komentáře, který řadu let zajišťovali Jaromír Bosák a Petr Svěcený.

Škoda je to nejen pro hráče, ale také pro český fotbal, protože například předloňský ročník si podle Forbesu koupilo více jak 18 milionů hráčů z celého světa.

To si uvědomuje i ředitel komunikace profesionálních soutěží Daniel Hajný, který Aktuálně.cz přiznal, že se zástupci českého fotbalu snaží dostat domácí ligu do hry FIFA každý rok.

"V minulosti to možná bylo tak, že česká liga byla jednou z vyvolených, o které EA Sports stálo, dnes už je to o financích. Náklady na implementaci české ligy (loga klubů, veškeré grafické věci a další související práce) jsou tak významné, že naopak bychom my museli za licenci platit," popsal Aktuálně.cz. To nepřímo potvrdil i šéf českého fotbalu Miroslav Pelta. "Nedohodli jsme se na podmínkách,“ reagoval loni na divácký dotaz ve studiu Ligy mistrů stanice Prima Cool.

A podle všeho se nic nezmění ani do další sezony. “Samozřejmě vnímáme, že by to pro nás bylo marketingově obrovsky cenné, ale nevidím tu možnost příliš reálně ani do další sezony,” připustil Hajný ze společnosti STES, která spravuje marketingová práva ligy.

Proti případnému zařazení české ligy hovoří nejen nízká kupní síla a věhlas, ale také menší zájem fanoušků. V každoročním hlasování o to, která liga by měla být do výběru přidána, se jméno té české neobjevuje ani v první desítce.

Českou republiku navíc před třemi lety opustila společnost Electronic Arts (EA), která hru vydává. Zrušila svou pražskou pobočku a veškeré kompetence se přesunuly do Polska. 

FIFA se s fotbalovou asociací nerozešla v dobrém

Naposledy tak bylo možné zahrát si českou ligu v nejpopulárnějším fotbalovém simulátoru v roce 2011. Fotbalová asociace České republiky (FAČR) se pak nedohodla na podmínkách s EA a pro nadcházející ročník nejvyšší liga společně s českou reprezentací z nabídky zmizela. FAČR se tehdy nedohodla na výši finanční nabídky.

"Nabídli jsme identickou částku, jakou jsme platili v posledních čtyřech letech, a byli jsme ochotní ji i mírně navýšit, což je vzhledem k neustále klesající výkonnosti a popularitě českého fotbalu více než fér,“ komentovalo situaci tehdy české zastoupení EA.

To se nelíbilo fotbalovému svazu a společnosti STES spravující jeho marketingová práva, jejíž ředitel označil jednání Electronic Arts za “neprofesionální” a napsal, že společnost “nepochopitelně napadá STES a český fotbal”. Český tým se tak v dalším roce objevil exkluzivně u konkurenční hry.

Od té doby si fanoušci FIFA a české ligy musí vystačit se zahraničními týmy a českou reprezentací, která se do hry v jednom z novějších vydání vrátila. 

Zemanova růžová chocholka

Fanouškovská komunita kolem fotbalové série je přitom vyhlášena tím, že si všímá různých bizarností z nižších a méně slavných lig, takže není vyloučeno, že by se podobným způsobem proslavila i domácí liga.

Příkladem je příběh anglického útočníka Adebayo Akinfenwy hrajícího 4. anglickou ligu, který patří k fyzicky nejsilnějším hráčům v celé hře, čímž překonal vyhlášené siláky jako bývalého sparťana Bonyho Wilfrieda nebo konžského obránce Christophera Sambu.

Not long now #Fifa17 #98Strength 💪🏿💪🏿 #BMO #BeastMode #45PaceAintThatBad 😭😭😭🙈🙈

Fotka zveřejněná uživatelem Adebayo Akinfenwa (@realakinfenwa),

Čtyřiatřicetiletý milovník posilování se v posledních letech stál právě díky hře FIFA celebritou. Na Instagramu má více než půl milionu fanoušků a objevuje se na stránkách předních britských médií.

V loňském ročníku FIFA také zazářil plzeňský záložník Martin Zeman, který tehdy hájil barvy švýcarského Sionu. Ve hře měl sice jen nadprůměrné hodnocení, ale fanoušci si ho oblíbili díky výstřední růžové chocholce, kterou udivoval již při svém působení v Příbrami. Především mezi youtubery byl jeho výrazný účes velmi populární.

Video:

Lepší zítřky?

Profesionální domácí ligu teď nově zastupuje Ligová fotbalová asociace (LFA), jejíž předseda Dušan Svoboda usiluje o zvýšení zisků i nápravu reputace soutěže. 

"V českém sportovním prostředí má málokterá značka tak špatnou reputaci jako FAČR. Když ovšem začneme profesionální fotbal nabízet pod značkou jinou, bude tu větší šance oslovit fanoušky, média a sponzory bez nánosů afér z minulosti," popsal deníku Aktuálně.cz v květnu letošního roku.

Jestli mezi českou fotbalovou asociací a společností EA existuje i po letech zlá krev, která vznikla při řešení podmínek pro ročník 2011, LFA by toho mohla využít a pokusit se prosadit ePojištění.cz ligu do jedné z nejpopulárnějších herních sérií.

Navzdory všemu je na tom Česko lépe než sousední Slovensko nebo Island, které nemají ve hře zastoupení ani mezi reprezentacemi. Překvapivý čtvrtfinalista letošního Eura se totiž se společností EA nedohodl na podmínkách, 15 tisíc dolarů (362 tisíc korun) mu za působení ve hře bylo málo. "Nemám pocit, že by jednání byla fér, včetně nabídnuté částky,“ uvedl pro server BBC šéf islandského fotbalu Geir Thorsteinsson.

Pro český fotbal tak účast ve FIFA nebude z finančního hlediska žádné terno, ale přispěla by k posílení prestiže a budování fanouškovské základny, protože videohry jsou mezi mladými velmi populární a tráví s nimi víc času než pasivním sledováním televize. 

DOOM je hrůza, hnus, brutus, nádhera. Doom je zjevení. Legenda, která dala 3D střílečkám špatné jméno, se vrátila, a peklo zamrzlo. | Video: Otakar Schön
 

Právě se děje

Další zprávy