Fidži stojí na pomezí mezi zemským a turistickým rájem

Adam Pešek
14. 7. 2011 16:00
Na Fidži fungují kmenové společnosti, ale i lukrativní hotelové resorty
pláž na Fidži
pláž na Fidži | Foto: Isifa/Thinkstock

Většina cestovních kanceláří Fidži nazývá zemským rájem a toto tvrzení platí v podstatě jen napůl. Na některých z více než tří set ostrovů sice stále ještě fungují kmenové společnosti a okolní svět se jich dotýká jen minimálně, na jiných ovšem přírodní krásy ovládly turistické manýry v podobě luxusních hotelů s vlastními bazény. Na Fidži si tak můžete dosytnosti užívat romantické večery v téměř naprostém soukromí, ale stejně tak vyrazit na divoké párty na některou z pláží. Nicméně průzračné moře s korálovými útesy a kouzelná příroda jsou společným jmenovatelem celého oceánského státu.

Na největším ostrově Viti Levu se soustřeďuje většina populace a právě na jedno z jeho dvou mezinárodních letišť přistává většina návštěvníků. Muzeum v hlavním městě Suva vás poučí o fidžské historii, na tržišti Municipal Market vás obklopí široká nabídka čerstvého ovoce a ryb, flóru jižního Pacifiku pak poznáte v Thurstonových zahradách. Suva nepřestává žít ani v noci a místní hudební či taneční kluby obvykle okupují davy mladých turistů, především z Austrálie a Nového Zélandu.

fidžské kulturní centrum
fidžské kulturní centrum | Foto: Isifa/Thinkstock

Z přírodních úkazů jsou na Viti Levu nejatraktivnější písečné duny Sigatoka u stejnojmenné řeky. Táhnou se zhruba pět kilometrů kolem pobřeží a dosahují výšky až dvaceti metrů, zároveň se však jedná o jedno z důležitých archeologických nalezišť souostroví.

jeden z mnoha projevů fidžského cestovního ruchu
jeden z mnoha projevů fidžského cestovního ruchu | Foto: Isifa/Thinkstock

Milovníci přírody jistě ocení i národní park Koroyanitu. Výlet můžete podniknout k malebným vodopádům, zeleným hřebenům kopců či jedné ze šesti původních vesnic, jež udržují národní tradice a přibližují lidem původní život místních obyvatel.

Komplex luxusních soukromých rezortů naleznete u azurově modré laguny vulkanických ostrovů Mamamuca. Na překrásném ostrově Taveuni roste v kráteru sopky poblíž jezera Tagimoucia národní rostlina tupoušek a o celkově rozmanité přírodě svědčí už přezdívka zahradní ostrov. Taveuni je navíc poměrně rozlehlý a nabízí tak řadu možností ke klidně i celodenním trekům.

Celé pobřeží Fidži poskytuje skvělé podmínky k mnoha vodním sportům. Korálové útesy si kromě pokročilejších potápěčů vychutnáte i amatérští šnorchlaři, vlny jsou jako stvořené pro surfování a velmi oblíbený je i jachting či jízda na kánoích.

typický fidžský dovolenkový resort
typický fidžský dovolenkový resort | Foto: Isifa/Thinkstock

Bohužel, už poloha v daleké Oceánii značí poměrně drahou dopravu. Přímé letecké spojení s Prahou neexistuje a za let s přestupem v Soulu zaplatíte nejméně něco přes třicet tisíc korun. Ceny za zájezdy jsou srovnatelné s destinacemi v podobné lokalitě a dovolená na Fidži tak začíná na částkách kolem pětapadesáti tisíc korun.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Nové boje mezi Izraelem a Gazou mají téměř 50 obětí

Bilance obětí izraelských náletů na Pásmo Gazy podle nového sdělení ministerstva zdravotnictví v této palestinské enklávě vystoupala na 43, včetně 13 dětí a tří žen. Na izraelské straně si raketová palba z Gazy v úterý a v noci na středu vyžádala šest mrtvých, včetně tří žen a dítěte, píše agentura AP.

Při izraelských náletech, které začaly poté, co radikální hnutí Hamás a jeho spojenci v pondělí z Gazy začali odpalovat rakety do Izraele, bylo podle ministerstva v Gaze zraněno téměř 300 lidí. Desítky zraněných byly hlášeny také v Izraeli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy