Fidži stojí na pomezí mezi zemským a turistickým rájem

Adam Pešek
14. 7. 2011 16:00
Na Fidži fungují kmenové společnosti, ale i lukrativní hotelové resorty
pláž na Fidži
pláž na Fidži | Foto: Isifa/Thinkstock

Většina cestovních kanceláří Fidži nazývá zemským rájem a toto tvrzení platí v podstatě jen napůl. Na některých z více než tří set ostrovů sice stále ještě fungují kmenové společnosti a okolní svět se jich dotýká jen minimálně, na jiných ovšem přírodní krásy ovládly turistické manýry v podobě luxusních hotelů s vlastními bazény. Na Fidži si tak můžete dosytnosti užívat romantické večery v téměř naprostém soukromí, ale stejně tak vyrazit na divoké párty na některou z pláží. Nicméně průzračné moře s korálovými útesy a kouzelná příroda jsou společným jmenovatelem celého oceánského státu.

Na největším ostrově Viti Levu se soustřeďuje většina populace a právě na jedno z jeho dvou mezinárodních letišť přistává většina návštěvníků. Muzeum v hlavním městě Suva vás poučí o fidžské historii, na tržišti Municipal Market vás obklopí široká nabídka čerstvého ovoce a ryb, flóru jižního Pacifiku pak poznáte v Thurstonových zahradách. Suva nepřestává žít ani v noci a místní hudební či taneční kluby obvykle okupují davy mladých turistů, především z Austrálie a Nového Zélandu.

fidžské kulturní centrum
fidžské kulturní centrum | Foto: Isifa/Thinkstock

Z přírodních úkazů jsou na Viti Levu nejatraktivnější písečné duny Sigatoka u stejnojmenné řeky. Táhnou se zhruba pět kilometrů kolem pobřeží a dosahují výšky až dvaceti metrů, zároveň se však jedná o jedno z důležitých archeologických nalezišť souostroví.

jeden z mnoha projevů fidžského cestovního ruchu
jeden z mnoha projevů fidžského cestovního ruchu | Foto: Isifa/Thinkstock

Milovníci přírody jistě ocení i národní park Koroyanitu. Výlet můžete podniknout k malebným vodopádům, zeleným hřebenům kopců či jedné ze šesti původních vesnic, jež udržují národní tradice a přibližují lidem původní život místních obyvatel.

Komplex luxusních soukromých rezortů naleznete u azurově modré laguny vulkanických ostrovů Mamamuca. Na překrásném ostrově Taveuni roste v kráteru sopky poblíž jezera Tagimoucia národní rostlina tupoušek a o celkově rozmanité přírodě svědčí už přezdívka zahradní ostrov. Taveuni je navíc poměrně rozlehlý a nabízí tak řadu možností ke klidně i celodenním trekům.

Celé pobřeží Fidži poskytuje skvělé podmínky k mnoha vodním sportům. Korálové útesy si kromě pokročilejších potápěčů vychutnáte i amatérští šnorchlaři, vlny jsou jako stvořené pro surfování a velmi oblíbený je i jachting či jízda na kánoích.

typický fidžský dovolenkový resort
typický fidžský dovolenkový resort | Foto: Isifa/Thinkstock

Bohužel, už poloha v daleké Oceánii značí poměrně drahou dopravu. Přímé letecké spojení s Prahou neexistuje a za let s přestupem v Soulu zaplatíte nejméně něco přes třicet tisíc korun. Ceny za zájezdy jsou srovnatelné s destinacemi v podobné lokalitě a dovolená na Fidži tak začíná na částkách kolem pětapadesáti tisíc korun.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Čistý zisk ČEZ vzrostl, za poslední tři čtvrtletí dokonce o polovinu

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ stoupl za první tři čtvrtletí letošního roku meziročně zhruba o polovinu na 13,6 miliardy korun. Tržby vzrostly o 16,3 procenta na 148,1 miliardy. Pomohl k tomu zejména růst cen elektřiny a vyšší zisk z obchodování s komoditami. Skupina to dnes oznámila v tiskové zprávě. Po očištění o mimořádné vlivy dokonce podle ČEZ čistý zisk vystoupal až na 14,7 miliardy. Za celý letošní rok chce skupina dosáhnout čistého zisku až 18 miliard oproti 10,5 miliardy za loňský rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Z Pásma Gazy byly na Izrael odpáleny rakety, tvrdí armáda. Čeká střety

Z palestinského Pásma Gazy bylo do Izraele v úterý ráno odpáleno mnoho raket. Podle agentury Reuters to oznámila izraelská armáda s tím, že očekává několikadenní střety. Nejnovější napětí přichází poté, co Izrael v Gaze zabil vysoce postaveného člena militantní skupiny Islámský džihád. Podle listu The Times of Israel proti raketám z Gazy zasáhla izraelská protivzdušná obrana. V Tel Avivu mezitím zazněly varovné sirény.

Podle Reuters nejsou zprávy o žádných zraněných. Izraelská policie ale preventivně uzavřela silnice v blízkosti Pásma Gazy. Mezinárodní Ben Gurionovo letiště oznámilo, že provoz omezovat nebude. Podle The Times of Israel ale byly dnes na pokyn armády uzavřeny školy mezi hranicí s Gazou a Tel Avivem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy