Fidži stojí na pomezí mezi zemským a turistickým rájem

Adam Pešek
14. 7. 2011 16:00
Na Fidži fungují kmenové společnosti, ale i lukrativní hotelové resorty
pláž na Fidži
pláž na Fidži | Foto: Isifa/Thinkstock

Většina cestovních kanceláří Fidži nazývá zemským rájem a toto tvrzení platí v podstatě jen napůl. Na některých z více než tří set ostrovů sice stále ještě fungují kmenové společnosti a okolní svět se jich dotýká jen minimálně, na jiných ovšem přírodní krásy ovládly turistické manýry v podobě luxusních hotelů s vlastními bazény. Na Fidži si tak můžete dosytnosti užívat romantické večery v téměř naprostém soukromí, ale stejně tak vyrazit na divoké párty na některou z pláží. Nicméně průzračné moře s korálovými útesy a kouzelná příroda jsou společným jmenovatelem celého oceánského státu.

Na největším ostrově Viti Levu se soustřeďuje většina populace a právě na jedno z jeho dvou mezinárodních letišť přistává většina návštěvníků. Muzeum v hlavním městě Suva vás poučí o fidžské historii, na tržišti Municipal Market vás obklopí široká nabídka čerstvého ovoce a ryb, flóru jižního Pacifiku pak poznáte v Thurstonových zahradách. Suva nepřestává žít ani v noci a místní hudební či taneční kluby obvykle okupují davy mladých turistů, především z Austrálie a Nového Zélandu.

fidžské kulturní centrum
fidžské kulturní centrum | Foto: Isifa/Thinkstock

Z přírodních úkazů jsou na Viti Levu nejatraktivnější písečné duny Sigatoka u stejnojmenné řeky. Táhnou se zhruba pět kilometrů kolem pobřeží a dosahují výšky až dvaceti metrů, zároveň se však jedná o jedno z důležitých archeologických nalezišť souostroví.

jeden z mnoha projevů fidžského cestovního ruchu
jeden z mnoha projevů fidžského cestovního ruchu | Foto: Isifa/Thinkstock

Milovníci přírody jistě ocení i národní park Koroyanitu. Výlet můžete podniknout k malebným vodopádům, zeleným hřebenům kopců či jedné ze šesti původních vesnic, jež udržují národní tradice a přibližují lidem původní život místních obyvatel.

Komplex luxusních soukromých rezortů naleznete u azurově modré laguny vulkanických ostrovů Mamamuca. Na překrásném ostrově Taveuni roste v kráteru sopky poblíž jezera Tagimoucia národní rostlina tupoušek a o celkově rozmanité přírodě svědčí už přezdívka zahradní ostrov. Taveuni je navíc poměrně rozlehlý a nabízí tak řadu možností ke klidně i celodenním trekům.

Celé pobřeží Fidži poskytuje skvělé podmínky k mnoha vodním sportům. Korálové útesy si kromě pokročilejších potápěčů vychutnáte i amatérští šnorchlaři, vlny jsou jako stvořené pro surfování a velmi oblíbený je i jachting či jízda na kánoích.

typický fidžský dovolenkový resort
typický fidžský dovolenkový resort | Foto: Isifa/Thinkstock

Bohužel, už poloha v daleké Oceánii značí poměrně drahou dopravu. Přímé letecké spojení s Prahou neexistuje a za let s přestupem v Soulu zaplatíte nejméně něco přes třicet tisíc korun. Ceny za zájezdy jsou srovnatelné s destinacemi v podobné lokalitě a dovolená na Fidži tak začíná na částkách kolem pětapadesáti tisíc korun.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 4 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy