Fidži stojí na pomezí mezi zemským a turistickým rájem

Adam Pešek
14. 7. 2011 16:00
Na Fidži fungují kmenové společnosti, ale i lukrativní hotelové resorty
pláž na Fidži
pláž na Fidži | Foto: Isifa/Thinkstock

Většina cestovních kanceláří Fidži nazývá zemským rájem a toto tvrzení platí v podstatě jen napůl. Na některých z více než tří set ostrovů sice stále ještě fungují kmenové společnosti a okolní svět se jich dotýká jen minimálně, na jiných ovšem přírodní krásy ovládly turistické manýry v podobě luxusních hotelů s vlastními bazény. Na Fidži si tak můžete dosytnosti užívat romantické večery v téměř naprostém soukromí, ale stejně tak vyrazit na divoké párty na některou z pláží. Nicméně průzračné moře s korálovými útesy a kouzelná příroda jsou společným jmenovatelem celého oceánského státu.

Na největším ostrově Viti Levu se soustřeďuje většina populace a právě na jedno z jeho dvou mezinárodních letišť přistává většina návštěvníků. Muzeum v hlavním městě Suva vás poučí o fidžské historii, na tržišti Municipal Market vás obklopí široká nabídka čerstvého ovoce a ryb, flóru jižního Pacifiku pak poznáte v Thurstonových zahradách. Suva nepřestává žít ani v noci a místní hudební či taneční kluby obvykle okupují davy mladých turistů, především z Austrálie a Nového Zélandu.

fidžské kulturní centrum
fidžské kulturní centrum | Foto: Isifa/Thinkstock

Z přírodních úkazů jsou na Viti Levu nejatraktivnější písečné duny Sigatoka u stejnojmenné řeky. Táhnou se zhruba pět kilometrů kolem pobřeží a dosahují výšky až dvaceti metrů, zároveň se však jedná o jedno z důležitých archeologických nalezišť souostroví.

jeden z mnoha projevů fidžského cestovního ruchu
jeden z mnoha projevů fidžského cestovního ruchu | Foto: Isifa/Thinkstock

Milovníci přírody jistě ocení i národní park Koroyanitu. Výlet můžete podniknout k malebným vodopádům, zeleným hřebenům kopců či jedné ze šesti původních vesnic, jež udržují národní tradice a přibližují lidem původní život místních obyvatel.

Komplex luxusních soukromých rezortů naleznete u azurově modré laguny vulkanických ostrovů Mamamuca. Na překrásném ostrově Taveuni roste v kráteru sopky poblíž jezera Tagimoucia národní rostlina tupoušek a o celkově rozmanité přírodě svědčí už přezdívka zahradní ostrov. Taveuni je navíc poměrně rozlehlý a nabízí tak řadu možností ke klidně i celodenním trekům.

Celé pobřeží Fidži poskytuje skvělé podmínky k mnoha vodním sportům. Korálové útesy si kromě pokročilejších potápěčů vychutnáte i amatérští šnorchlaři, vlny jsou jako stvořené pro surfování a velmi oblíbený je i jachting či jízda na kánoích.

typický fidžský dovolenkový resort
typický fidžský dovolenkový resort | Foto: Isifa/Thinkstock

Bohužel, už poloha v daleké Oceánii značí poměrně drahou dopravu. Přímé letecké spojení s Prahou neexistuje a za let s přestupem v Soulu zaplatíte nejméně něco přes třicet tisíc korun. Ceny za zájezdy jsou srovnatelné s destinacemi v podobné lokalitě a dovolená na Fidži tak začíná na částkách kolem pětapadesáti tisíc korun.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sněmovna se zatím nedistancovala od slov Vojtěcha Filipa k legiím

Sněmovna se zatím nedistancovala od výroků svého místopředsedy a šéfa KSČM Vojtěcha Filipa o československých legionářích, jak to požaduje STAN. Debatu dnes poslanci nedokončili. Filip v diskusi opětovně jakékoli pochybení odmítl. Podle něj mohly být jeho výroky zkresleny.

Filip v nedávném rozhovoru pro ruský armádní deník Krasnaja zvezda kritizoval odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z Prahy 6, označil je za "zločinné". Pražské komunální politiky nařkl z neofašismu. Současně pochválil ruskou vládu za to, že nenutí místní úřady, aby svolily k budování pomníků československým legionářům, kteří padli v boji s bolševiky.

"Žádný výrok, který by poškodil dobré jméno československých legií, jsem neřekl. Řekl jsem, že v České republice existují lidé, kteří mají různý názor na československé legie," hájil se Filip.

Zdroj: ČTK
Další zprávy