Louky v Británii jsou po festivalech jako města duchů. Leží tam stany a tuny odpadu

Magazín Magazín
22. 6. 2019 20:03
Účastníci hudebních festivalů ve Velké Británii po sobě nechají každý rok 250 tisíc stanů a 900 tun odpadu. V Glastonbury, Readingu a Suffolku, kde se konají ty největší akce, to po skončení zábavy vypadá jako ve městečkách duchů. Některé festivaly, jako je Womad, jsou přitom v přírodní rezervaci a očistit louky od plastového odpadu trvá i půl roku. Podívejte se, jak být při zábavě šetrnější k životnímu prostředí, velké festivaly se odehrávají také v Česku.
Foto: Kartent

Stany na několik let nebo domeček z kartonu

Stejně jako karimatky i stany obsahují plast. V Británii se dají sehnat stany v supermarketech, stojí okolo deseti liber, což je méně, než dvě pinty piva. Plastový příbytek vydrží do konce festivalu, a protože je jeho pořizovací cena tak malá, nestojí Britům za to, aby se ho snažili odnést domů.

Jak říká Jiří Sedlák, jeden z organizátorů Colours of Ostrava, v Česku se taková situace nestává: "Stan je většinou z kvalitnějšího materiálu, a tím pádem se nedá pořídit tak levně. Lidé si ho pak víc váží."

S alternativou jednorázového použití plastových stanů přišla dánská firma Kartent, která pro festivaly navrhla nepromokavé domky z kartonu. 

 

Právě se děje

Další zprávy