Festival kvůli ekologii zakázal maso i kravské mléko. Někteří na něj dorazili na kole

Magazín Magazín
3. 9. 2019 12:30
Návštěvníci hudebních festivalů už si zvykli na to, že si během nich často musí odepřít splachovací záchod nebo postel. Na hudebním festivalu Shambala, který se koná v anglickém hrabství Northamptonshire, si ovšem letos účastníci odpustili také maso, kravské mléko a ozdobné plastové třpytky. Všechny zmíněné věci totiž organizátoři festivalu ve jménu ekologie a udržitelnosti přísně zakázali.
Festivalový záběr z roku 2017.
Festivalový záběr z roku 2017. | Foto: Profimedia.cz

Britské festivaly jsou dlouhodobě kritizovány za jejich dopad na životní prostředí. Hudebnímu festivalu Shambala se však podle britského zpravodajského webu BBC za 20 let podařilo snížit vlastní uhlíkovou stopu o více než 80 procent, elektřinu navíc dnes čerpá jen z obnovitelných zdrojů a úplně se vyhýbá jednorázovým plastovým kelímkům.

Událost se koná každý rok na tajném místě a na dvanácti pódiích hostí dvě stovky interpretů. Environmentální étos, na kterém si festival zakládá, láká také podobně naladěné fanoušky. Někteří z nich se do areálu dopravují na kole, aby nevyprodukovali žádné emise.

"Kolo se mi zdá jako lepší dopravní prostředek než auto nebo autobus. Vydáte díky němu nějakou energii a zároveň se dostanete do ideální nálady, abyste si užili zbytek víkendu," řekl britské stanici Tom Hague.

Cesta z Londýna na festival mu trvala dva dny a urazil při ní 160 kilometrů. Kávou s kravským mlékem se ovšem v cílové rovince osvěžit nemohl. Festival Shambala totiž letos živočišné mléko začal nahrazovat mlékem ovesným, kokosovým, sójovým nebo konopným.

"Omezení kravského mléka pro mě byla docela výzva, protože jsem ho do té doby pila. Aspoň jsem ale zjistila, jak moc mi chutná to ovesné," vyzdvihla Jess Fordová, která na festival přijela také na kole. Lidé si podle ní díky novým opatřením uvědomí, jak velký dopad na přírodu může mít jejich spotřebitelské chování.

Vadí plastové kelímky i dieselové generátory

Na zodpovědnost k životnímu prostředí přitom nemuseli dbát jen hudební fanoušci, ale i umělci a organizátoři. Joe Henwood, který se na festivalu staral o jazzový klub s názvem Pink Flamingo Jazz Club, uvedl, že do koncertního sálu nepořídil žádný nový nábytek. "Každý kus jsem sehnal z druhé ruky, protože věřím, že na světě máme už dost nábytku a žádný další nepotřebujeme," zdůraznil Henwood.

Zákaz jednorázových plastových kelímků po vzoru festivalu Shambala začínají zavádět i organizátoři dalších hudebních akcí. Na slavném festivalu Glastonbury se jich v roce 2017 prodalo přes milion, letos jej ale pořadatelé zrušili.

Ke snaze zbavit se jednorázových plastových kelímků do roku 2021 se přidala i největší promotérská síť Live Nation, což znamená, že se zákaz plastů dotkne i dalších velkých britských festivalů. 

Výraznou zátěží pro životní prostředí bývají na festivalech také dieselové generátory, které na pódiích zajišťují elektřinu. "Plastové kelímky všude na zemi jdou snadno vidět, ale mnoho lidí si neuvědomuje škodu napáchanou dieselovými generátory a náklaďáky, které převážejí vybavení stovky kilometrů daleko," upozornil zvukař Tom De Brabant.

Shambala místo nich používá energii z obnovitelných zdrojů, takže 90 procent uhlíkové stopy festivalu vytváří návštěvníci, kteří se na něj dopravují vlastními auty. Právě proto organizátoři fanoušky nabádají, aby podobně jako Hague a Fordová využili kola, nebo aby alespoň přijeli vlakem či autobusem.

Video: Bojujeme i za Ovčáčka, ze zatýkání máme radost, říká mluvčí Rebelie proti vyhynutí

Klimatická krize se týká všech, i Jiřího Ovčáčka, jsme tu pro všechny, i pro něj, naše postupy jsou adekvátní závažnosti situace, říká Holcnerová | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

před 38 minutami

V únoru stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů, ukázala studie

V únoru bylo v Česku vyhlášeno 64 bankrotů obchodních společností, o tři více než v lednu. Jejich počet byl tak nejvyšší od června minulého roku. Rovněž bylo vyhlášeno 530 bankrotů podnikatelů, o 24 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Zároveň bylo podáno 73 návrhů na bankrot obchodních společností, o sedm více než v lednu, a 542 návrhů na bankrot podnikatelů. To bylo proti předchozímu měsíci o 95 více. V insolvenčním řízení bylo ke konci února 0,7 procenta celkového počtu registrovaných společností a 1,2 procenta registrovaných podnikatelů.

"Zajímavé je, že zatímco počet bankrotů obchodních společností byl letos v únoru o čtvrtinu vyšší než v únoru 2020, počet bankrotů fyzických osob podnikatelů byl naopak o čtvrtinu nižší. Bankroty podnikatelů totiž bývají nejčastěji formou oddlužení, tedy stejně jako osobní bankroty. Vývoj jejich počtu tak kopíruje vývoj u osobních bankrotů, jejichž počet během současné pandemie výrazně klesl," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Denver jasně přehrál Milwaukee, Jokič má padesátý triple double

Basketbalisté Denveru v NBA až překvapivě snadno porazili třetí tým Východní konference Milwaukee 128:97. Hvězdou úterního duelu byl srbský pivot Nikola Jokič, který zaznamenal padesátý triple double v kariéře a devátý v sezoně. Proti Bucks předvedl 37 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků a zastínil nejužitečnějšího hráče uplynulých dvou sezon Janise Adetokunba. Řecká hvězda zapsala 27 bodů a osm doskoků, jeho tým prohrál po pěti předchozích výhrách.

Výsledky NBA:

Boston - LA Clippers 117:112, LA Lakers - Phoenix 104:114, Miami - Atlanta 80:94, Milwaukee - Denver 97:128, San Antonio - New York 119:93, Washington - Memphis 111:125.

Utkání Toronto - Detroit bylo odloženo.

před 2 hodinami

Japonsko pátrá po pěti členech posádky z potopené čínské lodi

Japonská pobřežní hlídka ve středu pátrá po pěti členech posádky čínské rybářské lodi, která se v úterý potopila blízko sporné oblasti teritoriálních vod obou zemí. Informovala o tom agentura AP.

Plavidlo Shen Lian Cheng 707 s výtlakem 105 tun vyslalo nouzový signál v úterý z oblasti asi 330 kilometrů severně od ostrova Išigaki nedaleko Japonskem kontrolovaného souostroví Senkaku ve Východočínském moři. Na tyto ostrovy si činí nárok také Číňané, kteří je nazývají Tiao-jü a v posledních měsících zvýšili námořní aktivitu v jejich blízkosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy