Poslechy, Thálie i Dabing Street. V Olomouci začal 35. ročník Prix Bohemia Radio

Magazín Magazín
Aktualizováno 1. 4. 2019 18:11
V Olomouci začal v pondělí dopoledne tradiční soutěžní přehlídka rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio, jejímž vyhlašovatelem je Český rozhlas. Pro návštěvníky a odbornou veřejnost jsou od pondělí 1. dubna do čtvrtka 4. dubna připraveny poslechy a hodnocení soutěžních kategorií Dokument, Reportáž, Drama a Multimédia.
Epicentrem festivalu Prix Bohemia Radio je olomoucký Konvikt.
Epicentrem festivalu Prix Bohemia Radio je olomoucký Konvikt. | Foto: Zuzana Hronová

V rámci doprovodného programu se návštěvníci mohou těšit například na debatu o vulgarismech ve vysílání nebo představení Dejvického divadla Dabing Street v Moravském divadle v Olomouci.

V Olomouci se v pondělí představilo devět finálových pořadů v kategorii Dokument, v úterý čtyři české a jedenáct zahraničních reportáží, ve středu pět finálových děl v sekci Drama a ve čtvrtek sedm finalistů v nové kategorii Multimédia.

O kontroverzní témata tu hned v první den nebyla nouze. Jeden z dokumentů například pojednával o rusofobii, jiný vyprávěl o katolickém knězi, jenž je gay. A jeden ze soutěžních příspěvků, Matematika zločinu, dokonce nebyl schválen do rozhlasového vysílání.

"Těším se na čtyři dny, které nabídnou to nejlepší z mezinárodní rozhlasové tvorby. Touto cestou bych všem soutěžícím v jednotlivých kategoriích popřál mnoho štěstí a návštěvníkům, aby si letošní jubilejní ročník Prix Bohemia Radio užili a načerpali případnou profesní inspiraci," uvedl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

Slavnostní zahájení festivalu se uskuteční v pondělí večer v Moravském divadle v Olomouci, v jehož průběhu uvede generální ředitel Českého rozhlasu vybranou rozhlasovou osobnost do Síně slávy.

Pestrý doprovodný program nabídne například debatu s názvem Kam s nimi? aneb O vulgarismech ve vysílání nebo představení Dejvického divadla Dabing Street. Po celou dobu konání festivalu probíhá také živé vysílání jednotlivých stanic Českého rozhlasu z Galerie Šantovka.

Ve čtvrtek 4. dubna budou v každé kategorii vyhlášeny tři vítězné příspěvky a Prezident Herecké asociace Ondřej Kepka předá Cenu Thálie za nejlepší herecký výkon v rozhlasové hře.

 

Právě se děje

Další zprávy