Ústecký festival dokumentárních filmů vyhrál snímek o protiimigračních aktivistech

ČTK ČTK
3. 6. 2019 10:44
Cenu Pavla Kouteckého na festivalu dokumentárního filmu získal snímek Budovatelé říše režiséra Andrana Abramjana. Mezi středoevropskými filmy zvítězil Poslední autoportrét režiséra Marka Kuboše. Vítěze v sobotu v Ústí nad Labem vyhlásili pořadatelé festivalu. Tématem letošního ročníku byla absurdnost kolem nás, ať už jde o obchod s chudobou, bizarnost přístupu k migrační otázce nebo hrůznost válečných konfliktů.
Záběr z filmu Budovatelé říše.
Záběr z filmu Budovatelé říše. | Foto: Frame Films

Vítězný snímek Budovatelé říše sleduje protiimigrační a antiislámské aktivisty, kteří chtějí být součástí dějin a změnit politickou scénu. O jeho prvenství rozhodla porota, ve které letos zasedli fotografka Tereza Bonaventurová, výtvarník Richard Loskot, střihač Marek Kráľovský a také blogerka Žena filmového kritika.

"Spíš než za film bychom snímek Budovatelé říše označili za počin, který výstižně zobrazuje zásadní lokální téma, přitom se ale dá přenést do jakékoli společnosti," shodli se porotci.

Dokument má podle poroty technicky zvládnuté tempo a potenciál pozitivně ovlivnit fenomén rasismu a xenofobie ve společnosti.

Tématem byla absurdnost kolem nás

V krátkometrážní kategorii dominoval film Elviry Dulskayové Já, plameňák. "Tento film nás zaujal zejména čistotou zpracování a tím, jak z něj čišela lidskost i napětí. Zároveň však lehce a přitom přesně tlumočil banální, ale pravdivou tezi, že umění je poznání," uvedli porotci.

Zvláštní uznání poroty si ze severu Čech veze střihačka Tonička Janková za film V Mosulu.

Laureátem ceny ELBE DOCK v kategorii středoevropských dokumentů je režisér Marek Kuboš za snímek Poslední autoportrét. Zvítězil mezi osmi nominovanými.

Tématem letošního ročníku byla absurdnost kolem nás, ať už jde o obchod s chudobou, bizarnost přístupu k migrační otázce nebo hrůznost válečných konfliktů.

Video: Autor vítězného snímku Andran Abramjan v DVTV

Zpětně viděno neměl Martin Konvička šanci uspět, ideologii ale dostal do mainstreamu, říká Andran Abramjan, autor dokufikce Budovatelé říše. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy