Fenka Say miluje závody, je to závislák, říká česká reprezentantka na MS v Liberci Tereza Králová

Alena Vocelková
4. 10. 2017 13:33
Zdroj foto: Archiv MS v agility Zdroj foto: Archiv MS v agility
Tereza Králová s fenkou border kolie Say jsou jedněmi z českých nadějí na mistrovství světa v psím sportu zvaném agility, které se od 5. do 8. října uskuteční v Liberci. Devětadvacetiletá závodnice s teprve čtyřletou fenkou budou na mistrovství světa společně startovat už potřetí. Minulý rok spolu vyhrály otevřené mistrovství Evropy ve své kategorii a na mistrovství světa skončily v jednom ze závodních běhů druhé. 
Tereza Králová a Say na parkuru překonávají slalom. Na videu uvidíte celý jejich běh na závodech ve finském Vantaa. | Video: Archiv Terezy Králové

Jaká je vlastně fenka Say (její jméno podle rodokmenu je Explosive Essay), se kterou závodíte?

Say se narodila přesně pro mě. Já to sice říkám o všech svých psech, ale ona toto tvrzení posunula ještě o úroveň výš. Je to malý závislák, je mým stínem, kamkoliv se pohnu. Say je fena s neuvěřitelnou chutí do jakékoliv činnosti. Navíc to má v hlavě moc pěkně srovnané, takže je to perfektní kombinace. Miluje lidi a agility.

Na závodech agility se často stávají docela zábavné momenty. Provedla vám Say také něco takového na závodech nebo na tréninku? 

Minulý rok jsem před kvalifikačními závody intenzivně trénovala houpačku (jedna z překážek, kde se pes musí dotknout určené části, tzv. zóny). Na závodech pak nastala pro diváky zábavná situace, kdy jsem Say z houpačky nedokázala odvolat. Say je naučená na konci překážky zastavit a to také udělala. Řekla jsem omylem špatný povel a ona si myslela, že ji jen zkouším. Za žádnou cenu se nechtěla nechat napálit. Musela jsem k ní běžet zpátky, asi na třetí pokus se mi ji konečně povedlo vypustit a mohly jsme doběhnout parkur. Mně do smíchu nebylo, ale všechny přihlížející to dost pobavilo.

Jak se na mistrovství světa připravujete? Liší se to od přípravy na běžný závod?

Celé září (měsíc před konáním mistrovství) se zaměřuji na trénink parkurů nebo sekvencí několika překážek. Zaměřuji se přitom na parkury postavené rozhodčími, kteří budou letošní mistrovství posuzovat. Na běžné závody se v porovnání s tím nijak zvlášť nepřipravuji, v tréninku dělám to, co nám třeba na předchozích závodech nešlo a podobně.

V roce 2012 jste se účastnila mistrovství světa, které se tehdy poprvé dostalo i do České republiky. Jak na něj vzpomínáte a jaká očekávání máte na letošním mistrovství? 

Mistrovství v roce 2012 bylo z mého pohledu to nejkrásnější, které jsem kdy zažila. Takže na to letošní se moc těším. V roce 2012 byla laťka nastavena vysoko a je doposud nepřekonána.

Tereza Králová a fenka Say překonávají slalom (z archivu Mistrovství světa v agility).
Tereza Králová a fenka Say překonávají slalom (z archivu Mistrovství světa v agility). | Foto: Archiv MS v agility

Účastníte se mistrovství třetí rok po sobě se svou fenou Say. Předtím jste se ale několikrát účastnila se svou starší fenou Nice. Jaký je rozdíl mezi oběma psy? Běhá se vám s některou lépe?

Nice běhala na mistrovství světa od roku 2011 až do minulého roku, s pauzou v roce 2013 (MS se konalo v Jihoafrické republice). Loni vyhrála kvalifikaci a umístila se před mou druhou fenou Say, ale pro zranění se pak už mistrovství neúčastnila.

Ač byla Nice jednou ze stálic české reprezentace, tak se Say jsme už dlouho sehranější tým. S Nice se běhalo skvěle, ale musela být na běh opravdu naladěná. Snaha ji dostatečně motivovat a všechno dobře načasovat mi ubírala část mého vlastního soustředění. Navíc se silně koncentrovala na překážky. Takže občas spíš vybírala trasu, než aby mě následovala. Což pro mě bylo poučení a se Say jsem si tak v tréninku dávala vždy záležet, aby preferovala mě.

Detaily o mistrovství světa agility v Liberci najdete na webu agility2017.cz.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 26 minutami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy