Fenka Say miluje závody, je to závislák, říká česká reprezentantka na MS v Liberci Tereza Králová

Alena Vocelková
4. 10. 2017 13:33
Tereza Králová s fenkou border kolie Say jsou jedněmi z českých nadějí na mistrovství světa v psím sportu zvaném agility, které se od 5. do 8. října uskuteční v Liberci. Devětadvacetiletá závodnice s teprve čtyřletou fenkou budou na mistrovství světa společně startovat už potřetí. Minulý rok spolu vyhrály otevřené mistrovství Evropy ve své kategorii a na mistrovství světa skončily v jednom ze závodních běhů druhé. 
Tereza Králová a Say na parkuru překonávají slalom. Na videu uvidíte celý jejich běh na závodech ve finském Vantaa. | Video: Archiv Terezy Králové

Jaká je vlastně fenka Say (její jméno podle rodokmenu je Explosive Essay), se kterou závodíte?

Say se narodila přesně pro mě. Já to sice říkám o všech svých psech, ale ona toto tvrzení posunula ještě o úroveň výš. Je to malý závislák, je mým stínem, kamkoliv se pohnu. Say je fena s neuvěřitelnou chutí do jakékoliv činnosti. Navíc to má v hlavě moc pěkně srovnané, takže je to perfektní kombinace. Miluje lidi a agility.

Na závodech agility se často stávají docela zábavné momenty. Provedla vám Say také něco takového na závodech nebo na tréninku? 

Minulý rok jsem před kvalifikačními závody intenzivně trénovala houpačku (jedna z překážek, kde se pes musí dotknout určené části, tzv. zóny). Na závodech pak nastala pro diváky zábavná situace, kdy jsem Say z houpačky nedokázala odvolat. Say je naučená na konci překážky zastavit a to také udělala. Řekla jsem omylem špatný povel a ona si myslela, že ji jen zkouším. Za žádnou cenu se nechtěla nechat napálit. Musela jsem k ní běžet zpátky, asi na třetí pokus se mi ji konečně povedlo vypustit a mohly jsme doběhnout parkur. Mně do smíchu nebylo, ale všechny přihlížející to dost pobavilo.

Jak se na mistrovství světa připravujete? Liší se to od přípravy na běžný závod?

Celé září (měsíc před konáním mistrovství) se zaměřuji na trénink parkurů nebo sekvencí několika překážek. Zaměřuji se přitom na parkury postavené rozhodčími, kteří budou letošní mistrovství posuzovat. Na běžné závody se v porovnání s tím nijak zvlášť nepřipravuji, v tréninku dělám to, co nám třeba na předchozích závodech nešlo a podobně.

V roce 2012 jste se účastnila mistrovství světa, které se tehdy poprvé dostalo i do České republiky. Jak na něj vzpomínáte a jaká očekávání máte na letošním mistrovství? 

Mistrovství v roce 2012 bylo z mého pohledu to nejkrásnější, které jsem kdy zažila. Takže na to letošní se moc těším. V roce 2012 byla laťka nastavena vysoko a je doposud nepřekonána.

Tereza Králová a fenka Say překonávají slalom (z archivu Mistrovství světa v agility).
Tereza Králová a fenka Say překonávají slalom (z archivu Mistrovství světa v agility). | Foto: Archiv MS v agility

Účastníte se mistrovství třetí rok po sobě se svou fenou Say. Předtím jste se ale několikrát účastnila se svou starší fenou Nice. Jaký je rozdíl mezi oběma psy? Běhá se vám s některou lépe?

Nice běhala na mistrovství světa od roku 2011 až do minulého roku, s pauzou v roce 2013 (MS se konalo v Jihoafrické republice). Loni vyhrála kvalifikaci a umístila se před mou druhou fenou Say, ale pro zranění se pak už mistrovství neúčastnila.

Ač byla Nice jednou ze stálic české reprezentace, tak se Say jsme už dlouho sehranější tým. S Nice se běhalo skvěle, ale musela být na běh opravdu naladěná. Snaha ji dostatečně motivovat a všechno dobře načasovat mi ubírala část mého vlastního soustředění. Navíc se silně koncentrovala na překážky. Takže občas spíš vybírala trasu, než aby mě následovala. Což pro mě bylo poučení a se Say jsem si tak v tréninku dávala vždy záležet, aby preferovala mě.

Detaily o mistrovství světa agility v Liberci najdete na webu agility2017.cz.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Rozpočtová rada kritizuje Babišův návrh na konec superhrubé mzdy

Podoba a způsob předložení návrhu premiéra Andreje Babiše (ANO) na zrušení superhrubé mzdy a další rozvolnění rozpočtových pravidel představují závažné porušení základních pravidel procesu přípravy rozpočtu, vyplývá z vyjádření Národní rozpočtové rady. Vláda již schválila návrh rozpočtu na rok 2021, který s takovým zásahem do veřejných příjmů nepočítá. Podle rady je tak porušen princip úplnosti a reálnosti rozpočtu, proto nedoporučuje Sněmovně návrh přijmout.

Podle rady by pouze zásadním způsobem prohloubil nerovnováhu veřejných financí a nepřinesl by významnější pozitivní dopady na ekonomickou situaci v České republice.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Stovka světových osobností volá po podpoře Tchaj-wanu, přidali se i Vondra a Halík

Zhruba stovka osobností z celého světa dosud podepsala apel na demokratické země, aby vyjádřily podporu Tchaj-wanu. Ostrovní země podle nich čelí ohrožení ze strany pevninské Číny, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřeneckou provincii a usiluje o jeho připojení ke svému území. Výzvu zorganizovala Mezinárodní koalice pro demokratickou obnovu, která vznikla při Nadaci Fora 2000.

Mezi signatáři výzvy jsou například šachový velmistr a představitel ruské opozice Garri Kasparov, polská režisérka Agnieszka Hollandová, bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová, europoslanec Alexandr Vondra (ODS) nebo kněz Tomáš Halík. Autoři v textu připomínají, že Tchaj-wan se po konci Čankajškova autoritářského režimu v 80. letech stal demokratickou zemí, zatímco Čína zůstává autoritářským státem a v posledních letech v ní sílí zásahy proti etnickým menšinám, jako jsou Tibeťané či Ujgurové. Připomínají také čínské porušení mezinárodní smlouvy o zachování demokratických práv v Hongkongu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy