Experiment vyšel, novozélandská firma zavede čtyřdenní pracovní týden natrvalo

Magazín Magazín
3. 10. 2018 15:22
Dvouměsíční experiment se osvědčil, a novozélandská firma se proto rozhodla zavést čtyřdenní pracovní týden natrvalo. Zaměstnancům přitom bude platit, jako kdyby odpracovali 40 hodin týdně.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Méně času stráveného v práci za stejně peněz? Novozélandská firma Perpetual Guardian, podnikající v oblasti svěřeneckých fondů a územního plánování, po úspěšně provedeném experimentu, během kterého vybraní zaměstnanci chodili do práce jen čtyři dny v týdnu, zavede zkrácený úvazek natrvalo.

Experiment inicioval samotný zakladatel společnosti Andrew Barnes. Předpokládal totiž, že pokud svým podřízeným poskytne více času na osobní záležitosti, dosáhne tak větší produktivity. 

A výsledky dvouměsíčního testovacího provozu, který po celou dobu pečlivě monitorovali akademici, jeho předpoklady potvrdily. Méně pracovních hodin zlepšilo harmonii mezi osobním a pracovním životem zaměstnanců, snížilo jejich stres a zároveň zvýšilo iniciativu.

Zakladatel společnosti Andrew Barnes uvedl, že zaměstnanci v budoucnu dostanou na výběr. Ti, kteří se pro čtyřdenní úvazek nerozhodnou, si budou moci pracovní dobu přizpůsobit tak, aby byli schopni věnovat se rodině nebo se alespoň při cestě do zaměstnání vyhnout dopravní špičce.

Video: Chtějte práci, do které můžete dát všechno

Kdybych se nerozhodl jít za svým snem, neměl bych tu nejlepší práci na světě, říká Petr Kopfstein, pilot Red Bull Air Race. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy