Experiment, který selhal. Unikátní francouzské sídliště ohlásilo novou éru, která ale nikdy nepřišla

Futuristické sídliště poblíž Paříže
Na východ od Paříže leží v obci Noisy-le-Grand trosky utopických vizí a velkých snů o novém komunitním bydlení.
Kolosální obytné domy Les Espaces d'Abraxas, které tyto sny měly uvést v praxi, postavil mezi lety 1978 a 1983 katalánský architekt Ricardo Boffil.
Imperiální město složil ze tří navzájem odlišných částí.
Le Palacio je devatenáctiposchoďový palác, který se stal pevností.
Foto: David Kohout
David Kohout
Aktualizováno 4. 7. 2017 12:45
Východně od Paříže leží čtvrť s utopickými obytnými komplexy. V obci Noisy-le-Grand jsou vystavena torza francouzského snu o komunitním bydlení. Kolosální obytné domy postavili mezi lety 1978 a 1983 architekti Ricardo Boffil a Manuel Nunez-Yanowský. Tyto nové stavby měly znamenat konec konvencí a starého řádu. Měly naplno demonstrovat novou éru a konec šedých panelových věží a hustě zalidněných sídlišť. Pařížský zázrak se však nekonal.

Mezi centrem Paříže a Disneylandem jsou v obci Noisy-le-Grand roztroušené stavby, které reprezentují utopické francouzské vize.

Psal se rok 1973 a Francie zažívala hospodářský zázrak. Ruku v ruce se zvyšujícím se životním standardem rostlo i procento přistěhovalců, kteří se rozhodli život v afrických slumech vyměnit za život na pařížských předměstích.

Aby nedošlo v Paříži ke vzniku ghett, rozhodl se tehdejší ministr pro bydlení a sociální práci Olivier Guichard postavit zcela nový typ komunitního bydlení.

Nová sídliště již neměla být tvořená šedými panelovými věžemi. Měla být kreativní, protože kreativní bydlení povede ke kreativnímu myšlení. Pozval proto do Francie světoznámé architekty Boffila a Yanowského. Ti měli být propagátory zcela nové filozofie v komunitním bydlení, které odteď mělo spojovat několik set lidí z odlišných kultur. 

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Fotbalisté Turína uhráli remízu na Laziu a zachránili se, sestupuje Benevento

Fotbalisté FC Turín uhráli v dohrávce 25. kola italské ligy bezgólovou remízu na hřišti Lazia Řím, jež v závěru nastřelilo dvě tyče, a zachránili se v Serii A. Nejvyšší soutěž jako třetí opouští Benevento, které se připojí už k dříve známým sestupujícím Crotone a Parmě.

Turín získal potřebný bod navzdory tomu, že v posledních minutách čelil velkému tlaku favorizovaného Lazia. V 84. minutě domácí kanonýr Ciro Immobile nastřelil z penalty jen tyč, stejně jako v šesté nastavené minutě hlavou Manuel Lazzari.

Kolo před koncem tak Turín získal čtyřbodový náskok před osmnáctým Beneventem, které trénuje bývalý hvězdný útočník Filippo Inzaghi. Lazio vedené jeho mladším bratrem Simonem skončí šesté a bude hrát v příští sezoně Evropskou ligu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy