Evropská komise plánuje přísnější pravidla pro jatka

vk
16. 9. 2008 14:36
Cílem je menší utrpení zvířat i kvalitnější maso
Porážku zvířat na jatkách upraví přísnější normy EU
Porážku zvířat na jatkách upraví přísnější normy EU | Foto: Reuters

Brusel - Evropská unie již dříve zakázala porážku zvířat mimo jatka. Teď chce zpřísnit pravidla i pro ně.

Jak informuje agentura Reuters, nový návrh se zaměřuje na úpravu norem pro uspávání a zabíjení dobytka, prasat a drůbeže.

Nové standardy by měly více dbát jak na bezpečnost, tak na ochranu zvířat.

Více o ekopolitice v EU: Europoslanci snížili kvóty pro tradiční biopaliva

Patnáct let staré normy

Každý rok se v Evropské unii porazí kvůli masu 360 milionů prasat, ovcí, koz a hovězího dobytka a několik miliard kuřat a krůt. Dalších 25 milionů zvířat se zabije pro kožešinu. Umělé líhně ročně zabijí okolo 330 milionů jeden den starých kuřat.

Bezpečnostní a etická pravidla určující postup porážky pocházejí z roku 1993 a odborníci z Evropské komise tvrdí, že je třeba je aktualizovat. 

„Zavádí se nové technologie a některé normy jsou zastaralé. Zájem o ochranu zvířat v naší společnosti roste," píše se v návrhu Evropské komise citovaném agenturou Reuters.

Čtěte také: Nejezte maso, ochladíte Zemi, říká klimatický šéf OSN

K usmrcování drůbeže se na jatkách používá například oxid uhličitý
K usmrcování drůbeže se na jatkách používá například oxid uhličitý | Foto: Ludvík Hradilek

Epidemie a hromadné porážky

„Zabíjení velkého počtu zvířat během epidemií upozornilo na otázky ohledně metod používaných k porážce zvířat," uvádí dále Komise v návrhu.

Současné normy porážky jatečních zvířat nebyly v rámci sedmadvaceti členských států EU jednotné. Špatné podmínky před porážkou a během ní mohou podle odborníků ovlivňovat i kvalitu masa.

Odborníci oslovení Komisí chtějí pro uspávání a porážení zvířat na jatkách vytvořit nové normy. Tyto normy by měly upravovat například používání elektřiny k zabíjení zvířat nebo plynu k zabíjení drůbeže. Návrh se týká pouze zvířat chovaných na farmách.

Čtěte také: Kalifornie začala získávat energii z kravského trusu

Nezmizí uspávání CO2

Nechystá se zákaz žádné z hlavních metod uspávání zvířat. Například používání oxidu uhličitého u prasat a drůbeže by i přes námitky mnohých vědců mělo být stále povoleno, stejně jako omračování drůbeže ve vodní lázni.

Provozovatelé jatek budou mít větší odpovědnost. Budou muset kontrolovat účinnost technik uspávání, aby zajistili, že zvířata se neprobudí.

Ministři EU očekávají, že se návrh projedná v tomto roce. Jakmile se stane zákonem, aktualizované normy podle Evropské komise povedou nejen k lepší ochraně zvířat, ale také ke zlepšení kvality masa a ochrany zdraví a bezpečnosti zaměstnanců jatek.

Čtěte také: Krávy mají vnitřní kompas. Vědí, kde je sever a jih

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Smartwings budou další měsíc pod ochranou, jednají o úvěru

Letecká společnost Smartwings získala další čas na řešení svých ekonomických problémů. Městský soud v Praze tento pátek vyhlásil na jeden měsíc moratorium na majetek firmy. Prodloužil tak stávající ochranu, kterou společnost využívá od loňského srpna. Informoval o tom server Zdopravy.cz. Aerolinky nyní jednají o úvěru, který by měl být krytý státem. Dceřiné ČSA, které mají také problémy, tento pátek podaly v insolvenčním řízení návrh na reorganizaci firmy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy