Evropská komise odmítá produkty z utýraných tuleňů

gaz, Reuters
23. 7. 2008 17:35
EU přijme jen kožešiny z "humánně" ulovených zvířat
Aktivisté propagující celkový zákaz dovozu tuleních produktů, Brusel, 1. července
Aktivisté propagující celkový zákaz dovozu tuleních produktů, Brusel, 1. července | Foto: Reuters

Brusel - Evropská komise ve středu odsouhlasila zákaz dovozu tuleních produktů ze zemí, ve kterých zvířata loví příliš krutým způsobem.

Protesty se dají čekat zejména z Kanady, která podle agentury Reuters společně s Grónskem a Namibií zodpovídá za 60 procent světového "tuleního průmyslu".

Ročně je na světě uloveno celkem 900 tisíc kusů těchto zvířat.

Ministr rybolovu kanadské provincie Newfoundland Tom Rideout už v minulosti pohrozil, že bude prosazovat bojkot evropských výrobků, pokud EU dovoz tuleních kožešin z Kanady zakáže.

Čtěte také: Kanada hrozí EU studenou válkou. Kvůli tuleňům

Jak monitorovat?

Nespokojeny se současným návrhem jsou ale také ekologické skupiny. Podle mluvčího Mezinárodního fondu pro ochranu zvířat (IFAW) je to sice krok správným směrem, fond ale tvrdí, že je nutné zakázat dovoz všech produktů z tulení kůže.

Není totiž jasné, jak chce Sedmadvacítka kruté zacházení se zvířaty ověřovat. Tuto námitku uznává i sám evropský komisař pro životní prostředí Stavros Dimas.

"Je velice těžké definovat, co je humánní," citovala ho agentura Reuters. "Osobně nemám rád zabíjení jakéhokoliv druhu, ale budeme se řídit tím, o čem nám věda říká, že nezpůsobuje zbytečnou bolest a utrpení zvířat."

Loňská zpráva Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) doporučila, aby byli tuleni nejprve ubiti k smrti či zastřeleni a pak se lovci přesvědčili, zda je zvíře skutečně mrtvé.

V současné době jsou tuleni často jen omráčeni a stahováni z kůže zaživa.

Inuité mají výjimku

Vedle možnosti dále dovážet výrobky z tuleňů, jejichž ulovení bude prohlášeno za humánní, dostanou výjimku i Inuité, jejichž představitel za přístup na evropský trh v Bruselu nedávno lobboval.

Čtěte také: Nechte nás zabíjet tuleně, žádal EU premiér Inuitů

Očekává se, že Evropský parlament návrh zákona podpoří. Schválit jej musí i členské státy. Evropskou unií prochází podle Reuters až třetina světových produktů vyrobených z tuleňů.

Kromě Kanady, Grónska a Namibie se na jejich lovu podílí také Británie, Finsko, Island, Norsko, Rusko, Spojené státy a Švédsko.

 

Právě se děje

Další zprávy