Evropě jsme to neosladili, na vládě zbyly tuny cukru

Report
23. 10. 2009 7:25
Praha - Kostka cukru dokáže někdy i pořádně zhořknout, přesvědčili se podřízení ministra pro evropské záležitosti.
Foto: Ludvík Hradilek

Po kampani Evropě to osladíme jim zůstaly více než tři tuny kostkového cukru v obalech s logem českého předsednictví Evropské unii.

Nerudovskou otázku "Kam s ním?" vyřešil úřad rychle - zbytečný cukr zdarma rozdal dalším státním úřadům.

"To množství, které zbylo, jsme samozřejmě potřebovali co nejdříve někam umístit. Část zásob dostalo ministerstvo spravedlnosti, celkem 1,7 tuny, a dalších 1,8 tuny dostal úřad vlády," řekla mluvčí ministra pro evropské záležitosti Marie Faturová deníku Právo, který na případ upozornil.

Stát podle ní za cukr nedal ani korunu, dostal ho zdarma od cukrovaru, který byl partnerem českého předsednictví.

"Na základě tohoto partnerství měl úřad nárok na odebrání celkového množství 5 tun cukru," upřesnila Faturová.

Tři tuny, které stát nevyužil, pak podle zákona nabídl k dalšímu využití ve státní správě. "Všechny ty přebytky by jinak přišly vniveč, cukr by byl v podstatě na vyhození," dodala.

Státním cukrem si tak teď sladí nápoje vládní úředníci a zaměstnanci ministerstva spravedlnosti.

Pomník v Dačicích, kde spatřila světlo světa první kostka cukru
Pomník v Dačicích, kde spatřila světlo světa první kostka cukru | Foto: Aktuálně.cz

Kostka czech made

Kampaň Evropě to osladíme představil premiér Mirek Topolánek a místopředseda vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra v září 2008.

Její součástí byl spot režírovaný Alicí Nellis, ve kterém si s kostkami cukru hrají hokejista Jaromír Jágr, fotbalový brankář Petr Čech, topmodelka Tereza Maxová, architektka Eva Jiřičná, vědec Antonín Holý, primabalerína Darja Klimentová a dirigent Libor Pešek.

Připomeňte si videospot na stránkách Euroskop.cz

Kostkový cukr vláda vybrala jako typický "Czech made" produkt. Traduje se, že výrobu kostkového cukru namísto homolového vynašel ředitel cukrovaru v Dačicích na jihu Moravy Jakub Kryštof Rad, který pocházel ze Švýcarska a do Dačic přišel z Vídně.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Volejbalistky porazily v kvalifikaci ME 3:0 i Bosnu a Hercegovinu

České volejbalistky zvládly v kvalifikaci mistrovství Evropy i druhé utkání a znovu zvítězily bez ztráty setu. V lotyšském Daugavpilsu si dnes poradily s Bosnou a Hercegovinou 25:23, 25:18 a 25:17 a vedou tabulku skupiny F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a v sobotu uzavřou první turnaj duelem se Slovinskem. Odvety se uskuteční za týden v Bosně, na šampionát postoupí dva týmy.

Volejbalistky jsou na nejlepší cestě na šampionát, který budou na přelomu srpna a září hostit Srbsko, Bulharsko, Chorvatsko a Rumunsko. Turnaj bude hrát 24 týmů.

před 1 hodinou

Čeští kajakáři se po roční pauze vrátili na evropský trůn v hlídkách

Čeští kajakáři se po roční pauze vrátili na evropský trůn v hlídkách. Bronz v týmovém závodě na mistrovství Evropy ve vodním slalomu přidaly kajakářky. Kanoisté i kanoistky obsadili v italské Ivree šestá místa.

Čeští kajakáři patří dlouhodobě k evropské i světové špičce. Před loňským stříbrem v Praze získali čtyři evropské tituly za sebou. Dnes na ně navázali ve složení Jiří Prskavec, Vavřinec Hradilek, Vít Přindiš. Poslední jmenovaný měl "šťouch" na osmé brance, ale čistě nejel nikdo ze soupeřů. Češi vyhráli o 1,62 sekundy před Německem, třetí skončili Britové.

Neolympijské hlídky jsou doplňkovou disciplínou, v tréninku se vodní slalomáři soustředí na individuální přípravu. "Před tímhle mistrovstvím jsme byli společně na jednom tréninku asi na patnáct minut, takže jsme tomu opravdu moc nedali. Ale naštěstí se to sešlo a ta hlídka dopadla, jak dopadla, takže nádherně," poznamenal Přindiš.

před 1 hodinou

Slovenská policie zadržela a obvinila Češku z převáděčství

Slovenská policie zadržela a obvinila z převáděčství osmatřicetiletou Češku, která podle vyšetřovatelů za finanční odměnu přibližně 20 000 korun pomáhala migrantům při převozu ze Slovenska do Prahy. ČTK o tom informovalo slovenské policejní prezidium. Zadržení Češky označilo za výsledek pokračování dřívější akce, při které byli zadrželi dva Egypťané v souvislosti s převážením nezletilých migrantů z dětského domova ve východoslovenském městě Medzilaborce do západní Evropy.

Slovenská policie uvedla, že Češka v Medzilaborcích převzala tři nezletilé, kteří neměli potřebné cestovní doklady, a plánovala je přepravit do české metropole. Kriminalisté ji zadrželi ve čtvrtek v Ružomberoku na severu Slovenska. Obviněné hrozí v případě prokázání viny u soudu až desetileté vězení. Nezletilí budou vráceni do centra pro děti a rodiny. V dětském domově v Medzilaborcích jsou ubytováni nezletilí migranti, kteří se na Slovensku ocitli bez svých rodičů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Křeslo v britském parlamentu po doplňovacích volbách získali konzervativci

Křeslo v britském parlamentu ve čtvrtečních doplňovacích volbách v severoanglickém Hartlepoolu získala kandidátka Konzervativní strany Jill Mortimerová. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Je to poprvé, co konzervativci v tomto tradičně levicovém volebním obvodu zvítězili.

Mortimerová v Hartlepoolu, jednom z nejchudších anglických měst, a jeho okolí získala 52 procent (přes 15 500) hlasů, kandidát opoziční Labouristické strany 29 procent (okolo 8500 hlasů). O křeslo se celkem ucházelo 16 politiků. "Labouristé příliš dlouho Hartlepool považovali za samozřejmost… Lidé už toho mají dost. A nyní skrze tyto výsledky promluvili a dali najevo, že je čas na změnu," uvedla Mortimerová, která zveřejněné výsledky označila za "historické".

Analytik BBC Chris Mason výsledek nazval zemětřesením, které sice nezmění poměr sil v parlamentu, zato změní náladu. Prohra labouristů podle něj povede k vzájemnému obviňování uvnitř britské levice. Konzervativní premiér Boris Johnson má po předloňských volbách v parlamentu pohodlnou většinu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy