Everest zůstává od zemětřesení nepokořen. Nevrátil bych se odsud živý, vzdal svůj pokus Japonec

ČTK ČTK, hrz
9. 10. 2015 7:00
Japonec Nobukazu Kuriki se chtěl pokusit o nemožné. Snažil se zdolat nejvyšší horu světa Mount Everest jako první člověk po dubnovém ničivém zemětřesení. Zvolil si navíc nepopulární podzimní období, nebezpečné kvůli špatnému počasí, vichru a častým lavinám. Rozhodl se stoupat bez kyslíku a navzdory chybějícím konečkům prstů na rukou. Nepál se snaží oživit turistický průmysl, Kurilki byl však jediný, kdo nahlásil svůj pokus o jindy tolik vyhledávanou horu.
Japonský horolezec Nobukazu Kuriki při svých dřívějších lezeckých pokusech přišel kvůli omrzlinám o devět konečků prstů.
Japonský horolezec Nobukazu Kuriki při svých dřívějších lezeckých pokusech přišel kvůli omrzlinám o devět konečků prstů. | Foto: Nobukazu Kuriki/Twitter

Dillí - Japonec Nobukazu Kuriki, který se po dubnovém ničivém zemětřesení snažil jako první horolezec zdolat nejvyšší horu světa Mount Everest, svůj pokus ve čtvrtek vzdal. Výstup ukončil kvůli špatnému počasí asi 700 metrů pod špičkou 8848 metrů vysoké hory, informovala agentura Reuters.

"Ukázalo se, že Kuriki otáčí kvůli ostrému větru a hlubokému sněhu a vzdává svůj pokus o Everest. Zdá se, že v roce 2015 nebude žádný výstup na Mount Everest," píše na Twitteru zkušený americký horolezec Alan Arnette, jenž se loni stal nejstarším Američanem na vrcholu obávané hory K2.

Cesta na vrchol Everestu byla uzavřena po zemětřesení z 25. dubna, které si v Nepálu vyžádalo na 9000 obětí. Otřesy půdy utrhly v oblasti Mount Everestu několik lavin; jedna z nich zabila v základním táboře 18 lidí, další znemožnily šerpům zprůchodnit stezku vedoucí na vrchol, a proto veškeré jarní expedice musely být zrušeny.

V podzimní sezoně, která je obecně pro expedice méně příznivá, jako jediný požádal o povolení k výstupu Kuriki. Japonský dobrodruh se na vrchol vydal sám a bez kyslíkového přístroje, a to i přesto, že kvůli omrzlinám v minulosti přišel o konečky prstů na rukou a i základní činnosti jako je zavazování tkaniček nebo držení cepínu mu činí potíže.

"Dělal jsem, co jsem mohl, ale usoudil jsem, že bych se nevrátil zpátky živý, kdybych v tak silném vichru a hlubokém sněhu postupoval dál," napsal dnes Kuriki na Twitteru, když sestoupil o pár set metrů níž.

Řada zkušených horolezců předem varovala, že Kurikiho pokus v tak pozdním období roku je příliš nebezpečný vzhledem k hrozícím lavinám a větru, který dokáže člověka smést ze svahu Everestu.

Nepálská vláda se snaží po zemětřesení oživit turistický průmysl, který je pro tuto chudou zemi obrovským zdrojem příjmů. Káthmándú proto Kurikiho výstup značně mediálně propagovalo.

Horolezec Radek Jaroš vypráví, jak těžko se rodily mince s jeho podobiznou, ačkoliv má podle tvůrců ideální tvář. Není totiž na ní žádný tuk. | Video: Zuzana Hronová
 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy