TOP 10 Ester Ledecká: Život se slavným otcem a bez Facebooku

jaz
21. 2. 2014 23:30
Jak se vyrovnávala se slávou svého otce? Kdo ji přivedl k lyžování a má v plánu začít kariéru zpěvačky? Přečtěte si zajímavosti ze života mladé olympioničky Ester Ledecké.
Ester Ledecká
Ester Ledecká | Foto: Ondřej Pýcha pro SPORT INVEST Group

Praha - Snowboardistka Ester Ledecká zvítězila v paralelním obřím slalomu na mistrovství světa v Lachtalu.

Přečtěte si deset zajímavostí o velké naději českého sportu.

1. Lásku ke sportu zdědila Ester Ledecká po svých rodičích i po slavném dědečkovi, hokejistovi Janu Klapáčovi, dvojnásobném olympijském medailistovi. Esteřina matka byla krasobruslařkou a otec Janek Ledecký je slavný český zpěvák a skladatel (Hamlet, Galileo).

2. Ve svých osmnácti letech se pyšní zlatou medailí z obřího slalomu z roku 2012, dvěma tituly z juniorského mistrovství světa z roku 2013 a začátkem roku 2014 vyhrála ve slovinské Rogle závod světového poháru v lyžařské kategorii. Kvůli svému širokému sportovnímu záběru má i více trenérů. Na snowboard a lyžování se o ni starají Svatopluk Kovář a Ren Hurlimann. K tomu všemu trénuje i se svým dědečkem Janem Klapáčem.

3. Se sportem začínala ještě jako dítě. Už ve třech letech byla schopná sjet černou sjezdovku, jak sama tvrdí. V pěti se pak postavila na snowboard, který si ale hned nezamilovala. S pády se vyrovnala záhy kvůli svému bratrovi Jonáši Ledeckému, kterému se chtěla vyrovnat.

4. Ester její kariéra plně zaměstnává, škola proto musela jít stranou. Dálkově studuje pražské gymnázium, jinak ale žije prakticky na cestách. Většinu času tráví na horách v Peci pod Sněžkou, kde také trénuje. V létě se pak přesune k vodě a na pláž, kde se věnuje beachvolejbalu a windsurfingu.

Rozhovor s Ester Ledeckou po juniorské olympiádě, kde získala zlato
Rozhovor s Ester Ledeckou po juniorské olympiádě, kde získala zlato | Video: Youtube

5. Kromě studia a vrcholového sportu je podle svého otce i nadějnou zpěvačkou. "Nedávno jedeme do Špindlu a v rádiu zpívá Annie Lennox písničku There Must Be An Angel, najednou slyším, jak to Ester zpívá i s těmi úžasnými sólovými koloraturami a skoro jsem to napálil do škarpy: Jak to, že nevím, že umíš takhle zpívat? Kde trénuješ?" vyprávěl Janek Ledecký příhodu se svou dcerou serveru iDnes. Ester ale zatím nemá v plánu začít s kariérou zpěvačky.

6. Olympiáda v Soči měla být pro osmnáctiletou sportovkyni unikátní i v tom, že jako jediná mohla kromě paralelního slalomu a obřího slalomu startovat i v alpském lyžování. Naděje zhasly jen pár dní před odjezdem do Ruska, kdy dostala zamítavé stanovisko od FIS.

7. Janek Ledecký mediím přiznal, že zimní sporty jsou hlavně o penězích. Bez velké finanční podpory by se tak podle něj nekonala žádná olympiáda, ani sen o vrcholovém sportu. Dotkl se i údajných intrik v lyžařském svazu, kvůli kterým se Ester nemohla nominovat v kategorii alpského lyžování v Soči i jiných soutěžích, přestože tomu její kondice i výsledky odpovídaly.

8. Přes své úspěchy si Ester uchovala skromnost, a jak přiznala v rozhovoru pro Českou televizi, nic s ní nedělal ani fakt, že má velmi slavného otce. "Asi do třetí třídy jsem si myslela, že je táta tenista. Pravda mě dost překvapila," prozradila Ester.

9. I když se Ledecká ještě řadí mezi teenagery, neholduje fenoménu sociálních sítí. Oficiální stránky na Facebooku tak spravuje agentura. "Nejsem zrovna fanda fcb, což je daný hlavně tím, že děsně nerada píšu cokoliv, nesnáším focení, jakýkoliv rozhovory o čemkoliv a už vůbec ze mě nevymáčknete větu typu: "Držte mi palečky, mám vás moc ráda, lidičky..." nebo: "Dneska to byl nářez, flákla jsem sebou na palici." Taky se nevyfotím, abyste všichni hned viděli mojí modřinku," napsala Ester fanouškům na svůj profil.

10. Ester není fanynkou přísného režimu vrcholových sportovců a z nedodržování svého jídelníčku si nic nedělá. "Odpoledne svačím, jen když se nudím v autě při přejezdech na závody. Většinou je to zmrzlina. To je ta zdravější verze. Nebo brambůrky. Tvářím se u toho tak, že jím zeleninu," řekla v rozhovoru pro Metro.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 53 minutami

Lidstvo musí dospět a dělat víc pro ochranu klimatu, řekl Johnson v OSN. Svět se podle něj blíží k bodu zlomu

Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval lidstvo, aby dospělo a bojovalo proti klimatickým změnám. Podle Johnsona se svět blíží k bodu zlomu a státy musí konečné převzít odpovědnost za ničení planety.

"Máme úžasnou moc věci změnit, měnit věci k lepšímu a úžasnou schopnost zachránit se," uvedl Johnson v projevu ke světovým lídrům před nadcházející klimatickou konferencí v Glasgow, která začne 31. října.

Listopadová klimatická konference OSN (COP26) si klade za cíl vyvolat mnohem ambicióznější globální opatření na ochranu klimatu a peníze na jejich zaplacení. Podle klimatologů i dalších odborníků bude nejspíš poslední šancí, jak zmírnit předpokládané katastrofální dopady globálního oteplování.

"Musíme ukázat, že jsme schopni se učit a dospívat a nakonec převzít odpovědnost za destrukci, kterou způsobujeme, nejen na naší planetě, ale i sobě samým. Je načase, aby lidstvo dospělo," řekl Johnson. Lidstvo zároveň přirovnal k 16letému člověku. "Dostali jsme se do toho osudového věku, kdy zhruba umíme řídit a víme, jak odemknout skříňku s alkoholem a věnovat se všem druhům aktivit, které jsou nejen potenciálně trapné, ale také mohou pro nás i pro ostatní představovat konečnou," podotkl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Demokraté a republikáni oznámili krach jednání o policejní reformě

Rozhovory demokratů a republikánů v americkém Kongresu o podobě policejní reformy skončily neúspěchem. Podle agentury AP to oznámili hlavní vyjednavači obou stran. Jednání započatá v návaznosti na loňský smrtící zákrok policisty proti Afroameričanovi Georgi Floydovi se nepodařilo přivést k průlomu posledních několik měsíců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy