Tohle královna nečekala. Excentrický biskup zaskočil škrobené Brity, svatební kázání četl z iPadu

mdan mdan, ČTK / BBC News
19. 5. 2018 20:09
"Pokud je láska cesta, chudoba se stane minulostí. Pokud je láska cesta, existuje spousta místa pro všechny Boží děti. Protože pokud je láska cesta, chováme se k ostatním jako bychom byli rodina," uvedl mimo jiné ve svém projevu Michael Curry, který stojí od roku 2015 v čele americké episkopální církve. Jeho energický a rozhodně netradiční projev některé hosty rozesmál, jiné přinejmenším velmi překvapil. Lidé vyzdvihují jeho výkon a utahují si z některých reakcí členů královské rodiny.
Biskup Michael Curry při svém kázání na svatbě Harryho a Meghan. | Video: Reuters, Asociated Press

Časy se mění a britská monarchie taky. Zatímco před pár lety by bylo nemyslitelné, aby si člen královské rodiny vzal v kostele již jednou rozvedeného partnera rozdílného vyznání, svatba prince Harryho zbořila nejeden stereotyp.

Harry, nejmladší syn prince Charlese a princezny Diany, si v sobotu vzal v kapli svatého Jiří na Windsorském hradě Meghan Markleovou. Někdejší americká herečka afroamerického původu byla ještě do letošního jara katoličkou. Jejich svatba se tak nesla v uvolněnějším duchu než sňatek prince Williama a Kate Middletonové před sedmi lety.

Žádný člen britské královské rodiny však nečekal, že jedním z vrcholů hodinové ceremonie se nakonec stane vystoupení afroamerického biskupa Michaela Curryho, který stojí od roku 2015 v čele americké episkopální církve.

V lásce je síla

Rodák z Chicaga podle řady komentářů přenesl do srdce britské monarchie atmosféru haarlemských kostelů s jejich spirituály a gospely. A královna Alžběta II. se nestačila divit. Své energické kázání začal slovy Martina Luthera Kinga mladšího, neúnavného bojovníka za práva afroamerické menšiny.

"V lásce je síla, nepodceňujte ji. Ví to každý, kdo se někdy zamiloval," zvolal mimo jiné v emotivním projevu v rytmické stylu černošských kazatelů. Svou dlouhou řečí, čtenou mimo jiné z iPadu, tak podle britské BBC zásadním způsobem narušil tradici královských svateb.

U jednoho z nejprogresivnějších duchovních to však není nic nového. Od svého nástupu do úřadu často překvapuje. Michael Curry, který podle svých slov pochází z rodu otroků a chudých jižanských farmářů, je například tvrdým obhájcem práv sexuálních menšin. Ale nejen těch.

Patří k největším zastáncům rozhodnutí své církve, podle kterého již tři roky mohou gayové a lesby mít svatby v jejích kostelích. Ve svých kázáních i článcích často hovoří také o potřebě větší sociální spravedlnosti nebo kritizuje postoj současné washingtonské administrativy k imigrační politice.

Curry se stal zlatý hřebem svatby

Kromě slov o síle lásky se tak ve svém sobotním projevu věnoval právě sociální spravedlnosti. Jeho energií nabité kázání některé hosty rozesmálo, zatímco jiné velmi překvapilo.

Britský novinář Hugo Rifkind ironicky poznamenal, že ho baví, jak se královská rodina očividně stydí za to, že někdo mluví nahlas na svatbě o lásce.

Lidé na sociálních sítích diskutují o tom, že Curryho vystoupení bylo zlatým hřebem ceremonie. Sdílí mezi sebou také zachycené reakce návštěvníků svatby vévodů ze Sussexu a baví se na jejich účet.

"Pokud je láska cesta, chudoba se stane minulostí. Pokud je láska cesta, existuje spousta místa pro všechny Boží děti. Protože pokud je láska cesta, chováme se k ostatním jako bychom byli rodina," řekl mimo jiné Curry.

Chválou na adresu amerického biskupa před obřadem nešetřil ani Justin Welby, canterburský arcibiskup dohlížející na oficiality obřadu.

A diskutující na sociálních sítích si Curryho naprosto zamilovali. S oblibou komentovali především velkolepá biskupova gesta. Jen někteří se trochu báli, že shodí svíčku před sebou a v kapli propukne požár.

Někdejší šéf labouristů Ed Miliband se například nechal slyšet, že jej biskup skoro přivedl k víře.

Slovy chvály nešetřila ani modelka Naomi Campbellová. 

Studentka Madeleine Fountainová zase napsala, že mezi tři nejlepší okamžiky svatby pro ni patřilo kromě smíchu po Harryho slibu to, že biskup Curry v kostele před desítkami bohatých rodin mluvil o otroctví.

James Denizcan například poznamenal, že pro Meghan Markleovou to musela být zkrátka svatba snů. 

I Ježíš byl vlastně blázen

Dnes pětašedesátiletý Curry se pro dráhu duchovního rozhodl před čtyřiceti lety po ukončení studia na Yaleově univerzitě.

"Když jsem byl v semináři, čekalo se, že černý kněz bude působit v kostele pro černochy. Tak to zkrátka bylo - svět černé církve a svět bílé církve. Rasismus, proti kterému nikdo neřekl ani slovo," vyprávěl před časem.

Jako kněz začínal v Buffalu, ve státě New York. Později vystřídal řadu míst po celých USA - působil a kázal v Ohiu či Marylandu, nejvíce času ale strávil v Severní Karolíně, kde se také v roce 2000 stal biskupem a kde si získal procítěnými kázáními. "Potřebujeme poblázněné křesťany," prohlásil například v roce 2012 a dodal, že vlastně i Ježíš byl svého druhu blázen.

Od roku 2015 stojí v čele americké episkopální církve, která je součástí širšího anglikánského společenství církví. I proto mohl tento afroamerický kazatel pronést kázání na svatbě prince Harryho. Tato úloha totiž na svatbách příslušníků britské královské rodiny tradičně připadá jen anglikánským kněžím.

Video: Podívejte se na sestřih ze svatby prince Harryho

Smích při slibu, excentrický biskup. Podívejte se na sestřih královské svatby. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy