Energetický gigant zaplatí za kyselý déšť miliardy

rg, Reuters
10. 10. 2007 9:00
Firma vylepší své elektrárny za 1,6 miliardy dolarů
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Washington - Americký výrobce energie American Electric Power (AEP) ukončil osmiletý soudní spor s americkou vládou ohledně vlivu firmy na tvorbu kyselých dešťů. Dohoda dle mluvčího společnosti Petera Hemleppa neovlivní zisk za rok 2007. Informaci přinesla agentura Reuters.

AEP souhlasila, že zaplatí 15 milionů dolarů pokuty a vynaloží dalších 60 milionů na omezení emisí. Největší výdaj, který pro společnost ze soudního sporu vyplývá, však nastane až po roce 2017. Tehdy bude muset vynaložit částku o hodnotě 1,6 miliardy  dolarů dle současné hodnoty na vylepšení uhelné elektrárny v jižní Indianě.

Mluvčí Hemlepp řekl, že tímto rozhodnutím konflikt končí. Formálně byl obsah dohody oznámen v úterý ráno.

Soudní pře začala roku 1999, kdy byla AEP obviněna z toho, že při rozšiřování a úpravách svých starších továren neinstaluje zařízení pro omezení emisí. Tyto uhelné elektrárny se nacházejí v Indianě, Ohiu, Kentucky, Virginii a Západní Virginii.

AEP patří k největším energetickým společnostem ve Spojených státech. Ovšem dvě třetiny energie, kterou vyprodukuje, pochází z uhelných elektráren. Spalování uhlí následně vytváří emise, které způsobují kyselý déšť.

 

Právě se děje

Další zprávy