Místo života v komunismu si raději vybrali emigraci. Podívejte se, kdo opustil zemi po únorovém puči

Petra Jansová Petra Jansová
22. 2. 2018 10:05
Československo ve 20. století postihlo několik vln emigrace. O mnoho mimořádných osobností země přišla i v souvislosti s únorovým převratem v roce 1948. Tehdy svoji vlast opustil například novinář a spisovatel Ferdinand Peroutka, herci Jiří Voskovec a Jára Kohout nebo krasobruslařka Ája Vrzáňová. Té se podařilo emigrovat i s agenty v patách.
Foto: ČTK

Ája Vrzáňová

Krasobruslařka Ája Vrzáňová se do povědomí nejenom české veřejnosti vepsala svými vysokými skoky a rychlými piruetami. Byla první ženou na světě, která skočila dvojitý lutz, a také jedinou československou krasobruslařkou, která se stala mistryní světa, a to dokonce dvakrát.

Rodačka z pražských Vinohrad se ale přesto dostala na "černou listinu" komunistů. Na světový šampionát do Londýna odjížděla s podmínkou, že musí kariéru ukončit a odjet do Moskvy trénovat dorost. Byl to její otec, který jí doporučil se do komunistického Československa už nevracet. I s agenty v patách se Vrzáňové podařilo emigrovat.

V roce 1950 získala ve Velké Británii politický azyl, o dva měsíce později odletěla do Spojených států, kde jezdila pro lední revue a se svým manželem rovněž provozovala dvě úspěšné restaurace. Do rodné vlasti se mohla vrátit až po roce 1989. Zemřela v roce 2015 v New Yorku.

 

Právě se děje

Další zprávy