Místo života v komunismu si raději vybrali emigraci. Podívejte se, kdo opustil zemi po únorovém puči

Petra Jansová Petra Jansová
22. 2. 2018 10:05
Československo ve 20. století postihlo několik vln emigrace. O mnoho mimořádných osobností země přišla i v souvislosti s únorovým převratem v roce 1948. Tehdy svoji vlast opustil například novinář a spisovatel Ferdinand Peroutka, herci Jiří Voskovec a Jára Kohout nebo krasobruslařka Ája Vrzáňová. Té se podařilo emigrovat i s agenty v patách.
Ivan Blatný.
Ivan Blatný. | Foto: martinreiner.cz

Ivan Blatný

Básník Ivan Blatný zažil v Československu nejprve velkou literární slávu. Poté co v březnu 1948 zůstal v Londýně, se komunisté pokusili jméno jednoho z největších českých básníků a člena Skupiny 42 z dějin vymazat. 

V exilu Blatný chvíli spolupracoval s BBC a rádiem Svobodná Evropa, postupně se u něj ale začala zhoršovat psychická nemoc. V roce 1954 proto skončil v psychiatrické léčebně, péči psychiatrů potřeboval až do své smrti.

I přes vleklé psychické problémy se Blatnému v exilu podařilo vydat dvě básnické sbírky - Stará bydliště a Pomocná škola Bixley. Zemřel v Colchesteru v jihovýchodní Anglii v roce 1990. Jeho popel byl převezen do Brna a uložen na Ústředním hřbitově do společného hrobu s rodiči. 

 

Právě se děje

Další zprávy