Místo života v komunismu si raději vybrali emigraci. Podívejte se, kdo opustil zemi po únorovém puči

Petra Jansová Petra Jansová
22. 2. 2018 10:05
Československo ve 20. století postihlo několik vln emigrace. O mnoho mimořádných osobností země přišla i v souvislosti s únorovým převratem v roce 1948. Tehdy svoji vlast opustil například novinář a spisovatel Ferdinand Peroutka, herci Jiří Voskovec a Jára Kohout nebo krasobruslařka Ája Vrzáňová. Té se podařilo emigrovat i s agenty v patách.
Jára Kohout
Jára Kohout | Foto: ČTK

Jára Kohout

Filmový herec a zpěvák Jára Kohout hrál zhruba v pěti desítkách filmů. Po druhé světové válce se ale objevil pouze ve čtyřech. Československo opustil po únorovém převratu. Nejprve žil v Německu, posléze ve Francii. V roce 1952 se natrvalo odstěhoval do Spojených států. V New Yorku spolupracoval s rádiem Svobodná Evropa, které vedl Ferdinand Peroutka. 

Kromě rozhlasu se jeden z nejoblíbenějších prvorepublikových herců dokázal prosadit i v americkém divadle. Vystupoval na Broadwayi, zahrál si několik drobných filmových rolí a objevil se i v reklamě.

Do vlasti se vrátil po 42 letech emigrace na jaře roku 1990. Zemřel o čtyři roky později v Praze.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Stát může vyplácet další program COVID nájemné, má schválení Evropské komise

Evropská komise udělila notifikaci třetí výzvě programu COVID nájemné. Sdělila to Štěpánka Filipová, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), které program připravilo a díky schválení komise může začít vyplácet dotace. Stát z COVID nájemného III přispívá podnikatelům zasaženým v souvislosti s pandemií 50 procent na komerční nájem za čtvrtý kvartál loňského roku. Zájemci mohou o podporu žádat do 8. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy