Místo života v komunismu si raději vybrali emigraci. Podívejte se, kdo opustil zemi po únorovém puči

Petra Jansová Petra Jansová
22. 2. 2018 10:05
Československo ve 20. století postihlo několik vln emigrace. O mnoho mimořádných osobností země přišla i v souvislosti s únorovým převratem v roce 1948. Tehdy svoji vlast opustil například novinář a spisovatel Ferdinand Peroutka, herci Jiří Voskovec a Jára Kohout nebo krasobruslařka Ája Vrzáňová. Té se podařilo emigrovat i s agenty v patách.
Foto: ČTK

Pavel Tigrid

Z nacisty okupovaného Československa odešel i spisovatel, publicista a politik Pavel Tigrid (vlastním jménem Pavel Schönfeld). V Londýně spolupracoval s předsedou londýnské exilové vlády Janem Šrámkem a podílel se na exilovém vysílání rádia BBC. Do Československa se vrátil bezprostředně po válce v červnu 1945. V roce 1948 opustil Československo jen hodinu poté, co na něj byl vydán zatykač. 

Po ročním pobytu v Mnichově odjel spolu se svojí ženou do Spojených států, kde se živil jako číšník. V roce 1959 přesídlil, už jako americký občan, s celou rodinou do Paříže. Do Československa se vrátil na konci prosince 1989 na popud Václava Havla. Zemřel v roce 2003 poblíž Paříže.

 

Právě se děje

Další zprávy