Místo života v komunismu si raději vybrali emigraci. Podívejte se, kdo opustil zemi po únorovém puči

Petra Jansová Petra Jansová
22. 2. 2018 10:05
Československo ve 20. století postihlo několik vln emigrace. O mnoho mimořádných osobností země přišla i v souvislosti s únorovým převratem v roce 1948. Tehdy svoji vlast opustil například novinář a spisovatel Ferdinand Peroutka, herci Jiří Voskovec a Jára Kohout nebo krasobruslařka Ája Vrzáňová. Té se podařilo emigrovat i s agenty v patách.
Egon Hostovský
Egon Hostovský | Foto: ČTK

Egon Hostovský

Dvakrát emigroval i novinář a spisovatel Egon Hostovský. Stejně jako u Jiřího Voskovce jeho první odchod souvisel s německou okupací Československa v roce 1939. Vpád německých vojsk ho zastihl na turné PEN klubu v Bruselu. 

Do Československa se vrátil v roce 1946, o dva roky později ho opustil jako úředník ministerstva. V Oslu, kde na svoji funkci rezignoval, žil dva roky. V roce 1950 zamířil do Spojených států. 

Život evropských emigrantů v USA se stal v 50. letech ústředním motivem jeho díla. To se ale do povědomí širší veřejnosti v Československu dostalo až po roce 1989. Egon Hostovský zemřel v roce 1973 v New Jersey.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Opoziční ODS, KDU-ČSL a TOP 09 budou usilovat o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na Bečvě. Pokud neuspějí, založí expertní tým.

Zdroj: ČTK
Další zprávy