Místo života v komunismu si raději vybrali emigraci. Podívejte se, kdo opustil zemi po únorovém puči

Petra Jansová Petra Jansová
22. 2. 2018 10:05
Československo ve 20. století postihlo několik vln emigrace. O mnoho mimořádných osobností země přišla i v souvislosti s únorovým převratem v roce 1948. Tehdy svoji vlast opustil například novinář a spisovatel Ferdinand Peroutka, herci Jiří Voskovec a Jára Kohout nebo krasobruslařka Ája Vrzáňová. Té se podařilo emigrovat i s agenty v patách.
Foto: ČTK

Ferdinand Peroutka

Spisovatel a novinář Ferdinand Peroutka patřil k velmi otevřeným kritikům nacistické i komunistické totality. Jako šéfredaktor názorového listu Přítomnost a komentátor Lidových novin se stal součástí takzvaných pátečníků (skupina kulturních i politických osobností, které se scházely u spisovatele Karla Čapka -  pozn. red.).

Během nacistické okupace byl vězněn v koncentračním táboře. Po únorovém převratu odešel do exilu, nejprve do Anglie a posléze do Spojených států. Vedl české oddělení rádia Svobodná Evropa a byl členem Rady svobodného Československa, pro kterou vytvořil ustavující deklaraci. Jeho dílo bylo v Československu zakázáno. Zemřel v roce 1978 v New Yorku.

 

Právě se děje

Další zprávy