Ekologie až za hrob. I kremace může být šetrná

jem
2. 12. 2009 9:45
Pro ty, kteří by rádi ulehčili životnímu prostředí i na poslední cestě, se už našlo řešení
Minoritní akcionáři ostravských hutí ArcelorMittal demonstrovali před londýnským sídlem koncernu proti postupu společnosti.
Minoritní akcionáři ostravských hutí ArcelorMittal demonstrovali před londýnským sídlem koncernu proti postupu společnosti. | Foto: Julian Hanford

Vancouver - Máte-li špatné svědomí, že jste se za života nechovali dost ekologicky, můžete to napravit po smrti.

Jak na to? Stačí se nechat spálit v rakvi vyrobené z recyklovaného kartonu.

Alternativu, jak nezatížit přírodu ani svým skonem, nabízí americká pohřební služba Mathews International Corporation.

Nová ekologická metoda pohřbívání dokazuje, kam až jsou lidé schopní zajít ve své ohleduplnosti k životnímu prostředí.

Také kremace, kterou volí třetina Američanů a více než polovina Kanaďanů, může být ekologická. Při standardním spálení jednoho nebožtíka se do vzduchu dostane až 400 gramů oxidu uhličitého - skleníkového plynu, zodpovědného za globální oteplování.

Aby toho nebylo málo, pro kremaci je navíc potřeba tolik energie, kolik spotřebuje automobil při 500kilometrové cestě. Oproti tomu k takové chemické likvidaci mrtvoly (ekology nazývané biokremace) pomocí alkalické hydrolýzy je třeba jen desetina zemního plynu a třetina energie.

Pokud jde o emisi oxidu uhličitého, mohou všichni, kdo prošli biokremací, odpočívat v pokoji. Do ovzduší ho unikne o devadesát procent méně. Kromě toho je zamezeno úniku rtuti a dalších plynů, které se mohou uvolňovat v případě implantátů, například umělého kolene. Implantáty jsou totiž vyjmuty a recyklovány. 

"Cílovou skupinou jsou lidé, kteří preferují bio-lososa, namísto nákupu ryby z běžného chovu nebo ti, kdo si raději koupí auto s hybridním pohonem namísto benzínového," vysvětluje Paul Rahill, prezident kremačního oddělení společnosti Mathews International Corporation.

 

Právě se děje

Další zprávy