Ekologie až za hrob. I kremace může být šetrná

jem
2. 12. 2009 9:45
Pro ty, kteří by rádi ulehčili životnímu prostředí i na poslední cestě, se už našlo řešení
Minoritní akcionáři ostravských hutí ArcelorMittal demonstrovali před londýnským sídlem koncernu proti postupu společnosti.
Minoritní akcionáři ostravských hutí ArcelorMittal demonstrovali před londýnským sídlem koncernu proti postupu společnosti. | Foto: Julian Hanford

Vancouver - Máte-li špatné svědomí, že jste se za života nechovali dost ekologicky, můžete to napravit po smrti.

Jak na to? Stačí se nechat spálit v rakvi vyrobené z recyklovaného kartonu.

Alternativu, jak nezatížit přírodu ani svým skonem, nabízí americká pohřební služba Mathews International Corporation.

Nová ekologická metoda pohřbívání dokazuje, kam až jsou lidé schopní zajít ve své ohleduplnosti k životnímu prostředí.

Také kremace, kterou volí třetina Američanů a více než polovina Kanaďanů, může být ekologická. Při standardním spálení jednoho nebožtíka se do vzduchu dostane až 400 gramů oxidu uhličitého - skleníkového plynu, zodpovědného za globální oteplování.

Aby toho nebylo málo, pro kremaci je navíc potřeba tolik energie, kolik spotřebuje automobil při 500kilometrové cestě. Oproti tomu k takové chemické likvidaci mrtvoly (ekology nazývané biokremace) pomocí alkalické hydrolýzy je třeba jen desetina zemního plynu a třetina energie.

Pokud jde o emisi oxidu uhličitého, mohou všichni, kdo prošli biokremací, odpočívat v pokoji. Do ovzduší ho unikne o devadesát procent méně. Kromě toho je zamezeno úniku rtuti a dalších plynů, které se mohou uvolňovat v případě implantátů, například umělého kolene. Implantáty jsou totiž vyjmuty a recyklovány. 

"Cílovou skupinou jsou lidé, kteří preferují bio-lososa, namísto nákupu ryby z běžného chovu nebo ti, kdo si raději koupí auto s hybridním pohonem namísto benzínového," vysvětluje Paul Rahill, prezident kremačního oddělení společnosti Mathews International Corporation.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy