Parkour jako forma protestu. Takhle Egypťanky bourají konzervativní normy své země

Magazín Magazín
24. 7. 2018 9:47
Scházejí se jednou týdně za Káhirou a společně skáčou nejen přes překážky, ale i společenské normy své země.
Egyptské parkouristky bourají konzervativní společenské normy | Video:

Skupinka zhruba deseti žen se posledních šest měsíců schází každý týden v opuštěném parku na předměstí Káhiry. Skákáním a prolézáním zdí, tedy disciplínou známou jako parkour, tady bojují proti konzervativním společenským normám své země.

Jejich cílem je podle agentury Reuters vytvořit první profesionální parkourové družstvo v Egyptě. 

Foto: Reuters

"Je přirozené, že to lidé nejdříve nepřijímali. Myšlenka, že se dívka věnuje sportu na ulici, byla nepřijatelná," uvedla jedna z parkouristek.

Skupinku často obklopuje dav zvědavců, který si fyzicky náročné kousky žen mnohdy i fotografuje nebo filmuje. Pod vedením trenéra Mohameda Omrana se ženy učí správně a bezpečně doskočit a také hledat další překážky na okolních budovách. 

"Trénují pravidelně, skupinka se začíná pomalu rozrůstat. Vzhledem k tomu, že se tato sportovní disciplína v Egyptě těší stále většímu zájmu, není divu, že i ženy touží mít svůj tým," dodal Omran.

Ve srovnání s evropskými zeměmi není parkour v Egyptě příliš rozšířený. Poprvé ho jako oficiální sportovní disciplínu uznala loni Velká Británie.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Brazílie zahájila Copu América výhrou 3:0 nad Venezuelou

Fotbalisté Brazílie zahájili mistrovství Jižní Ameriky vítězstvím 3:0 na Venezuelou, která těsně před startem turnaje přišla kvůli pozitivním testům na koronavirus o osm hráčů. Na všech třech gólech vítězů se podílel kanonýr Paris Saint Germain Neymar, jenž sám skóroval jednou z pokutového kopu. Ve druhém utkání úvodního dne šampionátu, jehož pořádání v Brazílii v době pandemie koronaviru vzbudilo rozporuplné reakce, vyhrála Kolumbie 1:0 nad Ekvádorem.

Skóre na prázdném stadionu v metropoli Brasília otevřel v prvním poločase po Neymarově rohovém kopu Marquinhos. Útočník PSG pak ve druhém poločase zvýšil z penalty na 2:0 a v historické tabulce se přiblížil na deset gólů rekordnímu zápisu Pelého, jenž v oficiálních zápasech nastřílel za reprezentaci 77 branek. Třetí trefu přidal v závěru po Neymarově přihrávce Gabriel Barbosa.

Druhá pětičlenná skupina, v níž je hlavním favoritem Argentina, rozehraje turnaj dnes. Do čtvrtfinále Copy América postoupí čtyři nejlepší týmy z každé skupiny.

Copa América, mistrovství Jižní Ameriky ve fotbale v Brazílii:

Skupina B:

Brazílie - Venezuela 3:0 (1:0)

Branky: 23. Marquinhos, 64. Neymar z pen., 89. Barbosa.

Kolumbie - Ekvádor 1:0 (1:0)

Branka: 42. Cardona.

Zdroj: ČTK
Další zprávy